knidos'ta fotoğraf gezisi

Knidos’ta Fotoğraf Gezisi

22 Mayıs Pazar Günü kapalı bir hava vardı,  Kızlan’da bir arkadaşımızın kızı evleniyordu, öğleye doğru düğün yemeğine gittik. O sıralarda  göğü kara bulutlar kaplamıştı, biraz sonra da ” bulut geçti ” dedikleri gibi bir bahar yağmuru başladı. O gün aslında bir yere gitmeyi düşünmüyorduk ama düğün yemeğinde Ekrem arkadaşımla bir araya gelince aklımıza yine bir yerlere gitmek geldi. Pazar günleri birçok kez olduğu gibi Betçe’ye doğru yola çıktık. Beni o gün bu geziye iten gökyüzündeki bulutlar oldu, aklıma Knidos geldi, böyle bir havada orada güzel fotoğraflar çekebiliriz diye düşündük ve Knidos’a doğru yol aldık. Defalarca geldiğim Knidos’ta farklı bir şeyler görmek, fotoğraflamak istedik.

mayıs yağmuru

Kızlan’da Ekrem İpek arkadaşımı evinden almak için uğradığımda kuvvetli bir yağmur başlamıştı. Üzerimizde gökyüzü kara bir bulutla kaplandı, yağmur diğer bölgelere düşmemiş. Bulutların arasından süzülen ışıkla oluşan ışık ve gölge oyunları fotoğraf çekme isteğimi kabarttı birden.

datça mesudiye manzarası

Bugün yola çıkmamızda etken olan ışık  Mesudiye manzarasını çekerken de görülüyordu, bazı kısımlar gölgeli, bazı kısımlar aydınlıktı.

yzıköy domuzini koyu

Knidos’a yaklaşırken kuzeyden esen rüzgarla bulutlar  güneye doğru hareket etmeye başladı, hayalimdeki görüntüler olmayacak diye biraz üzüldüm. Bu arada durarak değişik bir maviye bürünmüş Domuzini koyunu fotoğrafladık.

knidos

Knidos büyük liman sakin ve rengarenkti. Pırıl pırıl suda limanın dibi görünüyordu. Koyu kısımlar deniz çayırları denilen bitkiler, bunlar deniz yaşamı açısından oldukça önemli , suyu oksijen bakımından zenginleştiriyorlar, deniz canlılarına barınak teşkil eder ve organik maddeler üretirler. Birçok ülkede bunların korunması ve çoğalması için çalışmalar yapılıyor. Yat turizminin olduğu bölgelerde demirleme için koylara şamandıralar bırakılıyor, demir atıp çekerken denizdeki yaşamın en büyük destekçisi bu bitkilerin yok olmaması için. Denize giren bazı kişiler bu yerlerden ürkerler, oysa temiz, bol oksijenli suların güvencesidir bunlar.

Kıyıya yayılmış vaziyetteki ebegümeci çiçekleri de hemen dikkati çekiyordu.

knidos liman iskelesi

Knidos’ta bir restoran bulunmakta, limana giren teknelerin yolcuları bu ahşap iskele vasıtasıyla karaya ayak basıyorlar.

knidos^ta balık avcılığı

İskelenin ucunda balık tutan bir arkadaşımız vardı, limanda da birkaç demirli tekne. Turizm mevsiminde buralar çok kalabalık oluyor.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir