kari yollarında

Karia Yolu Palamutbükü Knidos

palamutbuku-knidos-38

Bağlarözü’ne gelen yolun sonlarına doğru sol tarafa giden toprak yola sapılıyor, bu yol tepedeki vericiler için açılmış bir yol, geçmiş yıllarda arabamla tepeye kadar çıkmıştım, oldukça düzgün. Kavşaktaki ağaçtaki Karia Yolu işaretleri gideceğiniz yönü gösteriyor.

palamutbuku-knidos-39

Toprak yoldan yürürken aşağılarda Bağlarözü görünüyor, bir zaman sonra yol ikiye ayrılıyor, sola giden yol daha dar burada yanlış yol olduğunu gösteren kırmızı çarpı işareti var, doğru yürüyoruz.

palamutbuku-knidos-40

Birbirinden güzel manzaralar karşımızda, aşağıda Domuzini koyu ve karşılarda Kapkrio ( Deveboynu ) yarımadası görünüyor.

palamutbuku-knidos-41

Bir zaman sonra yol ikiye ayrılıyor, sol taraf vericilere gidiyor, biz sağa devam ettik, burada Karia yolu işaretini göremeyince biraz yürüdük, antik bir kuleye ait duvarlar ve bir çiftlik yapısı karşımıza çıktı. Daha önce birkaç kez geldiğim için biliyorum, eve giden yol, devam edilirse aşağıdaki koya iniliyor. Koyun üstünde Aslanburnu var, burada İngilterede sergilenmekte olan Knidos aslanının kaidesi bulunuyor. Tabii Karia yolunun aşağılara inmediğini biliyordum, geriye dönerek işareti aradık, biraz gidinde yolun kenarındaki bir taşın üzerinde işareti gördük. Yol düzeltilirken grayder kenarıya toprak yığınca işaret zor görünüyor. Diğer yandan buradan sapılan patika yol dar ve çalımsı bitkilerin içinde kaybolmuş, yolu hemen farkedemiyorsunuz. Daima işareti görerek yürüyün, göremediğinizde dönüp yeniden araştırın mutlaka bulunuyor.

palamutbuku-knidos-42

Domuzini’ne doğru inen patika yol, yaban hayvanlarının kullandığı akan yağmur sularıyla oluşmuş dar bir yol. Bu kısımlarda da sorun yok yolu takip ederek gidiyoruz.

palamutbuku-knidos-43

Ne zaman ki teraslara geldik, işaretleri bulmak zorlaştı, nedeni burada yol kaybolmuş, bazı yerleri Çalımsı makiler kaplamış. İşaretlere bağlı yürürmemiz gerekmese sorun yok, birkaç ay önce burada çok rahat bir patikada yürümüştüm ama işaretleri takip etmemiz gerekiyor. Her taraf aynı şekilde bir patika yok, işaretleri bulduktan sonra yürüyüşümüze devam ettik.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir