hayıtbükü palamutbükü yürüyüşü

Karia Yolu Hayıtbükü – Palamutbükü Rotası

12 Nisan pazar günü arkadaşlarımla Karia yolundaki yürüyüşlerimize devam ettik, bu yürüyüşleri yapmamın nedeni bu yollardaki son durum hakkında bilgi vermek, yürüyüş rotasını tanıtmak. Nisan ayında olmamıza rahmen hava şartlarındaki tutarsızlıklar devam ediyor, birkaç gün süren sert rüzgar ve soğuk havanın ardından Karia Yolu, Hayıtbükü Palamutbükü rotasında yürümek için yürüyüşe başlayacağımız Hayıtbükü’ne geldik, şimdiye dek Datça Karia yolunun büyük bir kısmını yürümeme rahmen bu bölümde ilk yürüyüşüm oldu.

nisan-ayi-yuruyusleri

Nisan ayı içerisinde yürüdüğümüz Karia yollarını pembe renkle gösterdim. Bugünkü Hayıtbükü – Palamutbükü yürüyüşümüzde Karia yollarının Akdeniz tarafındaki bir rotasını daha tamamlamış olduk, nasip olursa Eski Datça’dan başlayan bu rotanın diğer bölümlerini de önümüzdeki günlerde tamamlamış olacağız. Nisan sonuna kadar da Karia yolunun Ege denizi tarafında Karaköy’e kadar olan kısmınını tamamlamayı düşünüyoruz. Bu rotalarda daha önce de birkaç kez yürüdüm ama bu yürüyüşlerimizde işaretleri daha dikkatlice takip edip belgelerken, bitki örtüsü içinde kaybolan veya yeterli işaret olmayan yerlerdeki uyarılarımı da yapıyorum.

hayitbuku-palamutbuku-yuruyusu-1

Hayıtbükü sahilinden yürüyüşümüze başladık, bugünler turistik işletmelerin son hazırlıklarını yaptıkları günler. Ortam Restoran’ı işleten öğrencim Mahmut Ayhan ile selamlaşıp, kısa bir sohbet yapıyoruz. Çay davetine teşekkür ederek bir an önce doğada yürümek için sabırsızlanıyorum. Güneşli bir gün ama buralarda ummadığım derecede bir rüzgar var.

hayitbuku-palamutbuku-yuruyusu-2

Hayıtbükü’nü Ovabükü’ne bağlayan yolda yüyerek Ovabükü sahiline geldik. Burada sağa dönerek yolumuza devam ettik. Fotoğrafta direkteki dönüş işareti görülüyor.

hayitbuku-palamutbuku-yuruyusu-3

Bu arada rüzgar kuvvetli ve soğuk, hatta bir ara böyle devam ederse bugün yürümekten vazgeçeriz diye içimden geçirdim. Bir müddet sonra yine bir kavşaktayız, direkteki Karia yolu işaretleri sola döneceğimizi belirtiyor.

hayitbuku-palamutbuku-yuruyusu-4

Asfalt yolda bir müddet yürüdükten sonra yol ikiye ayrılıyor, sol taraf Kıyı yoluna çıkıyor, bu kısımda kırmızı çarpı işareti ile buradan gidiş olmadığı gösterilmiş. Biz sağa doğru yol alarak Mesudiye merkezine, Avlana’ya doğru yürüyoruz, yol boyunca Karia yolu işaretlerini görmek mümkün, yine hatırlatayım; işaretleri göremediğimiz anda geriye dönüp  işareti görmek için araştırıyoruz.

hayitbuku-palamutbuku-yuruyusu-5

İşaretleri takip ederek yokuş yukarı gidiyoruz, sağ tarafımızda Mesudiye manzarası var.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir