kargı inceburun yürüyüşü

Kargı – İnceburun Yürüyüşü

kargi-inceburun-yuruyusu-35

Başka şansımız yok güvenli olarak dönebilmek için bu kayalardan yürüyoruz, biraz ilerisi sık bir bitki dokusu ile kaplı. Bu yürüyüşümüzde yeni deneyler kazandık, bu doğa kaybolma riski taşıyan bir yer, her yer birbirine benziyor.

kargi-inceburun-yuruyusu-36

Yolumuz üzerinde bir diğer kireç ocağı, biraz yukarıda taşlarla çevrili bir yer vardı, orası da kireç ocağı gibi bir yer.

kireç ocağı önünde

Taşların arası çevrede gördüğümüz kırmızı bir çamurla sıvanmış.

kargi-inceburun-yuruyusu-38

Çok değişik kayaların üzerinde yürüyoruz.

kargi-inceburun-yuruyusu-39

Burada yöredekilerin Yapıntılı koy dedikleri ama balıkçıların kendi aralarında Kuntakinte diye sözünü ettikleri koya yaklaşırken yürüdüğümüz kayalık kısım biraz sonra bitti, yukarıya bitkilerle kaplı araziye çıkmamız gerekti.

kargi-inceburun-yuruyusu-40

Biraz yukarıya çıkınca İnceburun tarafına doğru giden düzgün bir patika yol gördük, bu yolun diğer tarafı koya gidiyordur diye yolu takip edince koya giden eski bir yolla karşılaştık, yan tarafları yüksek bir taş duvarla çevrili. O an bulduğumuz patika yolun İnceburun’a doğru gidip gitmediğini öğrenme şansımız olmadı, bir an önce dönmemiz gerekiyordu. Ama bu arazilerde yürüyüşümüz boyunca çobanın sesi ve lider keçinin çan sesini hep duyduk ama onları göremedik. Büyük bir ihtimalle bu sık bitki örtüsünün arasında geçmişte  kullanılan patika yollar var.

kargi-inceburun-yuruyusu-41

Yapıntılı koy denmesinin nedeni buradaki yapılara ait duvarlar,  bazısında kireç harcı kullanılmış. Büyük bir ihtimalle üretilen malzeme ve ulaşım için bu koyu kullanıyorlardı. O zamanlarda bu doğada eşek dışında yelkenli tekneler kullanılıyordu ki bu sarp arazide  malzemeleri deniz yoluyla taşımak daha kolaydır.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Bir yorum

  1. Resim ve yorumlar için teşekkür ederiz. Bu yaz üçüncü defa fakat bir gün için değil bir hafta için geleceğim. Bir sorum olacak müsaade edersen. Denizden en yüksek yerleşim yeri neresidir?
    Nefes darlığı çekenler için.

    Teşekkür ederim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir