kargı inceburun yürüyüşü

Kargı – İnceburun Yürüyüşü

kargi-inceburun-yuruyusu-23

Bizim meraklı peşimizden ayrılmıyor. Mağarada da çamurla yapılmış değişik bir kuş yuvası vardı.

kargi-inceburun-yuruyusu-24

Mağaradan sonra yolumuza devam edebilmek için iki seçenek vardı; Birincisi aşağıdaki vadiye inmek, yolumuza oradan devam etmekti,  aşağılarda çobanın sesi ve çan sesleri duyuluyordu. Diğer seçenek aynı istikamette devam ettiği görülen patika yoldu. Bu yolun nereye çıktığını bilmiyorduk ama aşağı inmektense buradan gitmek bize daha cazip geldi. Hiç olmazsa sırtlardan yolumuza devam ederiz diye düşündük. Bu kararları verirken bizim için önemli olan zamanı iyi kullanmak, günler çok kısaldı, önümüzde aşması oldukça zaman alacak bir arazi uzanıyordu.

kargi-inceburun-yuruyusu-25

Patika yol bir zaman sonra bitti, doğal olarak kayalardan yukarılara doğru çıktık.

kargi-inceburun-yuruyusu-26

Vadiyi geçip karşı tepeye ulaşacağız, buralardan vadiye inme şansımız yok, bu yolu takip etmemiz gerekti.

kargi-inceburun-yuruyusu-27

Kızıl çamların arasında, maki türü bitkiler çok daha sık, geçit vermiyorlar, artık nereye bastığımızı göremeden bu bitkilerin üzerinden yürümemiz gerekti. Sakızlıklar, kermes meşeleri, pamuklanlar, maki şeklinde zeytinler çok sıktı. Çobanlardan başka kimselerin ayak basmadığı yerler. Buralarda da teras duvarları karşımıza çıktı. İnceburun’a doğru yarımada şeklinde uzanan bir toprak parçası, batı tarafı yüksek dağlarla kaplı, doğuya bakan taraflar kıyıya doğru sert bir eğimle iniyor. Bu eğimli kısımlarda yapılan teraslarda zeytin yetiştirilmiş, tahıl ekilmiş.

kargı-inceburun www

Bazı yerler geniş bir düzlük şeklinde, bu gibi yerlerde burada olduğu gibi duvarlara rastlamak büyük bir olasılık. Buradan sonra Ekrem arkadaşımıza aşağıya doğru doğru inelim dedim, doğru yürümek iyice güçleşti, en kısa zamanda kıyıya inmek niyetimiz. Yol falan aramadan makilerin üzerinden hızla inmeye başladık. Öyle bir patika yol da yok, İnceburun yakında gibi ama daha bayağı mesafe olduğunu biliyorum. Ben bu kıyılara teknemle yıllarca gidip geldim ama koylardaki sahil kısmının dışında bir yerde yürümedim.

kargi-inceburun-yuruyusu-29

İnceburun ve Simi adası. Bu burun benim balık tutuğum yerlerdendi, koyun içlerine de çok kez demir attım. Şimdi karadan oraya doğru yürüyoruz, heyacan verici bir olay benim için. Yıllarca denizden seyrettiğim arazilerin üzerindeyim, balık yerlerini belirlemek için kerteriz alırken kullandığım mağarayı da yakından görmüş oldum.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Bir yorum

  1. Resim ve yorumlar için teşekkür ederiz. Bu yaz üçüncü defa fakat bir gün için değil bir hafta için geleceğim. Bir sorum olacak müsaade edersen. Denizden en yüksek yerleşim yeri neresidir?
    Nefes darlığı çekenler için.

    Teşekkür ederim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir