İki Güzel Datça Günü, Yeni tanışmalar, Yeni heyacanlar…

datca-ucanbalik-dalis-8

Dalma sırasını bekleyenler ve dalış yapacaklarla birlikte gelenler bu berrak suların tadını çıkardılar.

datca-ucanbalik-dalis-9

Diğer tarafta dalış sırası yaklaşanlar dalgıç arkadaşların yardımıyle dalış giysilerini kuşandılar.

datca-ucanbalik-dalis-10

Bu dalış esnasında tanıştığım ve ertesi gün Knidos gezisi yaptığımız Didem ve Atakan arkadaşlar dalış  giysilerini giyerlerken. Didem arkadaşın biraz dip korkusu da varmış, bu deneyimle onu da yenmiş oldu. Dalgıç İrem arkadaş onun heyacanını yatıştırırken hoş görüntüler ortaya çıktı. Daha sonra genç çift ilk dalışlarını yapıp, mutlu bir şekilde tekneye döndüler, öğleden sonra da ikinci dalışlarını yaptılar. Bol bol da mavi yeşil suların içinde yüzdüler.

datca-ucanbalik-dalis-11

Çocuklarıyla ailecek bu güzel zamanın tadını çıkaranlar. Kerem Bayrı dalışını yaptırmak için suya girerken, zor bir meslek, bunu niçin yapıyorsun diye sorduğumda Kerem arkadaş dalmayı seviyorum demişti, bütün gün suyun içindeler. Kerem arkadaş sohbet esnasında  ” Benim tekneme keşfetme , yeni heyacanlar yaşama arzusu duyanlar gelir ” demişti. Dalanlar içinde her yaştan kişi vardı, bayanların  çokluğu dikkat çekiciydi.

datca-ucanbalik-dalis-12

Öğleden sonra Karataş denilen bölgeye geldik, burada sacayağı şeklinde üç kaya var, bir tanesi suyun üstünde görülüyor, dalgalı havalarda farkedemeyebilirsiniz, tecrübesiz bir arkadaş bir defasında teknesinin altını oraya vurdurmuştu. Oldukça ilginç bir sualtı dünyası var, bizim zamanımızda kayaların çevresi balıklarla doluydu, şimdi nasıl bilmiyorum. O kısımlara usta dalgıçlar gider sanırım, yeni dalanlar kıyıya yakın kısımlarda dalışlarını yapıyorlar. İrem arkadaş yüzerek kıyıya bağlanacak ipi kayalara bağladı. Rüzgar çıkmıştı, tekrar yer değiştirildi, Karataş burnuna yakın sakin bir kısma demir atıldı, tekrar ip karaya bağlandı. Bu dalışlarda öğle yemeği olarak salata ağırlıklı hafif yiyecekler veriliyor, o gün de bol salatalı, tavuklu makarna vardı. Teknede her türlü içecek, çay ve kahve de dahil bulunuyor. Duş ve erkek, bayan tuvaleti var.

datca-ucanbalik-dalis-13

Dalış noktasına dalışı gösteren şamandıra bıraklıyor. Sağ üstte denizin üstüne kadar çıkan kaya görünüyor, suyun altında oldukça geniş ve derin bir kaya, girintili, çıkıntılı. Birkaç kez yakınına demir atmıştım, buraları iyi bilmek lazım demir kayaya denk gelirse çıkaramazsınız.

2 thoughts on “İki Güzel Datça Günü, Yeni tanışmalar, Yeni heyacanlar…

 • 18 Eylül 2016 tarihinde, saat 19:30
  Permalink

  Harika bir yazı olmuş emeğine ellerine sağlık muzaffer abi, Gelecek seneyi datçaya gelmek güzel dostlarla tekrar sohbet etmek ve yeni yerler keşfetmek için iple çekiyorum.

  Yanıtla
 • 14 Ekim 2016 tarihinde, saat 17:45
  Permalink

  Çok güzel bir anlatım ve gorüntüleme olmuş. Teşekkürler…

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir