Datça Su Sarnıçları

Poyraz Liman Yolu Küçük Sarnıç

Cumalı sarnıcı’ndan patika yolu takip ederek Poyraz Liman’a inerken ( Gerence de deniyor ) bu küçük sarnıca rastladık. İlk görüşüm POyraz Liman’a inen  yoldan oldu, uzaktan fotoğrafını çekmiştim. Sonra birkaç yıl sonra badem çiçekleri arasında Ekrem İpek arkadaşımla dolaşırken yolumuz bu sarnıca çıktı. Ocak ayının son günleri yıl 2014 idi.

poyraz liman küçük sarnıç

Sarnıcın içinde su vardı, kova ile su alıp elimizi yüzümüzü yıkamıştık. Bu sarnıçlar suyun bulunmadığı kurak alanlarda yolcular ve hayvanlar için önemliydi. Zamanında bu boyutlarda özellikle yol güzergahları üzerinde pek çok sarnıç varmış, bunların bazılarını belgelemiştim, en sağlam şekilde günümüze gelen bu sarnıç.

harmaniçi mevkii sarnıcı

Yağmur suları yulkarı kısımdaki eğimli düz alandan sarnıca akmaktaydı.

küçük sarnıç

sarnıçtan su alırken

4 thoughts on “Datça Su Sarnıçları

 • 30 Mayıs 2015 tarihinde, saat 13:23
  Permalink

  Yine harika bir çalışma olmuş hocam emeğinize sağlık.Merak ettiğim bir şey var, bu gezileri bir gün içerisinde mi yapıyorsunuz?
  Teşekkür ediyorum sağlıkla kalın…

  Yanıtla
  • 30 Mayıs 2015 tarihinde, saat 15:25
   Permalink

   Teşekkürler Selma hanım, sarnıçlar Yarımada’nın farklı yerlerinde, bir kaç yılı kapsayan bir sürede bu fotoğrafları çektim. Yürüyüşleri merak ederseniz arama çubuğuna sarnıcın ismini yazmanız yeterli olur, onunla ilgili sayfalar önünüze gelecektir. Selamlar…

   Yanıtla
 • 30 Mayıs 2015 tarihinde, saat 18:30
  Permalink

  muzaffer hocam,çok teşekkürler.bu gibi tarihi eserler hızla kayboluyor,tanıtımınız ile sizin sayenizde yaşama şansı bulabilirler.teşekkürlerimle sağlık ve mutluluklar dilerim.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir