Datça Mehmet Ali Ağa Konağı

resadiye-kocaev-23

Konak odaları düzenlenirken klasik mobilyalar, masif meşe koltuklar, meşe karyolalar, meşe gardrop, maun masa ve koltuklar, pirinç kaplamalı masalar, antika Osmanlı şamdanları gibi eşyalar, ceviz ağacından oyma ağaç işler kullanılmış.

resadiye-kocaev-24

Mehmet Ali Ağa’nın kızı Münire hanım ve eşi Hidayet beyin kullandığı oda ( Sazenuş ), bitişiğindeki hizmetçi odası ( Menuş ) , geçmişte mutfak olan oda ( Debernuş ) , misafir yatak odası ( Yemliha ) , Konak fertlerinin yatak odası ( Mislina ) bugün konaklama odası olarak kullanılmaktadır. Odalardaki ocaklar eski taş tarzda veya ahşap külah şeklinde şömine olarak düzenlenmiş.

resadiye-kocaev-25

Buradaki süslemelerde cami ve kasaba tasvir edilmiş.

resadiye-kocaev-26

Kocaev’in tanıtım broşüründe ” Mermerli aynalı konsolu, değerli bibloları ve çok sevdiği gramofon ve mandoliniyle Münire hanım hayata veda edinceye kadar bu odada keyifle yaşadı. ” deniyor ve onun ölümünden sonra Hidayet bey’in yaşadığı belirtiliyor. Kocaev gibi yapıları gezerken hep aklıma gelmiştir. Bir nefes bir ses olmayınca yapılar hep hüzünlü görünürler bana, ne kadar görkemli dururlarsa dursunlar. Artık onları buraları gezen, konaklayan insanlar yaşama bağlayacaklardır, yoksa bakımsız kalır, yok olup giderler.

resadiye-kocaev-27

Restore çalışmasının her yerinde , ince bir ayrıntı, planlama görülüyor.

resadiye-kocaev-28

Konağın bir çok konaktan farklı yanlarından biri orjinal banyosunun günümüze kadar ulaşması. Bir Türk hamamının tüm özelliklerini taşıyan bu aile hamamı oldukça ilgi çekici.

2 thoughts on “Datça Mehmet Ali Ağa Konağı

 • 5 Haziran 2018 tarihinde, saat 23:15
  Permalink

  Sayın Muzaffer Bey,
  Mehmet Ali Ağa Konağı ile ilgili yazınızı maalesef, ancak şimdi okuyabiliyorum. Datça’da yaşayan ve üç yıldır otelcilik yapan bir işletmeci olarak, bu konuda öncelikle üzgünüm.
  Yazınız çok bilgilendirici ve detaylı olmuş. Enfes fotoğraflarla da süslenmiş, adeta görsel kültürel şölen yaratıyor.
  Bu sene Haziran ayı başından itibaren, yaklaşık olarak 3 yıldır kapalı olan Mehmet Ali Ağa Konağı’nı işletmeye tekrar açacağımızı gurur ve keyifle bildirmek isterim.
  Öncelikle sizleri ve tüm misafirlerimizi Konak’ı ziyaret etmeye memnuniyetle bekliyoruz.
  Bilgilendirme ve katkılarınız için kendi adıma teşekkür etmek istiyorum.
  Saygılarımla,

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir