öğrencilerle deneyler

Eğlenceli Bilim Atölyeleri, Eğlenirken Yeni Bilgiler Edindik.

12 haziran Salı günü Cumhuriyet Meydanı’nda çocuklar kadar büyüklerin de ilgisini çeken eğlendirici, öğretici bir etkinlik vardı. Veli- Der önderliğinde  Marmaris Üreten Çocuklar Akademisi Derneği’ ve Datça Belediyesi’nin katkı ve katılımlarıyla gerçekleşen etkinlik çocuklar ve velilerden büyük ilgi gördü. Gönüllü olarak etkinliğe destek veren öğretmenler, öğrenciler ve çeşitli kesimlerden kişiler Cumhuriyet Meydanı’nı şenlendirdiler.

eğlenceli bilim atölyeleri

Öğretmenleriyle, velileriyle, arkadaşlarıyla etkinliğe katılan çocuklar, gençler çeşitli konuları deneylerle açıklarken onları izlemek çok hoştu. Fotoğrafta mancınık  ve kağıt katlama sanatı ( origami ) ile ilgili çalışmalar görülüyor. Bu çalışmalara veliler de aktif olarak destek verdi. Okulların tatil olmasıyla evlerine gelen öğrenciler etkinlikte görev aldılar.

İlçemizin çeşitli  okullarında çalışan öğretmen arkadaşlarımızı burada görmek güzeldi. Fotoğrafta hareketli görüntüler ve  dişliler standı görülüyor.

Özgür Kulaksız ressam, Marmaris’ten gelerek etkinliğe katıldı, kumaş baskı çalışmasını gösterirken. Diğer tarafta matematiksel olarak perspektif konusunu açıklayan bir öğrenci vardı, o da Marmaris’ten gelmiş. Marmaris Üreten Çocuklar Akademisi Derneği,  üyeleriyle, öğrencileriyle bu etkinliğe destek verdi. Sağ altta ışığın kırılmasını açıklayan  mikroskop  standında arkadaşlar çocuklara konuyu açıklarken görülüyor.

Su bitkilere nasıl ulaşıyor o anlatılıyor. Sağ üstte geometrik baloncuklar standında çocuklar köpük balonlar oluşturdu.   Sağ altta, Da Vinci köprüsü standı, herhangi bir bağlayıcı madde olmadan ahşap bir köprü kuruluyor.

Mürekkeple çalışmalarda Mesudiye’den gelen  arkadaşımız konuyu izleyicilere deneyle anlattı. Sağ altta aynaya bakarak  isim yazma denemesi.

3 D Hologram standı, tadım standında tatma deneyleri, üç boyutlu yazıcılar, pek çok teknolojik deney ve bilgi öğrenciler tarafından izleyicilere aktarıldı. Çiçeklere dokunarak bilgisayarda ses duyma deneyi, değişik çiçeklerden farklı sesler duyuldu.

Sayfalar: 1 2

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir