datça kargı plajı

Datça Kargı Koyu

datca-kargi-koyu-6

Kargı sulak bir yer, burada olduğu gibi yerden kaynayan suların oluşturduğu azmaklar var, sahilin hemen girişinde yer alan Yeşim Bar – Restaurant azmağın hemen kıyısında. Yeşim Bar, kış – yaz açık olan bir işletme uzun bir zamandır Kargı’daki bu yerinde Datça turizmine hizmet veriyor. Buradan başlayarak sahilin sonuna kadar bir gezi yapacağım.

datca-kargi-koyu-7

Yürüyüşüme başlarken derede suya batıp çıkan ördekleri fotoğraflamadan geçmek olur mu ?

datca-kargi-koyu-8

Sabahın erken saatleri, aslında biraz daha erken gelmek isterdim, Kargı koyunda güneşin doğuşunu izlemek çok güzel olur, geçmiş yıllarda gelip, izlemiştim. Güneşin ilk ışıkları düşerken Yeşim Bar & restaurant’ın sahile kurulu masalarının yanından geçiyorum, ortalıklarda kimsecikler yok, doğal olarak burada çalışanlar geç vakte kadar müşterilerine hizmet ediyorlar. Bu saatte gelmemin nedeni rahat fotoğraf çekebilmek, kısa bir zaman sonra plaj dolmaya başlar ve fotoğraf çekmek zorlaşır. Sonradan konuştuğum bir arkadaş saat 8.00 de hizmet başlıyor dedi,  güne doğayla iç içe, iyi bir kahvaltı ile başlamak güzel bir tatil gününün başlaması demek.

datca-kargi-koyu-9

Her işletmenin önünde kendine ait şezlong ve şemşiyeler sıralı. Bu imkanlardan yararlanmak konusunda tatile çıkanlar bilgi sahibidir sanırım, benim bildiğim belirli bir miktar yeme – içme olarak bir şeyler aldığınızda ücretsiz oluyor, diğer durumda ücretleri ne kadar olur bilemiyorum, işletmelere göre değişebilir.

datca-kargi-koyu-10

Yoluma bir azmak daha çıkıyor ama bu en baştaki gibi  akar değil, durgun. Suya düşen polen tozları değişik bir görüntü vermiş.

datca-kargi-koyu-11

Sahil yürüyüşüme devam ederek, ahşap bir iskelenin yanından geçiyorum.

kargı koyu celal'in yeri

Şezlong ve şemşiyelerin yanından yürüyüşüme devam ediyorum burada  Celal’in Yeri Cafe & Restoran var.

Sayfalar: 1 2 3

4 yorum

  1. Muzaffer bey Kargı’yı güzel resimlemişsiniz, sağ olun. Ancak Kargı’nın Yeşim lokantasına girmeden, azmak’ın kara tarafında oldukça iyi durumda kalmış bir kompleks harabesi var. Belki bir Rum manastırı!? Ben bu duvarları epey incelemek fırsatını buldum ve resimledim. Kanımca, kabaca son devir Rum özelliği taşımasına rağmen duvarların bir kısmının altında daha eski yapı taşlarına rastlanıyor. Tıpkı Hızırşah yolunda ve amfora çöplüğünün yanındaki tek nefli , şimdi elektrik malzemeleri yığılı eski Rum kilisesi gibi. Çünkü onun da apsid bölümünün dış tarafında daha eski bir duvar kalıntısına rastlamıştık. Herhalde bunların daha iyi incelenmeleri gerekiyor. Maalesef elimizde (accurate dating) yapacak bir malzeme yok. Yapılacak bir kazı daha iyi sonuçlar verebilir. Teşekkürlerimizle…Esin Turnalı.

    1. Sosyal Medya dan uzak kalmak istedim, içerik üreteceğim derdiyle birçok şeyi boşlamıştım, takipçiler devamını bekliyorlar doğal olarak. Hoşuma gitmeyen şeyler de hissettim. Bu arada biraz sağlık sorunum oldu, ameliyat oldum. İleride belki daha değişik bir projeyle çalışırım belki, ilginiz için teşekkür ediyorum selamlar.

  2. İlk sezlongcu kişi başı 100 lira diğer sezlonglu kişi başı 350 TL şezlonga para almıyorlar ama kişi başı yeme içme zorunluluğu yapıyorlar zorlami kardeşim yemicem icmicem tok gelmişiz hotelde otopark 15 TL resmen heryer dolandırıcı dolmuş girmemizle çıkmamız bir oldu bir daha asla ugramam buraya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir