datça kargı plajı

Datça Kargı Koyu

datça kargı koyu

Datça merkezine 3 km uzaklıktaki Kargı Koyu Datça’nın Cennet koylarından.  Etrafı dağlarla çevrili  Kargı’nın kuzey rüzgarlarına kapalı olması rüzgarlı havalarda denizin sakin ve daha ılık olmasının sağlıyor.. Kargı Koyu’nun ziyaretçilerinin çok olmasında merkeze yakınlığının ve doğal güzelliğinin de  rolü var, yürüyerek yarım saatlik bir mesafede. Belediye denetimli minübüsler sıkça gelip, gidiyor. Bu sayfamda Kargı koyunun Kuzeydoğu’sundan başlayacağım gezi ile turistik özelliklerini tanıtacağım, yazları  kalabalık olan koy kışları da bir o kadar sakin, doğa yürüyüşleri için birçok parkurun başlama ve bitim noktası. Yaz sabahları erken saatlerde yürüyüş yapanların da sevdiği bir parkur, güneşin doğuşunu burada karşılamak unutamayacağınız bir zaman demek oluyor.

datca-kargi-koyu-2

Kargı koyunda bu yıl Mandalya mevkiindeki plaj da oldukça hareketli, geçmiş yıllarda kuvvetli kuzey rüzgarlarında teknemle buraya gelirdim, rüzgarın etkisinin en az hissedildiği yerlerden. Koya inişte, yokuş kısmı geçip düzlüğe iner inmez park etmiş arabaları, sahildeki şemşiyeleri görebiliyorsunuz. Yeşil ve mavinin tonlarında bir armoni,seyretmesi bile yetiyor.

datca-kargi-koyu-3

Datça’nın birçok yerinde olduğu gibi Kargı’da da her yerden denize girebilir, sahilde güneşlenebilirsiniz. Koya gelmeden önceki tepede yer alan Mandalya Restoran’ın sahilde Cafe – Beach ‘i var, yiyecek, içecek ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. İşletmenin önünde şezlong ve şemşiyeleri yer alıyor. Bu yıl sahil şezlong ve şemsiyelerle kaplı vaziyette.

datça kargı koyu mandaya plajı

Sahilde soyunma kabinleri var.

datca-kargi-koyu-4

Mandalya Cafe – Beach’in  oturma yerleri, manzaralı, havadar.

datça kargı koyu manzarası

Gelelim Kargı’nın batı tarafındaki büyük sahiline, sahilde işletmeler arka arkaya sıralanıyor. Fotoğraflarda da görüldüğü gibi pırıl pırıl bir deniz.

datca-kargi-koyu-5

Sahile girişte Okaliptus ağaçlarıyla kaplı bir alan var, hemen önündeki sahilden denize girebilirsiniz. Burada belediyeye ait soyunma kabini var. Bu kısımda bu yıl otopark ücretli.

Sayfalar: 1 2 3

4 yorum

  1. Muzaffer bey Kargı’yı güzel resimlemişsiniz, sağ olun. Ancak Kargı’nın Yeşim lokantasına girmeden, azmak’ın kara tarafında oldukça iyi durumda kalmış bir kompleks harabesi var. Belki bir Rum manastırı!? Ben bu duvarları epey incelemek fırsatını buldum ve resimledim. Kanımca, kabaca son devir Rum özelliği taşımasına rağmen duvarların bir kısmının altında daha eski yapı taşlarına rastlanıyor. Tıpkı Hızırşah yolunda ve amfora çöplüğünün yanındaki tek nefli , şimdi elektrik malzemeleri yığılı eski Rum kilisesi gibi. Çünkü onun da apsid bölümünün dış tarafında daha eski bir duvar kalıntısına rastlamıştık. Herhalde bunların daha iyi incelenmeleri gerekiyor. Maalesef elimizde (accurate dating) yapacak bir malzeme yok. Yapılacak bir kazı daha iyi sonuçlar verebilir. Teşekkürlerimizle…Esin Turnalı.

    1. Sosyal Medya dan uzak kalmak istedim, içerik üreteceğim derdiyle birçok şeyi boşlamıştım, takipçiler devamını bekliyorlar doğal olarak. Hoşuma gitmeyen şeyler de hissettim. Bu arada biraz sağlık sorunum oldu, ameliyat oldum. İleride belki daha değişik bir projeyle çalışırım belki, ilginiz için teşekkür ediyorum selamlar.

  2. İlk sezlongcu kişi başı 100 lira diğer sezlonglu kişi başı 350 TL şezlonga para almıyorlar ama kişi başı yeme içme zorunluluğu yapıyorlar zorlami kardeşim yemicem icmicem tok gelmişiz hotelde otopark 15 TL resmen heryer dolandırıcı dolmuş girmemizle çıkmamız bir oldu bir daha asla ugramam buraya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir