Datça İle İlgili Kitaplar

Datça Detay’ın bu sayfasında Datça’yı konu almış, elimde olan kitapların kısa bir tanıtımını yapıyorum. Datça son yıllarda birçok açıdan dikkati çeken bir ilçe, öykülerde, araştırma yazılarında, şiirlerde, romanlarda sıkça işlenen bir yer. Fırsat buldukça şu an elimde olmayan diğer kitapları da sayfamda tanıtmaya çalışacağım. Günümüzde kitap çıkarmak oldukça kolaylaştı, özgün, sanatsal özellikler taşıyan, kendi gözlem ve araştırmalarına dayanan yazarlara ait Datça kitaplarının çoğalmasını diliyorum. Datça ile ilgili kitaplar sayfama dilerseniz sizler de katkıda bulunabilirsiniz.

Datça Kitapları

nihat akkaraca

11 Şubat 2009 yılında kaybettiğimiz Datçalı araştırmacı yazar Nihat Akkaraca’nın iki kitabı var. Bunlardan Datça’da Zaman kitabında Datça’nın değişik yörelerinde, kaynaklardan dinleyip öyküleştirdiği, kendi gözlemlerine, yaşadıklarına dayanarak yazdığı öyküler yer almakta. Bu öyküler Datça Kültürünü yansıtan, uzun yıllar kapalı bir yaşam sürmüş olan, ulaşımı zor bir Yarımada insanını anlatan sıcacık öyküler. Zaman zaman güldüren, zaman zaman hüzünlendiren, doğal, yapmacıksız bir dille anlatılan yaşanmış bu ökülerde, kişiler ve Datça’nın o günleri gözümüzün önünde canlanıyor.

datça manileri

Nihat Akkaraca’nın Datça’da Zaman kitabından sonra üzerinde uzun süre, büyük bir titizlikle çalıştığı Datça Manileri ve onların gerçek öyküleri bu kitapta yer almakta. O devirlerde özellikle kadınlar ve genç kızlar duygularını, yaşadıklarını manilerle anlatıyorlardı. Nihat Akkara’ca köy köy gezerek bu manileri derledi, onları yine akıcı, sade bir dille öyküleştirdi.

eski zaman batırlıları

Eski Zaman Batırlıları – Çiğdem Akın’ın köyünün yemeklerini, geleneksel özelliklerini tanıttığı bir kitap. Anne ve babası Hızırşah yöresinde iyi bir aşçı olan Çiğdem Akın yöresel yemek tariflerini derlemek üzere işe başlar ama bu araştırmalar sırasında öğrendiği detaylar, öyküler, anılar da onun dikkatini çeker ve sonuçta Hızırşah ( Eski adı Batır ) ile ilgili geleneksel bilgilere ulaştığımız bu kitap ortaya çıkar. Datça’nın yakın tarihi ile ilgili bilgiler çok değil, bu konuda yapılan bütün çalışmalar bizim için değerli, Eski Zaman Batırlıları da o bakımdan zevkle okuduğum bir kitap oldu.

marmaris, dadya kazaları

Dumlupınar Üniversitesinde Öğretim görevlisi olarak çalışan Arzu Baykara Taşkaya’nın 2015 yılında çıkan 1844/ 45 Temettu’ Defterine Göre Marmaris Kaza’sı isimli kitabında Datça’nın 1900 lü yıllardaki idari, sosyal, ekonomik durumunu belgelerle görüyoruz. O yıllarda Marmaris Menteşe Sancağına bağlı bir ilçedir, Datça da o günkü adıyla Dadya Nahiyesi olarak ona bağlıdır. Bu kitapta Marmaris ve Datça kazaları Temettü defterlerindeki verilere göre incelenmekte.

Dadya nahiyesinin köyleri, ekonomik durumu (ekili alanlar, ekilen ve uğraşılan tarım ürünleri, miktarları, hayvancılıkla ilgili veriler vs ) , nüfus, isimler ( soyadının olmadığı bu dönemlerde insanlar baba adları, meslekleri, boy, saç rengi, sakal, bıyık gibi özellikleriyle belirtilmiş. Bu kayıtlarda Gayri Müslümlerle de ilgili isimler ve sayı veriliyor. ). Meslek dağılımı, vergiler vs birçok konu Dadya nahiyesine ait 12 Temettu’ defteri titiz bir şekilde incelenerek bizlere aktarılıyor.

numan tuna

Knidos Teritoryumu’nda Arkeolojik Araştırmalar kitabı, 1993 yılından bu yana Datça merkezine 2 km uzaklıktaki Burgaz Ören Yeri kazılarını yöneten Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Numan Tuna’ya ait. Kitapta Muman Tuna’nın 30 yılı aşkın süren kazılarının sonuçları ile ilgili bir bilgilendirme yapılmakta.

Kitapta yer alan bölümler Knidos Teritoryumu Kısa Toplumsal Ekonomik Tarihi, Knidos’un Yeniden Yerleşim Sorunsalı, Aekeolojik Yüzey Araştırmaları Sonuçları: Knidos Teritoryumu’nda M.Ö 4. Yüzyılda Toplumsal – Ekonomik Yeniden Yapılanma ve Kentsel Canlanma, Knidos Seramik Atölyeleri Kazısı, Datça / Reşadiye, Burgaz Kazıları, Apollon Arkaik Kutsal Alanı Kazıları yer almakta.

anadolu değirmenleri

Atilla Bir, M. Şinasi Acar, Mustafa Kaçar tarafından meydana getirilen Anadolu’nun Değirmenleri kitabında Datça su ve yel değirmenleri ve değirmencileri de geniş olarak tanıtılıyor. Datça Yerel Tarih Derneği’nin de katkıda bulunduğu kitapta bu değirmenler tanıtılırken benim de fotoğraflarımdan yararlanıldı.

datça dalış rehberi

Datça Dalış Rehberi profesyonel dalgıç ve sualtı fotoğrafçısı mahmut Suner tarafından dalma sporuna gönül verenlere rehberlik etmekte. 235 km lik sahil bandında birbirinden güzel koyları, sualtı kayalarını barındıran Datçamızın akvuryumu andıran sıaltı dünyasında dalış noktaları, sualtında dikkat edilecek hususlar, pratik bilgiler, dalış bilgileri gibi konular yer alıyor. Kitapta birbirinden güzel sualtı fotoğraflarıana da yer verilmiş.

Datça İle İlgili Kitaplar” için 3 yorum

 • 5 Ocak 2016 tarihinde, saat 15:17
  Permalink

  Hocam merhaba, Oktay Sönmez’in “Mavide uyuyan Güzel Knidos” kitabı da var. Datça yarımadası hakkında ve özellikle Knidos hakkında güzel bilgiler içeriyor.

  Saygılar

  Yanıtla
  • 6 Ocak 2016 tarihinde, saat 18:51
   Permalink

   Merhabalar Mehmet arkadaş evet Oktay Sönmez’in o kitabı bende var, okudum, Knidos ile ilgili az sayıda kitaptan biri olarak beni etkilemişti, ama kitabı kaldırmışım bulamadım, onun gibi birkaç kitap daha var, yüzlerce kitap değişik yerlerde, bulduğumda sayfama ilave edeceğim. Yorumun için teşekkürler.

   Yanıtla
 • 12 Ocak 2016 tarihinde, saat 21:59
  Permalink

  Ben Datça’nın kendine Betçeli diyenlerindenim Yazı köylü’yüm Datçada zaman kitabını 5-6 defa okudum hala bazı bölümleri her okuyuşumda kahkahalarla gülüyorum çok güzel bir kitap

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir