Datça Doğasında – Bitmeyen Sevdam

datça doğa yürüyüşleri

Dönüşte geçtiğimiz ormanlık alanda Mustafa’nın dikkatini çam ağaçlarındaki basralar çekiyor, ne de olsa bir arıcı çocuğu. Bu kesimde çam ağaçları simsiyah olmuş .

Ve Sındı arazilerinin göründüğü bir yerdeyiz, yeni yapılan yapılara bakarak şaşırıyoruz, ne de hızla yayılıyorlar diye. Sındı’da böyleyse düşünün artık. Karşıdaki tepeden sonra iniş başlıyor, patikalar bitmek bilmiyor, sık bitki örtüsünün içinde birkaç kez yolu şaşırıyoruz ama bu anlar kısa sürüyor.

Arkadaşlarıma Sındı manzarasının olduğu bir yerde mola verelim diye ricada bulundum, tamam hocam dediler. Çok güzel bir andı, sağ salim, kazasız belasız dönmenin rahatlığı, bir çam ağacının gölgesinde manzarayı izledik. Bir tane portakal kalmıştı, onu böyle bir manzarada arkadaşlarımla paylaşmaktı niyetim.

Zorlu bir yürüyüş oldu, geçit vermez bir doğada 10 km yürümüşüz. Bu 10 km de büyük bir efor sarfettik, vcudumuzun her tarafı çalıştı.  Bir adım sonra neyle karşılaşacağımızı bilemediğimiz gizemli bir doğada dikkatli olmak gerekiyor. Yeni tecrübeler kazandık, yeni heyacanlar yaşadık. Sabır ve emek isteyen bu yürüyüşler bitmeyen bir sevdanın eseri.  Datça doğası bir kitap gibi her yürüyüşümüzde bir sayfasını daha okumuş oluyoruz.

3 thoughts on “Datça Doğasında – Bitmeyen Sevdam

 • 9 Mart 2017 tarihinde, saat 00:30
  Permalink

  COK GUZEL. BENDE DATCA HAYRANIYIM. HER SENE CALIFORNIA DAN GELIP TATILIMI DATCA DA KOLEJ LI ARKADASLARIMLA GECIRIYORUM….

  Yanıtla
 • 9 Mart 2017 tarihinde, saat 02:22
  Permalink

  Muzaffer hocam,emeğine sağlık.seninle tanışmış ve beraberce bir hafta datca da treking yapmak onuruna sahip olduğum için gurur duyuyorum.İnşanlah tekrar birlikte datca da veya başka bir yerde bir treking etkinliğinde daha beraber oluruz.ben yalova da hemen her hafta sonu bir treking etkinliğine katılıyorum.yalova bursa kocaeli iznik ,çanakkale bölgesinde de çok güzel treking parkurları var.Sizin gibi doğa severlerin sayesinde,gençlere doğayı sevdirmeleri,doğayı korumanın insanı koruma anlamına geleceğini anlatmak ,inandırmak mümkün olacaktır.Ne yazıkki likya yolunda yaptığım bir kaç parkur treking gezisinde , bu kadim ve tarihi ,değeri asla paha biçilemez cennet doğa köşelerinin insanlar tarafından acımasızca kirletildiğine şahit olarak üzülmekteyim.doğayı korumak,bir kültür ve eğitim meselesidir,asla polisiye tedbirlerle doğayı tam olarak koruyamazssınız.Bu nedenle siz ve sizin gibi doğa severleri ben şahsen gençlerimiz için röl model olarak görüyorum.başarılarınızın devamını diler,güzel paylaşımınız için teşekkür ederim.

  Yanıtla
 • 10 Mart 2017 tarihinde, saat 01:09
  Permalink

  Sizlerin büyük bir eforla zorlu derelerden,tepelerden geçip, dağlarda ormanlarda, elbette keyifle alarak yaptığınız gezi yazılarını böyle gecenin bir yarısı bile olsa bir solukta okuyuveriyorum. Ama biliyorum ki o geziler öyle kolay olmuyor.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.