dağlarda yürüyüş

Datça Dağlarında Bahar

zorlu bir yürüyüş

Yürüyüşümüzde bize iki misli bir efor harcatan bitki, soldaki fotoğrafın hemen önünde görülüyor. Kurumul frigana türü bu bitkinin dalları öyle sıktı ki birini geçebilmek için birkaç hamle yapmak gerekiyordu. Tam bir yerden geçerken ayağından tutan biri varmış gibi, böyle bir durumla ilk kez kaşılaştım diyebilirim. fazla aşağılara düşmemeye çalışıyorduk, sık sık tırmanma yapmamız gerekti, bu anlarda bu bitkiler bizi çok terletti.

dağlardan datça manzarası

Ve Körmendibi’ndeki dik kayalığın yanındayız, karşıda İnceburun feneri göründü. Emecik dağından çektiğim fotoğraflarda burası kartalın bir kanadı gibi görünür, diğer kanadı Akdeniz tarafındaki İnceburun’dur. Fotoğrafta görülen İnceburun’a Kızlan’dan yürüyerek iki kez gitmiştik. Nasip olursa önümüzdeki günlerde buradan da gideceğim. Bugün zamanımız sınırlıydı, dönmemiz gerekti, vasıta durumunu da ayarlamak gerekiyor.

datça dağlarında yürümek

Dönüşe başladık Kızılağaç tarafına doğru yürüdük. Dağ gülleri papatyalar gibi her tarafı kaplamıştı, çok hoş görünlerin içinde yürüken çalıları, dikenleri umursamadık.

dağlarda bahar
Pamuklan ve karabaş çiçekleri

Dağ güllerine dikenimsi btkilerin koyu sarı çiçekleri de katılmıştı, bu kısımlarda karabaş çiçekleri de çoktu.

datça dağlarında

Zirveye ulaşmak kolay olmadı, zirvede çiçeklerle kaplı uzunca bir düzlük vadı, biz Yurmakaya’ya açılan vadiye doğru inişe geçtik.

Bu kısmlarda da sık bitki örtüsü vardı, tam inişe geçmiştik ki birkaç metre ilerimden fırlayan bir domuzla heyacanlandım. Öyle hızlı hareket etti ki fotoğrafını çekemedim. 15 – 20 metre bir görüşüm oldu o an fotoğraf makinama davrandım ama kapatmışım, aslında hiç kapatmam, kendisi birkaç dakika içinde otomatik olarak enerjiyi kesiyor. Çalıların içinde kendisine güzel bir yatak yeri hazırlamış. Domuzun fırlamasıyla birlikte ilerideki çalılarda da bir hareketlenme oldu ama bir şey çıkmadı, genelde yakın değilseniz sessizce dururlar. Bu tam yolumuzun üzerindeydi, kaçmasaydı burun buruna gelecektik. Bu aylarda keklikler de kuluçkada, yakında yavruları çıkar. Arada bir çok yakımızdan kalkanlar oluyor. Doğadaki canlıları görmek, onların varlıklarından haber olmak bizleri mutlu ediyor, onlarsız bir doğayı düşünemiyorum.

Sayfalar: 1 2 3 4 5

Bir yorum

  1. Merhabalar Muzaffer Bey,
    Ben de doğa aşığı aynı zamanda Datça’da yaşamaya başlayan Datça hayranı bi vatandaşım.
    Doğa yürüyüşlerini düzenli ve periyodik yapıyormusunuz? Cevabınız evet bende katılmayı ve biraz bilgilendirilmeyi rica ediyorum. Sevgiler Selma Temizer

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir