dağlarda yürüyüş

Datça Dağlarında Bahar

Yarımada’da bahar görüntüleri aylar öncesinden başladı, badem çiçekleri, arkasından papatyalar, gelincikler, çeşit çeşit çiçeklerle bu görüntüleri izledik, fotoğrafladık. Ama dağlarda bahar görüntüleri yeni yeni başladı. 31 mart cumartesi günü arkadaşım Ekrem İpek ile Karaköy dağlarında yürüdük, sık bitki örtüsüyle kaplı Ege denizine bakan sarp yamaçlarda yaptığımız bir yürüyüştü bu, oldukça zorlu geçti. Yürüyüşü zorlaştıran etkenlerden biri havanın oldukça sıcak olması, bayağı bir efor sarfettiğimiz bu doğada güneşli, sıcak bir havada yürürken sanki sinirlerimizi, dayanıklılığımızı test eder gibi oluyoruz. Yakınmanın bir faydası yok, bilerek geldiğimiz yerler, dayan diyorsun içinden, düzlüğe çıktığında o anın tadı daha bir başka oluyor. Tanıdımadığımız bir doğa, en uygun kararı kısa bir zamanda vermelisin, zaman dağlarda hep önemli bir unsurdur.

dağlarda bahar

Bu yıl dağlarda fazla yürüyemedik, bunda kapalı, bulutlu havaların da etkisi oldu. Fotoğraf çekmeye uygun havalarda yürümek daha güzel oluyor. Dağlar hafife almaya gelmez, özellikle ilk kez yürüdüğünüz bir yerse. Arkadaşımla yürüyüşlerde mola vermiyoruz, yanımızda birkaç meyvadan başka da yiyecek bir şey olmuyor. Fotoğraf çekme anları nefeslendiğimiz anlar. 13 nisan’da arkadaşımla Denizli Menderes Yolu’nda 3 gün sürecek bir yürüyüşe katılacağız. Bu hafta içinde 10 -15 km lik yürüyüşler yaptım, bisiklete biniyorum, biraz da dağlarda yürüyelim dedim. Düz yolda yürümeye benzemiyor, özellikle bu yürüyüşte olduğu gibi patika ve yürüyüş yolları olmayan bir doğadaysanız. Karaköy limanında arabamızı park ederek Kuzeydoğu’ya doğru yürüyüşe başladık. Sağ tarafımızda ekinlerle, yeşillikler kaplı bir ova vardı, yeşillerin içinde sarı renkler çok hoş duruyordu.

Gerence’de Bizans yapılarının yanından Karia yolu’na saptık. Tepeye çıkar çıkmaz muhteşem bir manzara karşımızdaydı. Sabahın ilk ışıkları bu taraftan fotoğraf çekebiliyorsunuz, öğleden sonra güneş bu tarafta oluyor. Mavinin çeşitli tonlarında bir deniz ve hemen yanıbaşında yeşilin tonları, sıcak – soğuk armonisinde bir manzara. Karia yolu demişken bu yıl Karia yollarında yürümedik, defalarca yürüdüğümüz yollar. Bazen burada olduğu gibi yollarımız keşişiyor, zaten bu yolların büyük bir kısmı işaretlenmeden önce yürüdüğümüz veya yürünülen patikalar, kullanılmadığında bitki örtüsü hemen kapatıyor. Karia Yolu ile tekrar canlılık kazandılar.

Biraz yürüdükten sonra aşağılardaki manzaraya hayranlıkla bakıyoruz, fotoğraflar, videolar çekiyoruz. Fotoğraf çekme açısından bu kısımda her zaman güzel bir ışık oluyor, güneş ters tarafta, dağların yansıması da görüntüyü etkiliyor. Aşağıda yörede Yurmakaya denilen dar bir kara parçasıyla bölünmüş çok güzel iki koy durmakta. Koylar dağlardan hep güzel görünür, ışık ta müsaitse fotoğraf çekmeye, seyretmeye doyum olmaz. Koya indiğiniz de o muhteşem manzarayı göremezsiniz. Rüyadan gerçeğe uzanmak gibi.

Ahmet Arif’in ” Dağlarına Bahar Gelmiş Memleketimin ” dediği gibi dağlarımıza bahar geldi. Yeşilin her tonu var, dağ çiçekleri bir bir dağları kaplamakta. Yeşiller, sarılar, turuncular içinde yürüyoruz.

Fotoğraftaki gibi örümcek ağlarıyla çok sık karşılaştığımız bir yürüyüş oldu. Zaman zaman da yüzümüze yapışan örümcek ağlarına isyan ettiğimiz oldu, onlarla bu denli sık karşılaşmamıştım. Bir ara örümcek ve avladıkları yüzümdeydi.

Yurmakaya’daki diğer koydan karşı tepelere yürüdük. Daha önce Yurmakaya’ya uzanan vadide birkaç kez yürümüştüm, bu yürüyüşte amacımız Ege Denizi’ne bakan yamaçlardan İnceburun’a doğru yürümek. Denizden bakınca aşılmaz kayalıklar görünüyor, bir denemek istedik.

Sarı çiçeklerle kaplı manzaralar çok güzeldi, biraz sonra koya inince gerçek karşımızdaydı. Yukarıdan inanılmaz güzel görünen koy çöplerle kaplıydı. Çöplerden biri uzanca bir bottu, belki de insan kaçakçılarının kullandığı batan botlardan biri, aylar önce sanki böyle bir haber vardı.  Bir bota bu kadar insan nasıl biner demiştim haberi duyunca.

Sayfalar: 1 2 3 4 5

Bir yorum

  1. Merhabalar Muzaffer Bey,
    Ben de doğa aşığı aynı zamanda Datça’da yaşamaya başlayan Datça hayranı bi vatandaşım.
    Doğa yürüyüşlerini düzenli ve periyodik yapıyormusunuz? Cevabınız evet bende katılmayı ve biraz bilgilendirilmeyi rica ediyorum. Sevgiler Selma Temizer

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir