Datça Altın Badem Film Festivali Ziya Öztan Gecesi

Altın Badem Sinema ve Kültür Festivalinin 3 gecesinin onur konuğu yönetmen Ziya Öztan’dı. Gecede, ilk üçe giren belgeselin yönetmenleri ödüllerini aldılar. Gecenin konserinde Selda Bağcan izleyicileri coşturdu, coşku dolu bir gece yaşandı.

ziya-oztan-gecesi-1

Konuk sanatçılar alkışlarla anfi tiyatroya geldiler.

ziya-oztan-gecesi-2

Altın Badem’de 3. gece kulis röportajları ile başladı. Sunucu Cansın Özyosun, Suat Sungur, Eşi Ahu Sungur ve oğulları Ege’ye sorular yöneltti. Ahu Sungur çok güzel geceler yaşanıyor, Datça’yı çok sevdik, Datçalıları daha çok sevdik dedi. Suat sungur da oğullarıyla birlikte burada olmaktan mutlu olduğunu, çok güzel bir festival, inşallah uzun yıllar devam eder dedi.

ziya-oztan-gecesi-3

Gecenin Sunucusu Gaye Kaya ” Tarihi, muhteşem doğası, pırıl pırıl deniziyle Ege ve Akdeniz’i buluşturan güzel Datçamız, 8. Datça Altın Badem Sinema ve Kültür Festivali ile de sinemayı, sanatçıları   sizlerle buluşturmaya devam ediyor. “dedi. Daha sonra alkışlarla konuk sanatçıların isimleri okundu. Yusuf Sezgin, Şemşi İnkaya, Yılmaz Köksal, Suna Selen, Cansın Özyosun, Zuhal Yalçın, Mustafa Alabora, Meltem Cumbul, Aşkın Nur Yengi, Ziya Öztan.

Sıra bu yıl 3.sü düzenlenen Belgesel Film dalında ödül alan eserlere geldi, Gençleri belgesel sinemaya teşvik etmek amacında olan 3. Datça Belgesel Film Yarışmasındaki Jüri üyeleri ; Yönetmen Ertuğrul Karslıoğlu, sinema eleştirmeni ve yazar Burçak Evren, Prof.Dr. Nükhet Güz, Yönetmen Hasan Özgen ve Datça Belediyesi meclis Üyesi İnci Bilgin. 3. Datça Belgesel Film Yarışmasında Finale kalan 15 film:

Gömbe Yaylası – Alper Baysan, Demir Uçurtma – Sedat Aygün, Esaret Günlüğü Mustafa Karahan  Yaşam marangozu  Deniz Koçak, Unutulmuşlar Adası Cansu Şahin, Arda Kalanlar M. Lütfü Akbaş  Olağan Haller Özgür Fındık, Bosna’da Gönlüm Sonbahar  Onur Kök, Sınırın Ötesindeki Gelinler Mustafa Uluç, Kefenin Cebi Sevgi Çoban, Doğu Anadolunun Beyaz Denizi Eray Gedik, Eyvah Babam Emekli Oldu Bilgi Diren Güneş, Limonlu Kahve  Medet Dilek, Gizli Özne  Çağnur Öztürk

ziya-oztan-gecesi-13

Jüri Başkanı Ertuğrul Karslıoğlu sahneye davet edildi. Yaşam Marangozu filmiyle üçüncü olarak 2000 TL para ödülü kazanan Deniz Koçak ödülünü Ertuğrul Karslıoğlu’nun elinden aldı. Ertuğrul Karslıoğlu 70 e yakın belgesel içinden seçtikleri 15 eserin birbirinden ilginç konuları işlediğini belirterek artık gençlerin belsegel sinamaya önem verdiğini, başarılı çalışmalar yaptığını görüyoruz dedi ve 3. gelen yarışmacıyı tebrik etti.

ziya-oztan-gecesi-5

Kemal Sevimli ve Onur Kök’ün yapımı Bosna’da gönlüm sonbahar ikincilik ödülünü kazanan film oldu. Onur Kök  ödülünü Prof.Dr. Nükhet Güz’den aldı, aynı zamanda 3000 TL sı para ödülünün de sahibi oldular. Nükhet Güz yaptığı konuşmada genç arkadaşımıza ne kadar teşekkür etsek azdır bir yaramıza parmak bastı. Kadınlar sizler ki dövülüyorsunuz, küçük görülüyorsunuz, tecavüz ediliyorsunuz, unutmayın, unutturmayın ve kabullenmeyin. Kadın bir milletin yarısıdır, kendinizi ezdirmeyin be kadınlar, erkek dediğin  bir yaratık sonunda derken, Hocamız sizin gibi bir canlı demek istedi sanırım , filmde belirttiğine göre bir tecavüz sahnesi varmış, izlerken ağlamışlar, etkisinden hala kurtulamadığı görülüyordu .

Sayfalar: 1 2 3 4

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir