aktur plajı

Datça Aktur

datça aktur yolu

Datça Aktur  etrafı dağlarla ve ormalarla çevrili çok özel bir doğanın içinde bulunmaktadır. Berrak mavi bayraklı koyları ile sadece Datça’nın değil ülkemizin de en güzel tatil yerlerinden biridir. Datça’ya uzaklığı 30 km, Marmaris’e 40 km, Muğlaya 95 km uzaklıktadır. Aktur çam ormanları ve berrak koyları ile sadece Datça’nın değil ülkemizin de en güzel tatil yerlerinden biridir.

datça aktur tatil sitesi

1970 li yıllarda Muğla Valisi Özer Türk’ün öncülüğünde burada Aktur Tatil sitesi inşa ediliyor, fotoğrafta Çiftlik Koyu boyunca çam ağaçlarının arasında sıralanan Aktur evleri görülüyor.

adatepe aktur manzarası

Aktur Çiftlik koyunun hemen yanıbaşında Kovanlık koyu bulunmaktadır, Adatepe denilen yarımada iki koyu birbirinde ayırıyor. Fotoğrafı çekmek için Adatepe’nin Vali Çamı denen tepesine çıktım, burada oturma yerleri ve Vali Özer Türk için hazırlanmış bir köşe bulunuyor. Fotoğrafta da görüldüğü gibi arkası dağlarla çevrili, yeşille mavinin sarmaş dolaş olduğu bir cennet köşe.

datça aktur kurucabük

Datça Aktur Tatil sitesi, Çiftlik ve Kurucabük adında iki yerleşimden  oluşuyor, tesis ve yapılar Çiftlik ve Kurucabük koyları çevresinde yer almakadır. Fotoğrafta Aktur Kurucabük görülüyor, 800 m uzunluğunda bir sahili var. İki yerleşim arasındaki mesaf 4 km, sitenin çekçeleri ile ücretsiz olarak ulaşım sağlanıyor. Aktur sahilleri kum, denizleri mavi bayraklı.

datça aktur haritası

Aktur apayrı bir kent gibi, sıkı kurallarla korunmakta, burada konklayanların her türlü ihtiyacı karşılanmakta. Sitenin itfaiye araçları çöp kamyonu var. Datça minübüsleri, şehirlerarası otobüsleri siteye girip yolcularını almaktadır. Site kapısında taxiler mevcuttur. Sitede haftada üç gün pazar kurulmakta. Sitede Eczane, Kuaför Tenis kortları Voleybol ve Basket Sahaları var. Evler kat maliklerine ve Aktur şirketinin ortaklarına aittir. Kiralanan evler; ev sahiplerine ve Aktur a.ş ye aittir. Bu sayı toplam olarak 100 evdir.

aktur çiftlik koyu

Aktur Tatil Sitesi evleri çam ormanları içinde olup toplam 1285 haneden oluşmaktadır.Denizi her yıl mavi bayrak ( blue flag ) ödülü almaktadır. Site içinde banka, eczane, sağlik ocağı, postane ve üç adet supermarketle beş adet restoran iki bar-disco, bir su altı dalgıç ve yelken okulu, internet kafe, okuma salonu ve uluslar arası bir kamping vardır. Sitede alternatif turizm olarak, aletli dalış, wind surf, yelken, günübirlik, tekne gezileri, amatör balık avcılığı, trakking, rafting gibi etkinlikler düzenlenmektedir..

aktur balıkçılar

Aktur iskelelerine gelen balıkçılardan taze balık bulmak her zaman mümkün, amatör balıkçılar için de bulunmaz bir yer. Oldukça geniş bir alanı kaplayan Aktur’da yürünecek, gezilecek çok yer var. Çam ağaçları arasındaki oturma yerleri yalnız kalıp kendini dinemek için ideal yerler.

aktur-selalesi

Kışları Aktur çevresi apayrı bir güzelliğe sahiptir, yağmurlarla birlikte yükseklerden akan şelaleler, ve birçok güzeliğin içinde doğa yürüyüşleri yapılır. Huzurlu, sakin bir ortam arayanlar için Aktur bulunmaz bir yerdir.

kovanlık koyu

Aktur Çiftlik koyunun yaıbaşındaki  Kovanlık Koyu sahilleri de çok güzel, pek çok kişi atça’dan buraya denize girmek için gelmekte, koy Karayolundan görülür. Tatile gelenler çoğu kez koya bakan tepedeki düzlükte durarak manzarayı seyrederler. Yazları koyda pek çok tekne barınır, gezi tekneleri, kotralar koya demir atarlar. Kovanlık tabiat Parkı tesislerinde Bngalow evler vardı, tesisin imkanlarından ünü birlik gelenler de faydalanabiliyordu. Özel idarelerin kaldırılmsından sonra henüz tesiste bir hareket görmedim, belli olduğunda burada belirteceğim.

aktur kamping

Yeşille mavinin buluştuğu Cennet yerlerden olan Aktur Kamping Aktur Tatil köyü bitişiğinde yer almakta. 400 kişilik kamping alanı  tatilcilere hizmet vermektedir. Aktur Sitesi içindeki Banka, Eczane, Postane, Sağlık ocağı gibi yerlerden yararlananıp, aktivitelere katılabiliyorsunuz. Çadırları ve karavanlarıyla konaklamak isteyenler kendilerine tahsis edilen ada parseller içinde rahat bir ortamda tatil yapıyorlar, bunun için ayrılmış 170 ada bulunuyor. Diğer birçok kamp yerlerindeki gibi sıkışık bir biçimde tatil yapmıyorsunuz. Kamping alanında, Lokanta, çadır yerleri, karavan yerleri, tenis kortu, Çamaşır Yıkama Binaları, Yemek pişirme yerleri , ütü yerleri, duş – wc bulunmakta.  İletişim: Tel: 0 252 724 6168

Aktur ile İlgili Diğer Sayfalarımın Linkleri

Eylül’de Aktur ve Yağmurlu Bir Gün

Aktur Dağları’ndan Manzaralar

Datça Aktur Fotosafari

Bir Masal Ülkesi’nin Topraklarında

Aktur Adatepe’den Manzaralar

Aktur Mesafeler:

Marmaris – 40 km,  Muğla – 95 km, Aktur – İzmir 325 km, Aktur – İstanbul 852 km, Aktur – Ankara 678 km. Dalaman – Aktur arası 130 km, Bodrum  Aktur 204 km. Borumdan Feribotla Karaköy limanına 2 saat sürüyor, Karaköy’den Aktura 30 km lik bir mesafe var.

Emecik – Aktur 10, Aktur Körmen 30, Knidos – Aktur 59 km,  Aktur – Kızlan 21, Reşadiye – Aktur 25, Aktur – Mesudiye 40, Aktur – Yaka 46

4 yorum

  1. Muzaffer Hocam merhaba,

    Umarım görüşmeyeli iyisinizdir, ben Onur geçen sene sizi ziyarete gelmiştik, bu sayfanın diğer linkleri olarak yazılanlardan aktur foto safari sayfası açılmıyor, en sevdiğim yazılarınızdan biriydi, bilginize sunmak istedim.

    Sevgi ve saygılarımızla

    ÇELEN ailesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir