knidos kültür ve sanat akademisi

Uluslararası Knidos Kültür Sanat Akademisi

Yakaköy’de eski okul binasının ve çevresindeki taş yapıların restore edilmesi ile oluşturulan Uluslararası Knidos Kültür ve Sanat Akademisi ( UKKSA ) Nevzat Metin’in öncülüğünde, İmece Birliği Gönül Dostları’nın katkılarıyla yaşama geçirilmiştir. 11.000 m2 açık ve 1.404 m2 kapalı alana sahip Akademi’de Atölyeler, sergileme salonları, yemekhane, kütüphane ve kafe bulunmaktadır. Böyle bir yerde kurulmasına gelince; büyük kentlerin bunaltıcı havasından uzaklaşıp, doğal ve huzurlu bir ortamda, sanatçıların kendileriyle başbaşa kalarak çalışmalarına yoğunlaşacakları bir mekana ihtiyaç duyulması etkili olmuştur. Knidos Akademi’nin antik çağın en önemli  kültür ve sanat merkezlerinden olan Knidos topraklarında kurulması da Akademi’ye başka bir anlam yüklemiştir.

17 Temmuz 2010 da görkemli bir açılışla sanat yaşamına başlayan UKKSA, ulusal ve uluslararası sanatçıların bir araya gelerek özgün çalışmalarda bulundukları sivil bir akademidir. Çalışmalara katılan santçılar genellikle belirli bir akademik ve sanatsal birikimi olan kişilerdir. Zaman zaman etkinliklere öğrenci olarak katılanlar da sanatsal alanda eğitim gören kişilerdir ve buradaki çalışmalarla sanatsal deneyimlerini, bilgilerini geliştirmektedirler. Knidos Akademi’nin ilk günlerinden başlayarak birçok etkinliğini takip ettim, arama çubuğuna Knidos Akademi yazdığınızda bu sayfaların çoğunu görebilirsiniz.

knidos akademi bahçesinde heykeller

Knidos’a veya Palamutbükü’ne giderken Yakaköy’de Knidos Akademi’nin önünden geçiyorsunuz, yolun sağ tarafında bahçesinde  mermer heykeller  göreceğiniz yer Knidos Akademi’dir. Bahçesinde bulunan mermer heykellerle bir açıkhava müzesi gibi görünür. İstediğiniz zaman içeriye girip gezebilirsiniz, showroom’da ve bahçede sergilenen çalışmalara bakabilirsiniz. Giriş için herhangi bir ücret alınmamaktadır, tanınmış sanatçıları çalışırken görme imkanı bulacaksınız. Cafesinde içeceğinizi içerek sanat dolu havayı içinize çekebilirsiniz.

knidos akademi showroom

Knidos Akademi Showroom’da sanatçıların özgün çalışmaları sergilenmekte, buradan alacağınız bir eserle siz de Akademi’nin yaşatılmasına  katkıda bulunabilirsiniz.

uluslararası knidos kültür ve sanat akademisi

Yaz aylarıyla birlikte Knidos Akademi’de çalışmalar yoğunlaşıyor, 10 günlük aralarla ulusal ve uluslararası sanatçılar gelip çalışmalarını bırakıp gidiyorlar. Burada yaptıkları çalışmalar Knidos Akademi’ye kalıyor ve Akademi’nin yaşatılmasında önemli bir rol oynuyor. Bu zamana kadar Knidos Akademi’de ülkemizin pek çok ünlü sanatçısıyla tanışıp, kendileriyle röportaj yapma imkanım oldu. Fotoğrafta görülen alanda tablolarını yaparlar, konu serbest olduğu gibi, yöreden alınan konular olabiliyor.

akademi-knidos-2

Uluslararası Knidos Kültür ve Sanat Akademisinde, Çalıştaylar, paneller, seminerler, sanatsal söyleşiler, kültür ve  sanat adına etkinlikler yapılmakta.  Sanatçılar başta olmak üzere birçok kişi Akademinin yaşatılması için özverili bir çalışma içinde. Bir yanda çalışan sanatçılar, diğer yanda sergilenen eserler , yeşillikler içinde oturup dinleniyorsunuz. Özgürce gezip dolaşıyorsunuz, sanatçıları izleyebiliyorsunuz.

akademi-knidos-4

Burada düzenlenen etkinliklerden en önemlisi her yıl tekrarlanan Knidos’un Sır’ı Sanat Festivali ve Açıkhava  Sergisidir. Sergide resimler, heykeller, seramik ve cam çalışmalar sergilenmekte, söyleşiler, müzik ve dans gösterileri olmakta.

akademi-knidos-5

Bu yoldan yaz sezonunda pek çok araba geçmekte, gördüğüm kadarıyla ya bilmediklerinden ya da sanata fazla ilgi duymadıklarından birçok kişi buraya uğramadan gidiyor. Datçamızda da burayı daha görmemiş kişiler olduğunu biliyorum. Knidos Akademi’ye Palamutbükü mnübüsleriyle de gelip, gidebilirsiniz. Hareket saatleri ulaşım sayfamda veriliyor.

Sayfalar: 1 2 3

2 yorum

  1. ÇOK GÜZEL EMEĞİ GEÇENLERİ CANI GÖNÜLDEN KUTLARIM,ÜLKEMİZİN ZOR DÖNEMLER YAŞADIĞI HERKES AYA GİDERKEN BİZİM ORTAÇAĞA GÖTÜRÜLMEYE ÇALIŞILDIĞIMIZ BU KAPKARA YILLARDA BU TİP ÇALIŞMALAR UMUTLARIMIZI AYAKTA TUTUYOR.İMKAN BULDUĞUM İLK FIRSATTA GÖRMEYE GELECEĞİM.

  2. Tebrikler, ne güzel bir ortam hazırlamışınız .
    Ben 18 senedir Londra da çalışan bir ressamım .
    14 Temmuz’da Datça yı ziyaret edeceğim . İnternet ye tesadüfen yerinizi gördüm . Mutlaka ziyaret etmeye çalışacağım .
    Meltem Quinlan
    İnstragram meltemqp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir