Cumhuriyetimizin 90. Yılı Datça’da Coşkuyla Kutlandı

datcada-29-ekim-14

Cumhuriyet Meydanına geldiğimizde alanda bayram wwwlerini izlemeye gelen çok sayıda kişi vardı. Okullar meydandaki yerlerini aldılar.

datcada-29-ekim-15

Atatürk heykelinin çevresindekiler güzel bir kompozisyon oluşturmuştu. Sunucu Şehit Ersoy Yorulmaz  Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi öğretmeni Aysar Demir “Bugün Türk Milleti’nin Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde gerçekleştirdiği devrimlerin başında gelen Cumhuriyetimizin ilanının 90. yılına ulaşmanın gururu, coşkusu ve kıvancı içersindeyiz” diyerek kutlama programını açtı.

datcada-29-ekim-16

Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzerere, Türkiye Cumhuriyeti’ne emeği geçmiş olan tüm Türk Büyükleri ve Aziz Şehitlerimizin manevi huzurunda bir dakikalık saygı duruşundan sonra İstiklal Marşımız okundu.

datcada-29-ekim-17

Daha sonra İlçemiz Kaymakamı Hamdi Üncü, beraberinde Garnizon Komutanı Erdal Maviş ve Belediye Başkanı Şener Tokcan öğrencilerin ve halkın bayramını kutladılar.

datcada-29-ekim-18

Datça Kaymakamı Hamdi Üncü Günün anlam ve önemini belirten konuşmasına “Sayın konuklar, değerli mesai arkadaşlarım, kıymetli öğrenciler, sevgili Datçalılar; Şanlı sayfalarla dolu tarihimizin onur çiçeği, Milli Egemenliğimizin en büyük bayramı. Onu sonsuza kadar yaşatmaya and içmiş olan Yüce Türk Milletimize kutlu olsun ” diyerek başladığı konuşmasını özetle” develetimizin adının Cumhuriyet olarak konulmasının üzerinden 90 yıl geçmiştir. Milletin kendi kendini yönetmesi esasına dayanan Cumhuriyet Türk toplumunu büyük ölçüde etkileyen köklü değişiklikleri de beraberinde getirmiştir. Eğitimde, hukukta, kılık kıyafette ve toplumsal yasayışta gerçekleştirilen büyük değişimler ; Türkiye Cumhuriyeti Devletini tarih sahnesine yeni bir kimlikle çıkarmıştır. Atatürk’ün engin, ileri görüşlülüğüyle kurulan Cumhuriyet yönetim biçimi olmasının ötesinde aynı zamanda bir kalkınma ve modernleşme projesidir “diyerek konuşmasını sürdürdü.

datcada-29-ekim-19

Kaymakamımızın konuşmasından aldığım bazı paragraflar şu şekilde:
“Cumhuriyet kolay kazanılmamıştır, bunda komutanından, erlere, genç, ihtiyar, kadın erkek her Türk vatandaşının payı ve emeği vardır.”
” Cumhuriyet türk Milletinin bayramıdır. Milletçe onurlu ve eşit haklara sahip vatandaş toplumu olmanın bayramıdır”
“Şimdi yapılması gereken; Atatürk’ün gösterdiği yolda, çağdaş uygarlık seviyesinin üstüne çıkmaya çalışmaktır. Bu da ancak akılcı, bilimci dünya görüş ve felsefesinin benimsenmesiyle mümkündür. Bunu yaparken Milli kültürümüzden kopmadan, kendimize yabancılaşmadan uygar dünyadaki yerimizi almalıyız.”
Kaymakam Hamdi Üncü Gençlere de seslenerek, Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyetini onlara emanet ettiğini , bu görevi başarabildikleri ölçüde Millet olarak hak ettiğimiz yere geleceğimizi belirterek bu bilinci aşılamanın eğitimcilerin en büyük görevi olduğunu söyledi. ” Bu bilinçle yetişen nesiller cumhuriyeti yükselterek sürdürmek için ellerinden geleni yapacaklardır. Cumhuriyete sahip çıkmak bizlerin en önemli ödevidir” diyen kaymakam Hamdi Üncü Atatürk ve Dava arkadaşlarını, Vatan uğruna can veren aziz şehitleri, Gazileri, minnet ve rahmetle anıyorum diyerek Datçalıların bayramını kutladı.

Şehit Ersoy Yorulmaz Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi 11-C sınıfı öğrencisi Serkan Yazgan, Cemal Oğuz Öcal’a ait Atatürk ve Cumhuriyet isimli şiiri okudu. Yine aynı okuldan Didem Kaya, Ömer Bedrettin Uşaklı’ya ait Akdeniz’e Doğru isimli şiiri okudu.

datcada-29-ekim-20

Kazım Yılmaz İlkokulu 4. Sınıf öğrencileri, sınıf öğretmenleri Mustafa Kemal Karacan, Nilgün Kökten, Mehmet Demir ve Handan Şendur yönetiminde Artvin yöresi halk oyunlarından gösteriler sundu.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6

2 yorum

  1. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını coşku ile kutlayan Datçalıların Bayramları kutlu olsun daha nice coşkulu bayramlarda buluşabilmek dileğiyle..

  2. Datça’daki kutlamalar Antalya’yı aratmamış doğrusu.Seneye Datçadamı olmalı bilmiyorum?Nice 90 Yıllara Türkiye.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir