Baharı Ararken

Papatyalara daha sık bir biçimde rastlamak umuduyla yolun karşı tarafındaki arazilerde yürümeye başladık. Bu kısım Çeşmeköy’e ait araziler, yolun karşısı Kumyer arazileri. Bu zamanlarda tarlalar sürülüyor, o gün de traktör sesleri duyuluyordu. Papatya ve diğer çiçekler sürülmemiş arazilerde olur doğal olarak. Çok gitmeden özlediğimiz görüntüler karşımıza çıktı

badem çiçekleri ve papatyalar

Bu araziler Palamutbükü’ne de yakın, ileride bir dere var oraya doğru yürüdük. Tarlaların birçoğu sürülmüştü, sürülmeyenleri takip ederek aradığımız papatyalara rastladık. Badem çiçekleri de çok güzeldi. Korunaklı bir bölge, buraya gelirken lodos rüzgarı kendini belli ediyordu, burada rüzgardan eser yoktu, ılık bir iklim vardı. Ötücü kuşlar öyle çoktu ki, buradaki iklimin etkisi olmalı. Tam bir bahar yaşanıyordu, çiçeklere gelen arılar birkaç kez yüzümün yanından geçip gittiler, binlercesi buradaydı, kanat sesleri ertafı çınlatıyordu.

papatyalar

Zaman öyle hızlı geçiyor ki, daha dün gibi bir yıl önce yine çiçeklerin içinde oturmuştuk. Aynı şeyler tekrar edip duruyor yaşamda ama bizi aldatan bir şeyler var, ilk kez yaşıyormuşuz gibi. Yalan dünya derler ya, küçük farklılıklar bize yenilik gibi geliyor olmalı.Yağmurlar, fırtınalar, baharlar, rüzgarlar sıralı bir şekilde biribirini takip ediyor aslında.  Etrafta çok hoş bir badem çiçeği kokusu vardı, buralarda badem çiçekleri daha kokulu sanki.

papatyaların arasında

Fotoğraf çekme bahane aslında papatyaların arasına uzanıp, onlarla bütünleşmek olmalı asıl niyet. Bu yarımada’ya bahar ne çok yakışıyor derim hep, ya ben daha güzelini görmedim. papatyaların böyle güzel olduğunu, böyle çok olduğunu. Ya bir de badem çiçekleriyle bir araya gelince, yer, gök bembeyaz. Beyazların, sevgililerin buluşması gibi, her yıl bu anları özlemle beklerim hep.

Yarımada’yı gezerken eski zamanları hep merak etmişimdir, keçi sürülerinin peşinde koşturan çobanlar gelir gözümün önüne, kadınlı erkekli. Sonra antik dönemlere gider hayal gücüm, bu çiçeklerin arasında papatyalardan taç yapmış baharı kutlayan,  dans eden insanlar.

ot toplayanlar

Gördüğümüz çiçekler yetmedi yürüyüşümüze devam ettik, çok güzel bir hava vardı. Sürülmüş bir tarlanın ortasında beyaz çiçekleriyle ne de güzel duruyordu badem ağacı. Onlar bizi tanır biz onları, yıllar içinde öyle olduk gari. Tarlaların arasında bir Palamutbükülü Türkay Keskin ot topluyordu, eşi istemiş. Muğla’da çocuklarla kalıyormuş, otlarla aram iyi değil ama hanım seviyor deyince biz de severiz dedim. Keskin Apart’ın sahibiymiş, ayaküstü sohbet ettikten sonra bir gün uğrarız deyip uzaklaştık.  Biraz ileride sarı renkli ekşikulak çiçekleriyle papatyalar iç içeydi, arkada badem çiçekleri.

Sürülmemiş tarlaları takip ederken karşımıza kendi tarlalarında ot toplayan bir çift çıktı. Hamiyet ve Ertan Alptekin, İzmir Çiğli’de oturuyorlar, tatile gelmişler. Ot yemekleri özellikle Betçe’de önemlidir, güzel havalarda bahçelerde ot toplayan yaşlı, genç birçok kişiyi görebilirsiniz.

Baharı Ararken” için bir yorum

  • 28 Şubat 2017 tarihinde, saat 01:00
    Permalink

    mrb yazınızı okudum çok teşekkür ederim elinize dilinize ayağınıza sağlık haftaya Datça ya gelmeyi düşünüyorum baharı erken karşılamak için papatyalarin badem lerin en çok açtığı yer neresi acaba birde deniz suyu ısındimı hangi koy da girebilirim cumartesi pazar düşünüyorum gelmeyi yardımcı olurmusunuz simdiden çok teşekkür ederim selametle

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir