Arılar ve Arıcılar

kovanlara tütsü verilmesi

Kovanlar ilk açıldığında biraz duman veriliyor, tütsü denilen bu duman değişik doğal bitki veya artıkların yakılması ile elde ediliyor, bala herhangi bir etkisi olmuyor.

datcada-aricilik-15

 

datcada-aricilik-16

Hergün veya iki günde bir tekrarlanan işlemler, arılara yer seçerken günümüzde tarım alanlarından uzak olmasına da dikkat etmek gerekiyor. Artık doğadaki denge yok olduğu için tarım zararlısı inanılmayacak kadar çok, ilaçsız birşey üretmek nerdeyse mümkün değil. Sık sık ilaçlamalar yapılıyor, bu bazı ürünlerde daha fazla oluyor.

datcada-aricilik-17

Alper bu benim dünyam diyor, doğadaki herşeyi seviyorum, burada mutlu ve sağlıklı, daha nice yıllar böyle sağlıklı, mutlu olmasını diliyorum. Doğanın kıymetini bilseydik doğa bize bir koyduğumuzda on verirdi. Her geçen gün biraz daha onu yok ediyoruz, yağmur ormanları , verimli araziler, dağlar, tepeler elimizden uçup gidiyor, çok uzun yıllar bir daha geri dönmemek üzere. Bencil insanoğlu yarını düşünmüyor, oysa çocuğu, torunu söz konusu.

datcada-aricilik-18

Ekrem arkadaşım artık tam arıcı diyebilirim, çıplak elle kovanı tutabiliyor, arılardan korkmuyor. Benim bile ellerimle tutasım geldi ama işimi sağlama alayım dedim.

harıp çiçeği ve harıp balı

Çevre yabani harıplarla çevrili, şimdi onların çiçek zamanı.

3 thoughts on “Arılar ve Arıcılar

 • 31 Ekim 2014 tarihinde, saat 09:54
  Permalink

  hocam bir arada benin arılığa gel, sana koca yemiş ve çıntarda toplatayım. benim arılar alperinkilere benzemez gözlüksüz arılığa giremezsin.

  Yanıtla
 • 31 Ekim 2014 tarihinde, saat 10:18
  Permalink

  Yine güzel bir çalışma olmuş.Emeğinize,gözleminize sağlık.Teşekkür ederim.

  Yanıtla
 • 17 Şubat 2017 tarihinde, saat 19:49
  Permalink

  Değerli bir yazı. Sizin ve üretici arkadaşın Emeğine sağlık, teşekkür ederim

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir