Arılar ve Arıcılar

Arı evi

arı evi

Dönüş yolunda Alper, in dedikleri mağarayı gösterdi, zamanında kara kovanların konulduğu  bir yer, insan eliyle düzgünleştirilmiş. Kovanları yağmurdan, ayılardan korumak için Arı evi denilen yerler varmış, bunları zaman zaman belgelemiştim. Çoğu taş örme yapı şeklinde, yüksek duvarlı oluyor. O zamanlar ayılar çok olduğu için duvarlar yüksek yapılıyor, merdivenle giriliyor. Alper bir ara ayının kendi kovanına da zarar verdiğini söyledi, ama ben ona zarar verecek birşey yapmadım dedi. Geçen yıl yapılan çalıştayda ben de vardım, devletin bu konulardaki yetkili birimleri, doğa dernekleri, biyologlar bir araya  gelerek ayıların kovanlara dadanmasının beslenme alışkanlığı haline gelmesi nedeniyle silahla vurulduğu veya zehirli et bırakılarak öldürüldüğü, diğer yönden zaman zaman çobanlar tarafından da zarar verildikleri belirtildi. Bunun önlenmesi için yöntemler tartşıldı, arı kovanlarının etrafının öldürücü olmayan elektirikli tellerle çevrilmesi düşünüldü. Bu çalıştaya maalesef Emecik bölgesinden bir arıcı katıldı. Ayılarda bal kovanlarından beslenmenin alışkanlık olmasında onların yiyeceklerini tükenmesinin de rolü vardır, gördüğüm ayı dışkılarında bitkisel ürünlerle beslendikleri anlaşılıyordu.

Bal çeşitleri

bal çeşitleri

Son olarak Kızlan’da Mithat Kuyucu’nun evine gelerek ürettikleri üç çeşit balı tattık, en başta çam balı, ortada harıp balı, sondaki kekik balıymış. Son zamanlarda bal yiyemediğimden yakınmıştım, biraz yiyince rahatsız ediyor, bayıyordu. Bu tattığım ballardan kaşık kaşık yesen yenecek, ki karnım da açtı, açken şekerli şey daha bayıcı oluyor. Ballarda çok bariz bir tat değişikliği çıkaramadım, bulunduğu bölgede çok değişik polenler olabilir . Genelde harıp balı denince daha önceki tattıklarımdan söylüyorum, harıp çiçeğinin o ağır kokusu olur, buradaki bal çok değişik, rahatsız etmeyen bir aromaya sahipti. Kekik balı da öyleydi. Tabii Alper’in balının kalitesi konusunda iddaalı olduğunu sayfamın başında yazmıştım, bunu her zaman denemeye, tahlil etmeye hazır. Balın kontrol edilmesinden, denetlenmesinden yana. Hem şeker kullanımı hem de ilaç kalıntıları açısından.

datcada-aricilik-27

Alper’in annesi Fatma hanım kendi elleriyle yaptığı lahana dolmasından  koydu önümüze, ben sağolun yemeyeceğim falan diyecek oldum, Alper hocam bu dolmayı başka yerde yiyemezsin dedi. Gerçekten bir iki derken tabaktaki dolmaların çoğunu yiyivermişim. Yöresel bir tarifle yapılmış, içinde pirinç yok denecek kadar az ( ben pirinçli bir şey yemiyorum artık ), bulgur ve mürdümek denen mercimek türü tahıllar kullanılmış. Çok hafif, güzel bir tadı vardı, Fatma hanımın ellerine sağlık dedik.

datcada-aricilik-28

Balları tatmamız yarım saati buldu, yedikçe yedik, ağzımda döndüre döndüre. Gerçek bal insanı baymaz.

kızlanlı aile

Giderken bu pisafirperver ailenin fotoğrafını çektim. Fatma, Alper ve Mithat Kuyucu,  mutlu bir aile, bu mutluluklarının hep devam etmesi dileğiyle. Datçamızın hangi bölgesine gittiysek bu gibi insanlarla karşılaştım, Datça’yı bana sevdiren bu doğa ve insanları oldu. hepsine çok teşekkürler yeni bilgiler öğrendik, fotoğraflar çektim.

Bu arada yazımı okuyan arıcı arkadaşlarım olacaktır, çokça dikkatli davrandıysam da düzeltilecek bir durum varsa veya bu konuda bir fikirleri varsa yorum kısmına yazabilirler. Arakadaşlarım nedense bu yorum kısmını kullanmıyorlar, deneylerimizi, düşüncelerimizi birbirimize aktarabileceğimiz kısımlar, adresiniz herhangi bir şekilde belli olmuyor.

3 thoughts on “Arılar ve Arıcılar

 • 31 Ekim 2014 tarihinde, saat 09:54
  Permalink

  hocam bir arada benin arılığa gel, sana koca yemiş ve çıntarda toplatayım. benim arılar alperinkilere benzemez gözlüksüz arılığa giremezsin.

  Yanıtla
 • 31 Ekim 2014 tarihinde, saat 10:18
  Permalink

  Yine güzel bir çalışma olmuş.Emeğinize,gözleminize sağlık.Teşekkür ederim.

  Yanıtla
 • 17 Şubat 2017 tarihinde, saat 19:49
  Permalink

  Değerli bir yazı. Sizin ve üretici arkadaşın Emeğine sağlık, teşekkür ederim

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir