suların ege'ye boşaltılması

Akdeniz’den Ege’ye 20. Buluşma

Her yıl mayıs ayının ilk pazar günü geleneksel olarak yaşama geçirilen Akdeniz’den Ege’ye Dostluk ve Doğa Yürüyüşü kapalı hava şartlarına rahmen 20. kez yaşama geçirildi. Hava tahmin raporlarının  belirttiği gibi kapalı, rüzgarlı bir havayla güne başladık, yağmur her an gelebilirdi nitekim Cumhuriyet Meydanı’nda buluşulduktan kısa bir zaman sonra yağmur atıştırmaya başladı. Tabii hava durumu katılımı engellese de güzel bir etkinliğin içinde olduk, sonuçta bir dostluk buluşması, birlikte eğlenildi, piknikler yapıldı.

Kumluk Yolu’ndan Cumhuriyet Meydanı’na giderken güneydoğu’dan esen serin fırtınamsı bir rüzgar vardı, lokantaların önündeki saksılardaki çiçeklerin sıcak renkleri soğuk renklerin içinde insanın içini ısıtıyordu. Datça Çevre ve Turizm Derneği ( DAÇEV ) öncülüğünde Datça Kaymakamlığı ve Datça Belediyesi’nin desteğiyle Kızlan Mah. Muhtarlığının ev sahipliğinde gerçekleştirilen etkinlik programına göre saat 10.00’da Cumhuriyet Meydanı’nda toplanılacaktı. 10.30’da Akdeniz’in sularının testilere doldurulması, 11.00 de yürüyüşün başlaması vardı.

Yağmurlu hava nedeniyle meydanda çok fazla kimseler yoktu ama yıllardır etkinliğe katılan bazı arkadaşlarımız yine buradaydılar. Birçok doğa yürüyüşü yapan grup var, biraraya gelip bu güzel etkinliğe bir can suyu olmalarını beklerdim. Birkaç arkadaşımızın dışında kimseler olmuyor maalesef. Bir Yarımada, bir tarafı Akdeniz, diğer tarafı Ege, böyle şanslı bir yer yok, bu imkan komşu turizm ilçelerinde olsa çok iyi değerlendireceklerini biliyorum. Turizmle uğraşan, ekmek yiyen insanları göremiyoruz.

Bu yıl meydanda güzel bir sürpriz vardı, Datça ile 1992 yılında kardeş şehir protokolü imzalayan Fransa’nın Buxerolles kentinden gelen misafirler kapalı havayı güneşlik havaya çeviriverdiler.

10 Kişilik misafir grup Buxerolles belediye başkanından getirdikleri mektubu Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar’a verdiler. Gelen mesajda Belediye seçimlerindeki başarısından dolayı Gürsel Uçar tebrik ediliyor. Datça ile olan dostluk ve kardeşlik bağlarını daha iyi bir yerlere taşımak istediklerini belirtiyorlar. Gürsel Uçar mektubun içeriğinden kısaca bahsettikten sonra kendilerine teşekkür etti.

Datça Kaymakamı Mesut Çoban eşi Ebru hanım ile meydana geldiler, etkinliğin 20 yıl gibi bir süre ara verilmeden bu günlere gelmesinde resmi kurumların rolü büyük. Her şey eksiksiz olarak düzenleniyor, kazasız belasız bir tatsızlık yaşanmadan bu günlere gelindi. Datça halkının da bu organizasyonun güzel sonlanmasında katkısı çok. Piknik alanında eğlenmelerde kimse kimseyi rahatsız etmez.

Datça Kaymakamı Mesut Çoban yaptığı konuşmada özetle ” Değerli arkadaşlar Akdeniz’den aldığımız suları Ege’ye götüreceğiz. Başkanımızın da dediği gibi bugün hava şartları etkinliğimize engel olacak gibi değil. Baharda daha iyi bir hava bekliyorduk. Bu etkinlik 20 yıldan bu yana devam eden bir etkinlik. Datça Yarımadası Akdeniz ve Ege’yi birbirinden ayıran bir kara parçası. Katılımın fazla olduğu, Datça’nın bu yönünü, özelliğini ortaya çıkaracak, dostluk ve kardeşliği, doğa sevgisini, turizmi artıracak şekilde bu organizasyonların devamını diliyorum. Bugün bu hava şartlarında bizleri yalnız bırakmadığınız için hepinize teşekkür ediyorum. ” dedi.

Buxerolles’ten gelen misafirler yürüyüşçü arkadaşlarla Davul zurna eşliğinde oyunlar oynadı, kapalı havayı birden unuttuk, yağmur atıştırmaya başlamıştı. Hazırlayacağım videoyu izleyen arkadaşlar bu anları bütün sıcaklığıyla göreceklerdir. Datça’da etkinlik deyince köpekleri görmemek şaşırtıcı olur, insanlarla öyle güzel kaynaşıyorlar inanamazsınız, etkinliğin katılımcısı olup çıkıyorlar. Video çekerken davul zurna ekibine havlamaları ilginçti, davul çalan arkadaşın bir gözü köpeklerdeydi, bir şey yapmazlar ama ne bilsin.

Daha sonra testilere su doldurmak için kıyıya gidildi, deniz dalgalıydı, burada böyle havalarda dalgalar çoğu kez duvarları aşıyor, o yüzden çekim kolay olmadı. Bu anlarda fotoğraf veya video çekmek hep zor olmuştur, cep telefonu ile görüntü almak isteyenler çokça oluyor. Datça Kaymakamı Mesut Çoban, Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar ve Buxerolles’tan gelen bir arkadaş testilere suyu doldurdu. Dalgalardan bu işlem de kolay olmadı. Son yıllara kadar üçüncü kişi etkinliğin fikir babası rahmetli Turgay Sönmez olurdu, Turgay Sönmez’in burada yaptığı konuşmayı ilgiyle dinlerdik, yıllar hızla geçip gitti. Daha sonra genellikle Daçev’den Hüseyin Tüzün bu üçüncü kişi oldu. Benim gözlemime göre Hüseyin Tüzün ve birkaç DAÇEV üyesi arkadaşın bu etkinliğin bu günlere gelmesinde katkısı büyük. Bugün yine bu arkadaşlar oradaydı, Hüseyin Tüzün de Datça Çevre ve Turizm Derneği Başkanı olarak yine etkinliğin en iyi şekilde gerçekleşmesi için resmi kurumlarla birlikte çaba gösterdi.

Sayfalar: 1 2 3

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir