can yücel kültür ve sanat festivali

Can Yücel Kültür Sanat Festivali Renkli Görüntülerle Başladı

2019 Can Yücel Kültür Sanat Festivali Cumhuriyet Meydanı’nda Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar’ın açlış konuşmasıyla başladı. 26 – 27 – 28 Nisan tarihlerinde üç gün sürecek olan festivalde sanatsal ve kültürel etkinliklerin yanısıra sportif etkinlikler de yer alıyor. Üçüncü gün Hızırşah Piknik Alanı’nda yapılacak piknik ile son bulacak olan Festivalde programlar oldukça yüklü.

can yücel kültür ve sanat festivali

Festival Açılışında konuşan Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar  kentlerin asıl gelişmesinin kültür ve sanatla olacağını belirterek ” Datça herkesin huzur içinde, barış içinde kardeşçe yaşayabileceği bir kent olmalı diyorum. Ve bunu ancak sanatla başarırız. ” dedi. Daha sonra Kent Konseyi Folklor Ekibi’nin gösterisi izlendi. Etkinlikler gece yarısına kadar ara vermeden devam ediyor.

25 Nisan tarihinde festivalin iki sergisinin açılışı yapıldı, Cumhuriyet Meydanı Çatalmağara sergi salonunda açılışı yapılan ” Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği ve Şiddet Belgesel Çalışması ” başlıklı fotoğraf sergisi 26 nisan – 5 mayıs tarihleri arasında gezilebilecek. Liman Sanat Galerisi’nde açılışı yapılan plastik sanatlar sergisi 10 nisan tarihine kadar açık kalacak. Sergi 12.00 – 20.00 saatleri arasında gezilebilinir.

Festival Çerçevesinde Cumhuriyet Meydanı’nda açılan stantlarda Datçalı üreticilerin el işleri sergilendi, stantlar 27 Nisan tarihinde de kurulacak. 28 nisan pazar günü Hızırşah Pirenlik Piknik Alanı’nda piknik yapılacak. Piknikte müziksel ve kültürel aktiviteler var.

27 Nisan Cumartesi günü sportif iki etkinlik var. Başlama saatleri 11.00

Muğla Mor Pedallar Bisiklet Grubu ile saat 11.00 gibi, öğretmen evi park yerinden hareketle, sahil yolu, Uşaklılar sitesi, ana yoldan Palamutbükü istikameti, Pustular mevkii, Karaköy güzergahından Datça Cumhuriyet meydanına pedal atılacak.

11.00’deki diğer etkinlikte kaya tırmanışı var, Hızırşah Piknik alanından sapılan yolla Kızılin kaya tırmanış alanında kaya tırmanışı var. Can Yücel Sektörü diye isimlendiren yer ülkemizin sayılı kaya tırmanış alanlarından.

27 Nisan Cumartesi saat 12.00’de Cumhuriyet Meydanı’nda Hızırşah Halk Oyunları ekbinin gösterisi ile başlayacak olan program konserlerle sürecek. 12.00’de Tema Standında çocuklar için tohum etkinliği de var. 16.45’te Mor Pedallar Kitap Hediye Töreni var, karşılıklı kitap hediye etme var.

Cumartesi etkinlikleri içinde edebiyat ta var, ” Hayat Şiirin İçinde mi ” başlıklı panel mekan Coop Live saat 15.oo,

Şiir Dinletisi Mekan Coop Live saat 17.oo

Festivalde çocuklar için etkinlikler az değil, Cumartesi  Kent Park’ta üç etkinlik var; ” Renklerle Oynayalım ” saat 11.00, ” Karaca Gezegeni ” saat 15.00, ” Masal Saati ” saat 16.00 bunlardan.

Pazar Günü yapılacak olan piknik açılışı saat 12.00, piknik konserler ve tiyatro oyunları ile devam edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir