22 Mart Bulutların Peşinde

bulutlarin-pesinde-25

Datça florası çok zengin, her mevsim açan çiçekler, değişik bitkiler görürsünüz. Çok fazla büyük olmayan bu yarımadada bölgelere göre çok çeşitlilik gösteren bir flora var.

bulutlarin-pesinde-26

Bulutların peşinden gidiyorum ya beni doğuya attılar, Gebekum koruma alanının yanında buluyorum kendimi. Buraya arada bir uğrayarak fosil kumların üzerindeki çiçekleri belgelemeye çalışıyorum.

bulutlarin-pesinde-27

Sert kuzey rüzgarında Datça kıyılarına demirlemiş yük gemileri. Bu koruma alanının etrafı korumak amaçlı tellerle çevrili ama Nasrettin Hocanın türbesi gibi derler ya !

bulutlarin-pesinde-28

Karşıda Simi adası, bulutlar burada da çok güzel.

bulutlarin-pesinde-29

Çok fazla çiçek göremedim, geçen gelişlerimde de aynı oldu, oysa geçmiş yıllarda burada çekilmiş fotoğraflara bakınca kumul alanının oldukça zarar gördüğü belli oluyor. O yıllarda sıkça görülen bitkiler şimdi tek tük. Bu gibi yerlerin değerini ne zaman anlayacağız bilmiyorum, turizm açısından gelişen bir bölge,  insanların ilgisini çekecek her ayrıntı, zenginlik orayı diğer turistik yerlerden ayrıcalıklı yapacak. Burası bir botanik parkı bile olabilir. Bu haliyle buradaki farklılığı bir çok insan anlayamaz.

bulutlarin-pesinde-30

Kumların üzerinde rengarenk bir dünya, yakından bakınca bu kumlar farklı.

bulutlarin-pesinde-31

Doğu’da Peeriliköşk tarafı, bu kumların üzerindeki maki türü bitkilerin içinde yaşayan, saklanan bir çok canlı var.

bulutlarin-pesinde-32

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir