22 Mart Bulutların Peşinde

bulutlarin-pesinde-1

Bir gün önce lodos fırtınasında çektiğim fotoğrafları paylaşmıştım, gece fırtınayla birlikte yağmur yağdı. Sabah kapımızın yakınlarında fırtınanın getirdiği misafirler duruyordu. Bu tırtıllar her sene bahçemizde görülüyor, genellikle arka arkaya sıralanırlar. Bahçemizdeki kızıl çamdan mı geliyorlar, yoksa biraz ilerideki pinar çalılarından mı bilmiyorum.

bulutlarin-pesinde-2

22 Mart öğleden sonra Kızlan Yel değirmenlerinin yanına gittim, rüzgar  kuzey-batı istikametinden esiyordu, kuvvetli rüzgarla gökyüzü beyaz bulutlarla dolmuştu, ben de bulutların peşinde kendimi burada buldum.

bulutlarin-pesinde-3

Değirmenlerin yanından Kızlan köyüne giden toprak yol.

bulutlarin-pesinde-4

Sağ tarafta tepenin üzerinde değirmenlerden biri görünüyor. Bu mevsimde diğer bildiğimiz papatyalar kaybolurken her yeri bu büyük papatyalar kaplar. İnternette araştırdığımda  Latince isminin Matricaria chamomilla olduğunu öğrendiğim bu iri papatyalar yörede Dalleme, Dallama, Dallampa gibi isimlerle biliniyor. Bu zamanlarda  boş alanlarda, yol kenarlarında sıkça görülüyor. Diğer bölgelerde Mayıs aylarında görünen bu çiçekler burada erken çıkarlar.

bulutlarin-pesinde-5

Papatyaların arasında gelincikler hemen dikkati çekiyor.

bulutlarin-pesinde-6

Dallamalar yakında yarımadanın her tarafını kaplarlar.

bulutlarin-pesinde-7

Patika yoldan değirmenlerin olduğu tepeye çıktım, şimdiye dek bu değirmenlerin bir çok fotoğrafını çektim, bugün sadece bulutların peşindeyim. Bu tepeden onları görüntülemeye çalışacağım.

bulutlarin-pesinde-8

Kızlan köyü tarafında manzara, sürülmemiş tarlalardaki sarı çiçekler diğer yeşillerin arasında manzarayı canlandırıyor.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir