Öğrencim Veli Zeybek ile Emecik Gezisi


Gençler ovadaki evlerde, burada genelde orta ve daha yaşlılar kalıyor. Buradaki fotoğraf eski yaşantıyı göstermesi açısından önemli, açık bir mutfak gibi. Eskiden evlerde mutfak bu şekilde dışarıda imiş.

Çok güzel bir Datça havası var (kuru, güneşli bir hava) , bir çok kişi dışarılarda güneşin tadını çıkarıyor . Burada yaşayanlar manzara açısından zengim, önünüzün kapanması diye bir şey yok.

Bu güzel bayan da manzaraya renk katıyor, Allah uzun ömürler versin

Oturulan evlerin arasında bir çok yıkılmış veya yıkılacak durumda yapı var. Büyük ihtimalle bunların yerine yeni yapılar yapılacak , yerel halk betonu tercih ederken dışardan gelenler doğaya uyumlu taş malzemeleri tercih ediyor. Tabii bu tüm Datça’da görülen bir şey , araştırma konusu olabilir. Nedenleri ekonomik olduğu gibi betonun çabuk ve kolay oluşan bir imkan sunmasının da rolü vardır.

Bu yapının içine girmeye cesaret edemedim , buraları gezerken dikkatli olmak gerekiyor.Gördüğünüz gibi geleneksel bir çok Datça evinde olduğu gibi taşlar çamur harcıyla tutturulmuş. Bu bakımdan bu şekilde onarılması da güç diye düşünüyorum , depreme karşı da sağlıklı bir durumu yoktur herhalde.

Merdivenli yollardan geçiyoruz

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9

Bir yorum

  1. Ben de bu taraflara yerleşmeyi çok istiyorum. O yüzden de keyifle okudum yazınızı, elinize sağlık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir