Öğrencim Veli Zeybek ile Emecik Gezisi


Dışarıdan gelip buraya yerleşen kişiler bu şekilde yapılar yaptırıyorlar. Aslında şöyle bir bakınca Datça’da yitirilen çok şey var , böyle dağın üzerine yapılmış bir köy turistik açıdan ne kadar anlamlı olurdu.Çevresi doğal güzelliklerle , birbirinden güzel koylarla çevrili. O yıllarda vatandaş yönlendirilse, teşvik edilse burada inanılmaz güzellikte bir köy oluşurdu. Yeni gelenler buralara ev yaptırırken geleneksel Datça mimarisini biraz olsun dikkate alsalar da geleneksel dokuyu kaybetmesek. Taş yapı yapılması yeterli değil bence.

Yolumuza eski bir ev çıkıyor. Bu yapıların çoğu terkedilmiş, hazin sonlarını bekliyor. Yerlerine bazen yenileri yapılıyor ama bunlarla benzelikleri olmuyor, büyük yapılar yapılıyor.

Üst kata ayrı merdivenle çıkılıyor , görünen kapı alt katın kapısı. Üst kat yatma odası veya evlenen erkek çocuk için de yapılmış olabiliyor..Üst katta da alt katta bulunan ocak gibi şeyler olabiliyor.

Bizim evin çevresinde bademler daha çiçek açmadı , burada çiçeklenmiş


Çoğu dar yollardan geçiyoruz, köyde Harıp ağacı da diğer yörelere göre fazla. Harıpçı soyadı taşıyan kişiler de az değil. Köyün bu kısımlarında fazla büyük olmayan bahçeler var.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9

Bir yorum

  1. Ben de bu taraflara yerleşmeyi çok istiyorum. O yüzden de keyifle okudum yazınızı, elinize sağlık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir