Knidos’a Kap Krio’dan Bakmak

kap-krio-97

Ve yolumuzun üzerinde bir sürpiriz, Roma mezarına rastlıyoruz. Ben bu yapıyı birkaç kez aradım bulamaştım, ilk kez fotoğrafını çekiyorum. Göremeyeşimin nedeni yol üstünde değil, bir tesadüf sonucu buraya inmeseydik yine göremeyecektim. Knidos’taki yapılardan söz eden haritalarda buradan söz ediliyor.

kap-krio-98

Anıtsal bir yapı, apsis gibi kısımlar var, bu kısım batı tarafında büyük dairesel bir bölüm, yanlarda daha küçük dairesel bölümler var. Sağ ve sol tarafta ziyaretçiler için oturma yerleri belli oluyor.

kap-krio-99

Simetrik bir planı var.

kap-krio-100

Yapının biraz ilerisinde su sarnıcı varmış.

kap-krio-101

Yapıyı görmemiz iyi oldu ama önümüzde geçit yok, tekrar dağa tırmanacağız.

kap-krio-102

Karşı kayalara doğru tırmanışa geçtik, fener yolu orada. Arazi çok sık dikenli bitkilerle kaplı, onların arasından yol buluyoruz, benimle yürüyen birçok kişi pes eder, karşıda bir yer var hadi oraya, hadi buraya, arazi nasıl olursa olsun yürünüyor. Geçen sezon hiç unutmam akşama doğruydu tam arabaya gelmiştik ki karşı yamaçlarda papatya tarlası gibi beyazlıklar gördük, Ekrem arkadaşıma gidelim mi dedim, o zaten hazır, üşenmedik oraya yürüdük, 3-4 km mesafede, oldukça da yorgunduk aslında. Arkadaşım bu durumdan rahatsız değil, o sayede projeler yaşama geçiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir