Knidos ve Kum Zambakları

knidos-zambaklar-42

Propylon Knidos’un ünlü caddesi Doğu – Batı caddesi üzerinde, cadde daha tam ortaya çıkarılmamış, patika yollardan caddeyi izledik. Hemen girişte ilginç bir yapı vardı, Roma veya Bizans dönemi olabilir, harç kullanılmış. Yapıda yerin alt kısmında odalar vardı, bu mermer yuvarlaklar da havalandırma bacası gibi birşeyler sanırım.

knidos-zambaklar-43

Bu cadde üzerinde zenginlere ait villalar varmış, caddede kanalizasyon tertibatı var. Evlerde veya yapılarda (ne olduğunu tam bilemiyorum, gelecekte Ertekin hocaya sorarım) Mozaikle kaplı zeminler var.

knidos-zambaklar-44

Yapının üstü harçla tutturulmuş taş bir örtü sistemiyle kaplı, yerler mozaikli.

knidos-zambaklar-45

Sağ üstte yapıda derinlere giden bir geçit te görülüyor, yapının karşı tarafında manzara mükemmel, zaten teraslı bir mimari yapısı olan Knidos’ta her yerde manzara güzel. Arkadaşımın fotoğrafını çektikten sonra ayarları hiç değiştirmeden makinamı verdim ve aynı yerde durdum, benim manzara ve ışık ne kadar farklı oldu. Arada bir fotoğraf çektireyim diyorum, arkadaşlara biraz bilgi vermem lazım anlaşılan.

knidos-zambaklar-25

Doğu- Batı caddesi boyunca yolumuza devam ediyoruz, aşağıda Dionysos terası görülüyor. Geçen yıllarda buradan çektiğim fotoğraflara bakarsanız aradaki farkı anlayacaksınız. Knidos’un antik limanları görülüyor.

knidos-zambaklar-26

Propylon’da karşılaştığımız arkadaşlarla yolumuz tekrar çakışıyor, arkadaş modelini bulmuş devamlı fotoğraf çekiyor. Buraya fotoğraf çekmek için gelirseniz yanınızda bir modeliniz olsun, ben de arada bu arkadaşların fotoğrafını çekiyorum. O gün öyle çok karşılaştık ki, gerçekten arkadaş olduk.

knidos-zambaklar-27

Kuzeyden esen rüzgar nedeniyle hava çok berrak, rüzgar var ama korktuğum kadar değil.

One thought on “Knidos ve Kum Zambakları

  • 26 Eylül 2013 tarihinde, saat 14:22
    Permalink

    yüzlerce yıl önceki , KNIDOS ta yaşamak isterdim…..

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.