hurmalıbük dereleri

Hurmalıbük Dereleri

datça trekking

Bir ülkede doğaya, çevreye verilen önemle insana ve diğer canlılara verilen önem ve koruma birbirine paraleldir. Birisi eksikse diğerini de göremezsiniz. Bunlar bir bütündür, ama bunları ayrıştırarak sunarlar.

datça hurması ağaçları

Değişik birkaç Datça hurması gördük, tek bir gövdeden iki dal şeklinde uzamış, fotoğraf çekmek için ilginç dekorlardı. Sağ altta geçmişteki çobanlardan kalma duvar kalıntıları görülüyor.

hurmalıbük koyu

Ve Hurmalıbük’teyiz, Datça hurmaları ile ilgili bilgi veren büyükçe bir tabela var. Tabelada tekne iplerinin ağaçlara bağlanmaması, palmiyelerin altında ateş yakılmaması gibi uyarılar var. Koyda ve düzlük alanda sıralanan Datça Hurmaları var.

hurmalıbük

4-5 yıl önce Hurmalıbük’e ilk yürüyüşümü Enis Yaşar arkadaşımla yapmıştım. Bu düzlük solda görülen kanaryaotu çiçekleriyle kaplıydı, inanılmaz güzellikte bir manzara vardı. Yine nisan ayıydı, şimdiyse çiçekler çok azdı. Hurmalıbük’e üç  dere ulaşıyor, düzlükten devam ederek daha önce yürümediğim Karasüleyman deresine girdik. Diğer hurma derelerine göre burada hurma ağacı daha azdı.

datça hurması ağaçları

Ama en yüksek hurmalar da burada, gruplar halinde dere boyunca uzanıyorlar, çok güzel görüntüleri vardı. Dereden gitmek imkanı olmayınca yamaçlardan yürüdük, fotoğrafları da yukarılardan çekmiş olduk.

datça hurması vadilerinde yürüyüş

Bir ara dereye inmemiz gerekti, hava çok sıcaktı, bu gibi zorlu doğada sıcak hava çok etkiliyor. Dereden yürürken sıcağı fazla hissetmemiştik, bu kısımda çok etkili oldu. Gölgelik bir yerde kısa bir mola verdik, çantada eşimin kendi bahçemizin asma yapraklarıyla yaptığı sarmalar vardı. Birer tane de meyva yedik. Oturmak için bir taşı kaldırdığımda altında akrep vardı, doğada buna çok rastladım, dikkat etmek gerekiyor. Öldürmez ama allerjiniz varsa bir iğne yapmak gerekebilir, şimdiye dek iki defa sokuldum 24 saat sonra acısı geçiyor. Yanımızda her zaman amonyak, böcek ve arı sokmalarına, allerjiye  karşı krem bulunur, çok faydasını gördüm. Yine kafa lambalarımız yedek pille hep yanımızda doğada neler olabileceğini her zaman kestiremeyiz. Yaban doğasındaki yürüyüşlerimizi sonlandırmamızda yılanların hareketlenmesi de etkili oluyor. Yine ayıların geçiş yaptığını gösteren izler de artık bir karşılaşmanın yaşanabileceğini gösteriyor, yavruları var. Bu dereler bu açıdan riskli yerler.

Sayfalar: 1 2 3 4

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir