Emecik Meriç Yürüyüşü

14 Nisan Pazar günü Emecik Çoban çeşmesinin yanından başlayarak Meriç denilen mevkie yürüyüş yaptık. Meriç’e yaklaşırken eski bir yerleşim yeri olan Kızılağaç’ta mola vererek, eski yapılardan kalan duvarların ve  asırlık ağaçların arasında zamanda bir yolculuk yaptık. İzleyen arkadaşlarım için de hoş bir gezi olacağına inanıyorum.

meric-yuruyusu-1

Emecik köyünü geçtikten sonra yol kenarındaki çeşmenin yanından giden orman yolu, yürüyüşümüze buradan başladık, arkadaşlarımızın isteği üzerine fazla uzun olmayan, düzgün yollardan yürüyeceğimiz bir parkur. Yol Emecik Alavara’ya kadar gidiyor, biz bu kez Meriç tarafına gideceğiz, yolumuz üzerindeki Kızılağaç’a da uğrayarak biraz da kültür gezisi yapmış olacağız.

meric-yuruyusu-2

Ormanların içinden, derelerden akan suların sesini dinleyerek yürümeye başladık, acelemiz yoktu, yavaş adımlarla, çam ağaçlarının kokusunu içimize çekerek yürüdük. Ne zamandır böyle bir yürüyüş yapmamıştım benim için de iyi oldu.

meric-yuruyusu-3

Bu yıl buralarda su bol, kaynak suları bu şekilde bahçelere yönlendirilerek kullanılıyor.

meric-yuruyusu-4

Kadıncık mevkiindeki çeşme, geçmiş yıllarda buraya gelip buradaki su değirmeni ile ilgili araştırma yapmıştım. Çeşmedeki yazıda Emecik köyünden Mehmet Karataş ve Şükrü Kaya isimleri geçiyor. 1930 yıllarda içişleri bakanlığı yapmış olan Şükrü Kaya’nın bu çeşmenin yapımında katkısı olduğu için buraya ismi yazılmış.

meric-yuruyusu-5

O gelişimde değirmene su taşıyan dereye inip gezmiştim, o zaman derede kaynaklardan sızan az bir su vardı, bugün yürüdüğümüz yolun sağ tarafında kalan dereden güçlü bir su sesi geliyor. Bu kısımda günlük ağaçları da var.

meric-yuruyusu-6

Geçmiş yıllarda bu yoldan ve (özellikle su olduğu için) Kadıncık mevkiinden geçmek arı kovanları nedeniyle biraz beni rahatsız ediyordu. Bu yıl bu yol üzerinde arı kovanı yok, daha sonra göreceğimiz tabelada bunun nedenini anlamış olduk, organik arıcılık çalışmaları nedeniyle bu alanlara arı kovanı konmasına izin verilmiyormuş.

meric-yuruyusu-7

Ağaçlar ne kadar önemli, bu harıp ağacı buradaki sıradan bir manzarayı birdenbire nasıl da değiştirdi.

meric-yuruyusu-8

Yolumuzun üzerindeki bu düz alan arkadaşlarımın ilgisini çekiyor, ne güzel bir yer derken biraz sonra gördüğümüz yapı bizi oraya yönlendirdi.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

4 yorum

  1. Muzaffer Hocam, eline sağlık. Fotoğraflar,manzara,açıklamalar hepsi harika daha yorgunluğu tam olarak üzerimizden atamadan resimlere bakarken aynı yolu sanki yeniden yürüyoruz duygusuna kapılıyorsun, tekrar teşekkürler….Yeni bir yürüyüşte beraber olmak dileğiyle selamlar……….

  2. Muzaffer Hocam, eger bu yuruyuse katilmamis olsaydim cok kiskanirdim:)) yurumeyi cok seviyorum.. yazmayi da.. ama bunu baska birinin kaleminden okumanin da ayri bir tadi var.. bizi bundan mahrum birakmayin.. her zaman keyifle okuyacagimi bilmenizi isterim.. bu arada sadece yuryumeyip agaclara tirmanmaya da firsat buldum..:)) cok keyifli bir gundu benim icin.. bunu basta siz olmak uzere gruptaki tum arkadaslara borcluyuz.. herkese selam ve sevgiler ve tesekkurler.. yeni yollarda bulusmak dilegiyle.. saglicakla kalin..

  3. muzaffer hocam yürüyüşe katılmaktan duyduğum memnuniyeti bilmenizi istiyorum.Güzel bir doğada güzel dostluklar kurdum şimdide resim ve yorumlarınızı heyecanla takip ediyorum bir sonraki yürüyüş için şimdiden sabırsızım bize yaşattığınız güzel gün ve emeğiniz için teşekkürler hoşçakalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir