çocuk şenliği

Datça’da Çocuklar Mutlu

Datçamızda yıllardan bu yana çocuklara ayrı bir özen gösterilir, herkes onlar için seferberdir. Yaşamımızın, umudumuzun en büyük kaynakları çocuklarımızı mutlu görmekten daha güzel ne var ki ? İşte yıl boyu çocuklar için düzenlenen birçok etkinlikte onlarla birlikte olmanın, onların coşkusunu, mutluluğunu görmenin sevincini yaşıyorum. 25 ve 26 mayıs tarihlerinde arka arkaya iki etkinlik vardı, Datça Bilim Şenliği ve Datça Oyuncak ve Çocuk şenliği. Onları izlemenin, mutluluklarını görmenin güzelliğiyle geçen iki gün yaşadık. Çocuklar mutluysa, sağlıklıysa, umutluysa büyükler de öyledir. Geleceğimizin teminatı çocuklarımızı ruhsal ve bedensel olarak sağlıklı görmek, sosyal yaşama katmak, paylaşmayı, barışçıl yaşamayı öğretmek her kesimden insanın vazifesi olmalı. Onlara sağlıklı, temiz bir dünya bırakmak, gelecekteki zenginliklerini tüketmemek te öyle.

datça bilim şenliği

2. DATÇA BİLİM ŞENLİĞİ 25 Mayıs Cumartesi günü Datça Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşti. Cumhuriyet Meydanı’na kuruluan standlarda yerlerini alan öğretmen ve öğrenciler değişik fen konularını deneylerle anlattılar.  Her yaştan çocuk bilimsel deneyleri zevkle izlerken arkadaşlarıyla oyunlar oynadı, paylaşmanın güzelliğini yaşadılar. O anlarda onları izleyen büyükler de onları mutlu görmenin mutluluğunu yaşadı. Sayfamın sonundaki videoda bu anları görmeniz mümkün.

oyun oynayan çocuklar

Datça Veli – Der’in organize ettiği 2. Bilim Şenliği’ne  Datça Kaymakamlığı, Datça Belediyesi, Datça İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü,Toplum Gönüllüleri Vakfı, Şifigu Üreten Çocuklar Akademisi, Yavuz Demirhan gibi gönüllüler destek verdi. Herkesi gülerken görmek, mutlu yüzleri fotoğraflamak gerçekten harika oluyor. Katılım ve ilgi yoğundu. Datça Veli Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Oğuz ve Başkan Yardımcısı Deniz İkizler bu yıl çocuklar için pekçok güzel projeye imza attılar.

datça bilim şenliği

DATÇA BİLİM ŞENLİĞİ çocukların , gençlerin bilime farklı bir pencereden bakmalarını sağlarken, onların bilime ilgi duymalarını teşvik etmekte, hatta bilim alanında çalışmalar yapmak için yüreklendirmektedir.

bilim şenliğinde çocuklar

Şenlik içinde Datça Milli Eğitim Müdürlüğü önderliğinde Zeka Oyunları Turnuvası da yapıldı ve dereceye giren öğrencilere Sifigu Marmaris Bilim Kampı’nda bir günlük atölye ödülü verilecek. Geçen yıldan farklı olarak bu yıl, Datça’da yaşamakta olan puzzle ustası Yavuz Demirhan da şenlik içinde çocuklarla birlikte ve onların farklı bakış açılarını kullanarak bulmacalar çözmelerine yardımcı oluyor. Şenlik kapsamında “siyah gerçekten siyah mı?”, “ sütün içinde dans eden renkler “, “ çığlık atan balonlar ”, “ sihirli peçete”, “ kırmızı lahana kimyası ” isimli atölyeler de yaz döneminde Ege, Marmara, Karadeniz, İç Anadolu, Akdeniz, Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgesinden toplam 10 farklı ilde 20 noktada, kırsal yerlerde yaşayan çocuklar ile birlikte etkinlikler gerçekleştiren Bayer Genç Bilim Elçileri Bilim Tohumları Ekibi tarafından gezici bir araçla üniversiteli gençlerle yapılıyor. Bu senenin büyük sürprizlerinden bir diğeri ise tüm Türkiye’de çocukların yakından tanıdıkları ve sevdikleri Şubadap Çocuk müzik grubunun sahne alması oldu. ( Fotoğraf ve metin için Esmeri Alev Ekebaş’a teşekkürler )

Sayfalar: 1 2

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir