datça kent konseyi seçimi sonucu

Datça Kent Konseyi Başkanlık ve Yürütme Kurulu Seçimi

datça kent konseyi başkanlık seçimi

23 Mayıs 2019 günü Datça Belediyesi Meclis Salonu’nda yapılan Datça Kent Konseyi Başkanlık ve Yürütme Kurulu Seçimine katılım yoğundu. 52 katılımcının yanı sıra çalışma grupları, oluşturulmuş olan meclis grupları üyeleri de oradaydı.
Genel Kurulu yönetecek divan seçiminde, Divan başkanlığına Orhan Keskinsoy, yazmanlıklara, Dürdane Kırlı, Pervin Şen ve Cem Bal seçildi.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu.

Divan başkanı Orhan Keskinsoy, kısa ve etkili bir konuşma yaptı’Daha önce de dediğim gibi,kent konseyleri Cami avlusuna bırakılan bir bebek gibi, hatta ondan bile öksüz. Ona bile sahip çıkacak bir karakol, Çocuk Esirgeme Kurumu falan bulunuyor. Kent Konseylerinin hiç sahibi yok. Kendi güçleriyle çalışma yapmaya çalışıyorlar. Kent Konseyleri Yönetmeliği yayınlandığında, hem iktidar kanadından, hem muhalefet kanadından destek sözleri geldi. Hatta zamanın ana muhalefet Partisi Genel sekreteri tüm parti başkanlıklarına bir yazı yazarak “Kent Konseylerinin kurulmasına öncülük edin, çalışanlar var ise yardım edin” diye bir yazı göndermiştir. O yazıdan sonra, aynı partinin genel merkezinde Kent Konseyleri ile ilgili bir birim kurulacağı söylenmesine rağmen, bu kurulmamıştır. Bugüne kadar muhalefet partilerinden hiçbiri gündem içi, gündem dışı parlamentoda Kent Konseyleri sorunlarından söz etmemiştir. Yine iş bize düşmektedir. STÖ (Sivil Toplum Örgüt) lerde çalışma çok önemlidir. Gelişmiş batı ülkelerine gittiğinizde Türkiye’den gelmiş bir genel müdür, müsteşar bilmem ne yöneticisi onlar için önemli değil, bir sivil toplumla ilgilinizi anlattığınızda saygı görüyorsunuz. Hatta yurt dışında vize almak için, çalıştığınız STÖ den bir yazıyı dosyanıza koyun, dedi.

Kent Konseyi başkanı Hayriye Balkan, çalışma raporunu okudu.: ” Datça Kent Konseyi, ben Datça’lıyım diyen, kendini Datça’lı hissededen ve Datça için bir şeyler yapmak istiyorum diyen ‘herkesin buluştuğu bir yer. Burada Yerel Şeçimler yenilendiği, yapıldığı için, Datça Kent Konseyi Başkanlık ve Yürütme Kurulu Seçimini yenilemek zorunda olduğumuz için bulunuyoruz. Kent Konseyi’nde 29 Haziran 2017 tarihinde görevi devraldık. Cok kısa sürede Kadın ve Gençlik Meclisleri oluşturuldu. Yerelde güçlenmenin en önemli unsurlarından biri Kamu ve halk arasında köprü olan Kent Konseyimiz, ilk olarak Kamu ziyaretlerine başladı. Daha sonra yapılan çalışma gruplarıyla kocaman bir aile olduk. İzmir’de yapılan Ege Kent Konseyleri Birliği toplantısına katılım sağlanarak Datça divan’da temsil edildi.
Su Çalışma Grubu yaptığı çalışmalarla Datça’da suyumuzu daha tasarruflu kullanmak için neler yapmamız gerektiğini anlatırken MUSKİ ve DSİ ile yapılan görüşmeler sonucunda yer altı sularımıza korunma sağlandı.
Kıyı Çalışma Grubumuz Sarı Liman da mantar gibi biten 1. Derece sit alanına yapılan kaçak inşaatın Belediye işbirliği ile yıkılmasını sağladı.
Sahillerimize tebelleş olan MUÇEV ile mücadele ederek Kurubük’ün çevre kıyımcılarının eline geçmesini önledi. Diğer sahillerimizde ki hakimiyeti ile ilgili olarak 45 kişi bir araya gelerek dava sürecini başlattı.
Kent Konseyi önderliğinde Ticaret Odası ve GEKA’dan destek alarak Datça’nın STRATEJİK PLANLARI yapıldı.
Bu aşamada TEPAV yöneticileri ile piyasa araştırması ve Tüm Kamu Kurum/ Kuruluşları ile , STK’ların katılımıyla , bir Çalıştay gerçekleştirildi.
30 seneiır Datça’da bir çirkinlik abidesi gibi duran eski Hükümet Konağı için Datça Şivesi Grubu ile imza kampanyası başlatıldı. Çok kısa sürede 5.000 imzaya ulaşan imzalar taslak projemle Çevre ve Şehircilik Bakannlığı’na gönderildi.
Bakanlık, örgütlülük karşısında duyarsız kalmadı. . Kültür ve Sanat Merkezi olarak kullanılmak üzere Datça Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’ne tahsisi yapıldı.
Yöresel Halk Oyunları Çalışma Grubu’muzla, Datça’mız bir halk oyunları ekibine kavuştu.
Kültür Sanat Çalışma Grubumuz ile çocuklarımızla al sanatları, resim, mozaik çalışması gibi etkinlikler gerçekleştirildi.
Engelli Çalışma Grubumuzun talebi doğrultusunda engelli rampalarının önüne araç parklarının önlenmesi için Emniyetle işbirliğine gidildi.
Sokak Hayvanları Çalışma Grubu olarak ilçemizde kısırlaştırılacak köpekleri saptama, hasta, kazalı, kötü koşullarda bakılan ve kısırlaşacak köpeklerin barınağa alınmasını sağlama, hayvan hakkı ihlallerini yerinde görerek tespit etme ve ilgili kurumlarla paylaşma , barınak çalışmalarına katkıda bulunma, hayvan hakları konusunda kamuoyu oluşturma, ve dikkat çekme çalışmalarını gerçekleştiriyoruz. Ayrıca Belediyemizden bir arac tahsisi sağlayarak yaralı sokak hayvanlarının taşınmasını sağladık
Ben önümüzde bizi bekleyen sorunlardan bahsetmek istiyorum Sorunlarımızdan birisi moloz döküm alanı. Bu konuda dün bir gelişme oldu, müjde mi diyeyim bilemiyorum. Muğla Büyükşehir Belediyesi Çevre Kontrol Daire Başkanı buradaydı. Onlar da bizim kadar bu konudan endişeli. Moloz döküm alanı ile ilgili ormandan tahsis aldıklarını söyledi Bir süre sonra moloz döküm alanımız olacak arkadaşlar.Ben size müjdeyi vermiş olayım.
MUÇEV ile ilgili yargı sürecimiz devam ediyor. Datça Belediyesi olarak MUÇEV’e bir dava açmıştık. Ne yazık ki bu davayı kaybetti.. Ama 45 kişinin açmış olduğu dava devam ediyor. Ben iyi bir sonuç alacağımızı umut ediyorum
Diğer bir konu Eski Kaymakamlık alanı. Eski Kaymakamlık Alanı’nın Emniyet Müdürlüğü’ne tahsisi yapıldı. Bu konuda sizlerden destek isteyeceğim. Datça Belediyesi’nin o yerle ilgili çok güzel projeleri vardı. Datça’nın hava almasını sağlayacak bir projeydi. Bu proje su anda askıda duruyor. 2 Yıl içinde projelerini gerçekleştiremezlerse tahsisin geri alınacağını öğrendik.” dedi.
Datça Yat Limanı sorunları üzerinde durdu.

datça kent konseyi seçimi sonucu

 

Raporlar ve Datça ve mahallelerinin sorunları üzerinde konuşuldu.
Toplantıya konuk olarak katılan Av. Ali Kurt; gelişmelerden ve açılan davalar hakkında bilgi verdi.
Datça Kent konseyi başkanlığı seçimine geçildi. Tek aday olarak seçime giren, önceki başkan Hayriye Balkan oybirliği ile yeniden Datça Kent Konseyi başkanı seçildi.
Kent Konseyi Yürütme Kurulu seçimlerine geçildi.
SEÇİM SONUÇLARI
DATÇA KENT KONSEYİ BAŞKANLIK VE YÜRÜTME KURULU SEÇİMİ
ASİL ÜYELER
Çiğdem Canbey : .37
Güngör Erçil…… .35
Fikret Oğuz…… ..32
İlke Curacı….…….29
Tuna Özalp………24
Aytekin Erdoğan 24
Gizem Çetin Özer.22

YEDEK ÜYELER
Mutlu Gündoğan……..21
Hürriyet Karadeniz…..20
Özgür yayla… ………18
Nesrin Aygün… ……13
Ceyda yener…… .…..9
Gülhan keleş…… .…..9
DATÇA KENT KONSEYİ BAŞKANLIK VE YÜRÜTME KURULU Seçimini kazanan başta Datça Kent Konseyi Başkanı Hayriye Balkan olmak üzere, asil ve yedek üyelere görevlerinde başarılar dileriz.

Haber ve fotoğraflar: Esmeri Alev Ekebaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir