Datça’da 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlaması

datça'da öğretmenler günü kutlamaları

Atatürk’ün Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliğini kabul ettiği 24 Kasım 1928 tarihi nedeniyle 1981 yılından bu yana her 24 Kasım’da kutlanmakta olan Öğretmenler Günü Datça’da bu yıl da etkinliklerle kutlandı. Öğretmenler günü kutlamaları saat 14.00 te Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başladı. Meydanda Datça protokol üyeleri, resmi erkan, öğretmenler, öğrenciler yerlerini aldılar. Törenden önce Datça Kaymakamı Vehbi Bakır öğretmenlere birer kırmızı karanfil ile öğretmenler gününü kutlayan bir belge verdi. Belgede ” Sevgili öğretmenim, bütün meslektaşlarınızla birlikte fikri hür vicdanı hür nesiller yetiştirmek sizin elinizdedir. Bu nesiller ayrıca insanlığa ve çevresine karşı olan sorumluluklarının da farkında olacak , size ve öğrettiğiniz insani değerlere saygı ve sevgiyi en büyük onur bileceklerdir. Bu uğurda çarpan kalbinizin her ritmine binlerce şükran dileklerimle; Öğretmenler gününüzü tebik ederim. Saygılarımla. Vehbi Bakır – Datça Kaymakamı ” yazıyordu. Kaymakamımız alanda bulunan çalışan ve emekli öğretmenlerimizi tek tek tebrik ederek öğretmenler gününü kutladı. Kutlamaların ilk saatlerindeki bu tavır öğretmenlerimizi memnun etti.

ogretmenler-gunu-2

Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar karanfilini emekli bir öğretmene verirken, öğretmenler gününü kutladı. Öğretmen arkadaş kendisine çiçeği verenin Datça Belediye Başkanı olduğunu öğrendiğinde şaşkınlıkla, mutluluğu bir arada yaşadı.

ogretmenler-gunu-3

Törende Datçalı Gaziler, protokol üyeleri, resmi erkan, öğretmenler, öğrenciler çelenk sunma töreni için yerlerini aldılar.

ogretmenler-gunu-4

Datça Milli eğitim Müdürü Fedai Akın genç öğretmen arkadaşlarla Milli Eğitim Çelengini Atatürk anıtına sunarak, saygı duruşunda bulundu.

ogretmenler-gunu-5

Baş Öğretmen Atatürk ve Ebediyete intikal etmiş öğretmenlerimizin manevi huzurunda bir dakikalık saygı duruşunun ardından Reşadiye Kazım Yılmaz Ortaokulu Müzik öğretmeni Ömer Faruk Güzel yönetiminde İstiklal Marşımız söylendi. Farklı okullarda çalışan öğretmenler diğer arkadaşlarının öğretmenler gününü kutlarken emekli öğretmenlerle de bir araya gelme imkanı buldular.

ogretmenler-gunu-6

Datça’da Öğretmenler günü kutlamaları Bület Ecevit Kültür Merkezi’ndeki programla devam etti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasından sonra İlçe Milli Eğitim Müdürü Fedai Akın’ın günün anlam ve önemini belirten konuşmasını dinledik. Sunuculuğunu iki öğrencinin üstlendiği Kültür merkezindeki programı Yılmazlar Ortaokulu hazırlamıştı, öğrencilerimizi ve onları hazırlayan öğretmenlerimizi tebrik ediyorum, çok başarılıydılar.

Fedai akın konuşmasında geçmişle gelecek arasındaki köprünün öğretmenler tarafından kurulduğunu belirterek özetle “Öğretmenlik bir sevgi ve gönüllülük mesleğidir. Atatürk’ü yaptığı işler içerisinde en mutlu eden şey nedir diye sorarsanız, kara tahta başına geçip Millet Mekteplerinin başöğretmenliğini kabul ettiği andır diyebiliriz.

Bir öğrencinin yetişmesi yıllar alan bir çabanın ve emeğin sonucudur. sabırla, azimle çocuklarımızı en iyi şekilde yetiştirmenin, onları en iyi bir biçimde geleceğe hazırlamanın mücadelesinden vazgeçmemeliyiz.

Değerli Öğretmen arkadaşlarım, 21. yüz yılda ilerlediğimiz şu günlerde, büyük bir imtihan geçiren ülkemizin bu zorluğu aşmasında; eğitim ve öğretim açısından istenilen düzeye ulaşmasında sizlerin özverili gayretlerine ihtiyaç vardır. Mesleğimiz fedakarlık mesleğidir. Hepinizi bu anlamlı günümüzde saygıyla selamlıyor, öğretmenler gününüzü en içten dileklerimle kutluyorum ” dedi.

Sayfalar: 1 2 3

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir