Datça’da 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlaması

ogretmenler-gunu-7

İlçemizin en genç öğretmeni olan Melek Tekinboyacı günün anlamıyla ilgili bir konuşma yaptı ve konuşmasının ardından Muğla Milletvekili Nihat Öztürk’ün öğretmenler günü ile ilgili mesajını okudu.

Datça İmam Hatip Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Melek Tekinboyacı genç öğretmen olarak bu konuşmayı yapmaktan mutlu ve heyacanlı olduğunu belirterek özetle ” 9 aylık bir öğretmen olarak, öğrendiğim şey, öğretmenlik meslek olmanın dışında bir yaşam tarzıymış. Mutluluğu öğrencinin başarısı, mutsuzluğu öğrencinin üzüntüsüymüş. Öğretmenlik model olmakmış, topluma örnek davranışlar sergilemekmiş. Öğretmenlik bir sanattır ve bu sanatın adı da topluma yön verme sanatıdır. Bunun yanında öğretmenler sorunun değil çözümün parçasıdır. Tecrübeli öğretmenler bizim gibi yeni öğretmenlere davranışları v tecrübeleri ile yol gösterici olurlar.

Yeni öğretmen modeli bir Mustafa Kemal modelidir. Yüzyıllar boyunca süregelen yanlışlıklar karşısında onun gibi dimdik durabilmenin hikayesidir. Onun kara tahta karşısında başlattığı yenileşme hareketini bilgisayar ekranı karşısında devam ettirebilme bilincinde olabilmektir. Bu vesileyle Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi huzurunda saygıyla eğiliyor, bütün öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyorum ” dedi.

Daha sonra bu yıl emekli olan Müzik Öğretmeni Erhan Çakır konuşmasını yaptı. Bu yıl emekli olan öğretmenlerimize Hizmet Şeref Belgelerini Datça Kaymakamı Vehbi Bakır verdi.

Emekli öğretmenler adına bir konuşma yapan Müzik Öğretmeni Erhan Çakır bugün Atatürk’ün Başöğretmenliği kabul ettiği 24 Kasım diyerek başladığı konuşmasında özetle ” 32 yılımı dünyanın en güzel mesleği öğretmenliğe ayırdım. Anılarım, hayallerim gözlerimden ve yüreğimden hiç silinmeyecek. Öğrencilerime Atatürk’ün yolunda yurdumuzu sevmelerini, mert, çalışkan insanlar olmalarını öğütledim. Ülkemiz için çok çalışmaları gerektiğini anlatmaya çalıştım. Hızla değişen çağımızda öğretmenler kendilerini devamlı yenilemeli, çağa ayak uydurmalı. Öğretmenlik bitmeyen bir öğrenciliktir. Biz öğretmeniz, eğitmeniz, heykeltraşız, çiftçiyiz, tohum ekip, dikiyoruz. Ne mutlu ki böylesine kutsal bir görevin içinde yıllarımı harcadım ” dedi.

ogretmenler-gunu-8

Kültür merkezindeki kutlamada salon doluydu, bu etkinlikleri öğrencilerin de izlemesi gerekir diye düşünüyorum ama Kültür merkezindeki salon bunun için yeterli değildi.

15 Temmuz ile ilgili slayt gösterisini izledik.

ogretmenler-gunu-9

Yılmazlar Ortaokulu Türkçe öğretmeni Meryem Gülen Özkan’dan ” Meliha Öğretmen ” adlı öyküyü dinledik. Duygulu bir sesle okunan hikaye hepimizi etkiledi.

Yılmazlar Ortaokulu öğrencileri Sude Acar, Çağla Muştu ve Kemal Alper Yılmaz’ın yapmış olduğu röportajlar perdeye geldi, röportajda Datça Milli Eğitim Müdürü Fedai Akın, Datça Kaymakamı Vebi Bakır, öğrenciler ve vatandaşlar ” Öğretmen deyince aklınıza gelen üç şey ” sorusunu cevapladılar. Röportajın sonunda perdede sınıfta söylenen öğretmen şarkısını izledik.

ogretmenler-gunu-10

Ebru Akdeniz ” ” Dünyanın bütün çiçekleri ” adlı şiiri okudu.

ogretmenler-gunu-11

Daha sonra Yılmazlar Ortaokulu 5. sınıflar tiyatro topluluğunun hazırladığı Öğretmenler günü ile ilgili piyesi izledik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir