17-18 Mayıs Datça’dan Görüntüler

19 Mayıs tarihi yaklaşırken Datçamızda etkinlikler arka arkaya devam etmekte. Bunların bir kısmı 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında yapılan etkinlikler. Okullarımızın düzenledikleri etkinliklerin dışında sanatsal ve sportif etkinlikler de yaşanıyor. Haberdar olduklarımı takip etmeye çalışıyorum. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarla, etkinliklerle devam edecek. Yarın 09.30 da Cumhuriyet Meydanında Çelenk Koyma Töreni ile başlayacak olan bayram programından sonra 19 Mayıs Atatürk Kupası Final maçı ve Bisiklet etkinliği var, herkes davetli. 19 Mayıs 17.30’da biskletlerle Pazar yerinden hareket edilerek Denizlililer Sitesi’ne gidilip Cumhuriyet Meydanı’na dönülecek. Kask takmak gerekiyor, etkinliğin bir amacı da o.
gençler müzik

17 Mayıs Çarşamba günü Gençlere müzik sevgisini aşılama projesi kapsamında mayıs ayının her çarşamba günü yapılan müzik etkinliğini izlemek için saat 18.00 de Cumhuriyet Meydanı’na gittim.  Doğukan Ulak, Kemal Cihan Sönmez, Ceren Kayhan Talha Koçak isimli gençler Türk pop müziğinden ve yabancı müziklerden parçalar seslendirdiler. Çoğunluğu gençlerden oluşan izleyiciler onları zevkle dinlediler.

 

Yetenekli gençler, gelecekte de bu uğraşın içinde olacaklarını tahmin ediyorum. Sanat gençlerimize kendilerine güven duymalarını, kişiliklerinin doğru yönde gelişmesini sağlayan güzel etkinliklerden. Etkinliğin Düzenleyicisi Datça Müzik Kulübü Kurucusu Can Akşahin ses düzeni ile gençlere yardım etti. Cengiz Gül duduk adlı nefesli çalgısıyla duygusal parçalar seslendirdi. Program Türk Pop Müziği sanatçısı Müfide İnselel ve kızı Sera ile devam edecekti. Gençlik Yürüyüşü’nü izlemek için alandan ayrıldım.

Gökyüzü bulutlarla kaplıydı, bir ara ortaya çıkan ışığı değerlendirmek için biraz yürüdüm. Manzara her tarafta çok güzeldi. Kısa bir süre yağmur damlaları düşer gibi oldu ama uzun sürmedi. O anlarda Pamuk şekerci arkadaşımız Semra Tezcan objektifime takılanlardandı.

Cumhuriyet Meydanı’na doğru yönelmiştim ki herkesin ilgiyle gökyüzüne baktığını gördüm, kimileri fotoğraf makinalarıyla o anı görüntülemeye çalışıyorlardı. Bulutların arasından bir anda çıkıveren gökkuşağı hepimize güel anlar yaşattı. Mutlu olmak ne kolaydı aslında, gökkuşağı bize bunu söylüyordu. Öğretmen arkdaşım Hayriye Şatır bu güzel manzaranın önünde arkadaşıyla objektifime poz verdi. Arkadaki dekor sanki özel olarak hazırlanmış bir stüdyo gibiydi.

19 Mayıs Gençlik Yürüyüşü ile ilgili bilgiyi tesadüfen müzik etkinliğini izlerken aldım. Kumluk yolundan yürüyüşün başlayacağı Şenkaya kavşağına doğru yürüdüm. Kumluk plajında restoranların masaları sıralanmıştı, yanan ışıklar, akşamın ve bulutlu havanın getirdiği renkler çok güzel bir kompozisyon oluşturuyordu. Dakikalarca izleseniz bıkmazsınız, huzur verici bir kompozisyon. Arkalarda 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyle ilçemizin sularına demir atmış olan TCG Gaziantep Fırkateyni görülüyordu. Vatandaşların ziyaretine açık olan fırkateyn büyük ilgi gördü.

Atatürk Caddesi boyunca uzanan bayraklar ve arka arkaya sıralanan Atatürk resimleri şehre hoş bir görünüm kazandırdı. Atatürk Türk milletinin gönlünde her zaman aynı sevgiyle var olacaktır. Bu sevgi zorlamayla, korkuyla, menfaatlerle olan bir sevgi değildir ve o yüzden kalıcıdır. Biz onun bu ülke için, halkı için  neler yaptığını, ilkelerinin karanlığa tutulan bir ışık olduğunu çok iyi biliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.