Datça’da 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

Tören sunuculuğunu Şehit Ersoy Yorulmaz Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi öğretmeni Resmiye Erden yaptı. Resmiye Erden zaman zaman Atatürk’ün gençlerle ilgili sözlerinden örnekler verdi.

” Gençler, siz almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile, insanlık meziyetinin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli sembolü olacaksınız. Mustafa Kemal Atatürk “

” Gençler! Benim gelecekteki emellerimi gerçekleştirmeyi üstlenen gençler! Bir gün bu memleketi sizin gibi beni anlamış bir gençliğe bırakacağımdan dolayı çok memnun ve mesudum. Mustafa Kemal Atatürk”

” Tarihi yaşadığımız gibi yazdık, fakat geleceği cumhuriyete inananlara, onu koruyanlara ve yaşatacaklara emanet etmek lazımdır. Mustafa Kemal Atatürk “

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk , silah arkadaşları ve aziz şehitlerimizin anısına bir dakikalık saygı duruşunun ardından müzik öğretmeni Aysun Akçay yönetiminde İstiklal Marşımız söylendi.

Şehit Ersoy Yorulmaz Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi öğrencisi Ceren Çakır Gençlik adına günün önem ve anlamını belirten konuşmayı yaptı. Ceren Çakır konuşmasında ülkelerin geleceğinde gençliğin önemini vurgulayarak özetle ” Türk genci tarihin her döneminde üstüne düşen vazifeyi yerine getirerek içinde bulunduğu zorlukların üstesinden gelmeyi başarmıştır. Mustafa Kemal Atatürk özgürlük yolunda gençlere güvendi ve kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’ni bizlere emanet etti. Bizlerin de bu emaneti korumak için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayacağımızı bilmenizi isteriz. 19 Mayıs’ın Gençlik Bayramı olarak kutlanması medeniyet yolundaki yürüyüşümüzde bizi daha çok cesaretlendirmektedir. Türk Gençleri olarak savaşların ve nefretin olmadığı bir dünya istiyoruz. Atatürk’ün ” Yurtta Barış, Cihanda Barış ” sözünün gereği olarak tüm insanlığa sevgiyle bakmaktayız ve bu böyle devam edecektir. Ancak vatanın bütünlüğü, milletin geleceği tehlikeye girerse düşmanın üzerine bir kabus gibi çökeceğimiz de bilinmelidir. 15 Temmuz gecesi tanklara, tüfeklere, uçaklara karşı nasıl cesaretle durduğumuzu herkes gördü.

Bizler her dönemde Ulu Önder Atatürk’ün fikirlerini takip edeceğiz ve onun belirlediği hedeflere ulaşmak için yılmadan, yorulmadan yürüyeceğiz. Atalarımızın vatan için, ulus için gösterdikleri fedakarlıkların, çabaların farkındayız. Bizler de gençler olarak muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkmayı hedefliyoruz ve bu yolda kendimize güveniyoruz. Sizler bizlere destek olup güvenin, bu güveninizi boşa çıkarmayacağız ” dedi.

 

Gençlik Hizmetleri Spor Müdürlüğü adına günün önem ve anlamını belirten konuşmayı Datça Milli Eğitim Müdürü Fedai Akın yaptı. Fedai Akın bugün muhteşem mazimizin dönüm noktalarından biri olan 19 Mayıs 1919’un 98. yıl dönümü diyerek başladığı konuşmasında gençlere seslenerek özetle ” Geçmişini, tarihini ve kültürünü bilen ve  bunlara sahip çıkan, gençlerine aktarabilen toplumlar ilelebet yaşama hakkına sahiptirler. Bu bilinçle 19 Mayıs’ta Kurtuluş mücadesini başlatan Atatürk kazanılan zaferin devam etmesi için bu günü güvendiği siz gençlere armağan etmiştir. Gelecekte ülke yönetiminde söz sahibi olacak sizler hakimiyetin kol gücünde değil, beyin gücünde olduğunu bilerek bilimde, teknolojide, kültürde ve  sanatta kendinizi çağın gereklerine uygun olarak en iyi  şekilde yetiştirmelisiniz. Sevgi ve hoşgörü anlayışı içinde birlikte hareket ederek ülkemizi daha iyi bir seviyeye getireceksiniz. Bizler de yarınlarımızın teminatı gençler olarak nitelikli, bilgili, donanımlı yürekli gençler olarak yetişmeniz için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. İnşallah gelecekte sizler modern dünyanın imkanlarına, bilim ve sanata sırtınızı dönmeden daha güzel sabahlarda uyanacaksınız. ” diyerek başta Atatürk olmak üzere  vatan için emeği geçen tüm şehit ve gazilerimizi şükranla anarak gençlerin bayramını kutladı.

Şehit Ersoy Yorulmaz Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi öğrencisi Deniz Yılmaz Aktepe ” Ceyhun Atuf Kansu’ya ait ” Şu Sonsuz Koşu ” adlı şiiri okudu.

Şehit Ersoy Yorulmaz Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi öğrencisi Sedat İlkan Aydoğan faruk Nafiz Çamlıbel’in ” Zafer Türküsü ” adlı şiiri okudu.

datça'da 19 mayıs atatürk'ü anma gençlik ve spor bayramı

Şehit Ersoy Yorulmaz Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi Çocuk Gelişimi Öğretmeni Deniz Öztürk Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudu. Gençliğin Atatürk’e Cevabı’nı Şehit Ersoy Yorulmaz Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi öğrencisi Utku İltir Gençliğin Atatürk’e Cevabı’nı  öğrenci arkadaşlarıyla birlikte okudu.

Şehit Ersoy Yorulmaz Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi öğrencisi Abdurrahman Dev Mehmet Akif Ersoy’un ” Korkma ” adlı şiirini okudu. Yılmaz Kardeşler Adadolu Lisesi Müzik Öğretmeni Aysun Akçay yönetiminde öğrenciler Gençlik Marşını söyledi.

İlçede 19 Mayıs konulu Şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

19 Mayıs Konulu Şiir Yarışmasında dereceye giren.

  1. Yılmaz Kardeşler Anadolu Lisesi’nden Cansu Başkaya
  2. Yılmaz Kardeşler Anadolu Lisesi’nden Emine Albaş
  3. Yılmaz Kardeşler Anadolu Lisesi’nden Ece Kınay ödüllerini Datça Kaymakamı Vehbi Bakır’dan aldı. Vehbi bakır ödülleri vermek için basın mensubu arkadaşlarımız Esmeri Alev Ekebaş ve Sebiha Arslan’ı davet etti, ödülleri birlikte verdiler.

19 Mayıs Konulu kompozisyon yarışmasında dereceye giren;

1.Yılmaz Kardeşler Anadolu Lisesi’nden Seda Dıkık

2.Yılmaz Kardeşler Anadolu Lisesi’nden Pervin Yedikat

3.Şehit Ersoy Yorulmaz Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi’nden Utku İltir ödüllerini Belediye Başkan Vekili Gökhan Sağır’dan aldılar.

Ödül töreninin sonunda  Cansu Başkaya şiir yarışmasında 1. olan19 Mayıs adlı şiirini okudu.

Şehit Ersoy Yorulmaz Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi Beden Eğitimi Öğretmeni Sezai Yılmaz yönetimindeki okul bandosu bir gösteri yaptı, daha sonra okullar bando eşliğinde yürüdüler.

One thought on “Datça’da 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

  • 21 Mayıs 2017 tarihinde, saat 08:02
    Permalink

    Muzaffer bey hikayesiyle birlikte haberiniz ve tüm fotoğraflar yine her zaman olduğu gibi çok güzel ne diyeyim, size minnettarız. Ellerinize, emeklerinize sağlık diyor, teşekkürlerimizi sunuyorum.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.