Datça’da 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

19-mayis-2016-8

Gençlik adına konuşan Emre Şahin özetle ” Gençler olarak bu ülkeye en iyi şekilde hizmet vermeye çalışıyoruz, Türk gençleri olarak görevimizin farkındayız, 19 Mayıs’ta Samsun’da yakılan kurtuluş meşalesini hala devam ettirerek sizlere aktarıyorum. İleri görüşlülüğü ile Türk gençlerine ve dünya milletlerine örnek olan, tarihin en büyük liderlerinden Mustafa Kemal Atatürk gibi bir lidere sahip olmaktan dolayı çok şanslıyız. ” diyen Emre Şahin ” Türk gençliği tarihin her sahnesinde vatanını kanının son damlasına kadar müdafaa etmiştir ” dedi

” Ulu Önderimiz en büyük eseri olan Gençliğe Hitabesini bizler için yazmıştır ve demiştir ki ” Ey Türk Gençliği Birinci vazifen Türk İstiklallini, Türk Cumhuriyetini ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir. Biz de Türk gençleri olarak Atamıza söz veririz ki, bizler onun emanetinin en iyi bekçileriyiz. Bizler Mustafa Kemal Atatürk’ün güvendiği gençler olarak gurur duyuyoruz ve ona layık olmak için elimizden geleni yapacağımıza söz veriyoruz. Unutmasınlar Türk genci cesurdur, merttir, Atatürk ilke ve inkilaplarına bağlıdır, Türk genci layiktir arkadaşlar. Bizler ne bu ülkede Misak-ı Milli’den taviz verilmesine, ne de Cumhuriyet rejiminin değiştirilmesine, milli bütünlüğümüzün bozulmasına, hiçbir zaman izin vermiyeceğiz. Aynı zamanda birer Türk evladı olarak da vatanımıza hizmet vereceğiz. Emre Şahin  Mustafa Kemal Atatürk’ün bir sözü ile konuşmasını bitirdi ” Her şey unutulur. Fakat biz her şeyi gençliğe bırakacağız. O gençlik ki, hiçbir şeyi unutmayacaktır; geleceğin ümidi, ışık saçan çiçekleri onlardır ” sözüyle bitirdi.

Gençlik Hizmetleri Spor Müdürlüğü Adına İlçe milli eğitim Müdürü Fedai Akın günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı.

Fedai Akın konuşmasında özetle ” 19 Mayıs 1919 Türk Milletinin Gazi Mustafa Kemal Önderliğinde, omuz omuza kahramanca verdiği bir mücadelenin neticesinde bağımsızlık konusunda dünyaya örnek teşkil eden bir destanın başlangıç günüdür. Kurtuluş savaşı bu destanın adı, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğindeki Türk Milleti bu destanın kahramanı, Türkiye Büyük Millet Meclisi de bu destanı yaşatan Milletin kalbidir. ” dedi.

19-mayis-2016-9

Gençlere seslenen Fedai Akın ” Bugün sizin gününüzdür. Görev ve sorumlulukları anlama, geleceğe düşünerek bakma günüdür. Bütün zorluklar ve hileler karşısında dünden daha sıkı kenetlenerek huzur ve güvenliğimizin bozulmasına fırsat vermemeliyiz. Sevgili Gençler, binlerce şehit vererek büyük zorluklar içinde, büyük özverilerle kurtarılan bu vatan bugün yine sizlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak, sonsuza kadar korumak en başta gelen görev ve sorumluluğunuz olmalıdır. Yakın bir gelecekte, ülke yönetiminde söz sahibi olduğunuzda aldığınız emaneti en güzel şekilde geleceğe taşırken iki şeye ihtiyacınız olacak; Dürüst ve çalışkan olmak. ” diyen Fedai Akın konuşmasını ” Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, bu vatan için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyorum. Sevginin barışın, hoşgörünün egemen olduğu bir dünyada el ele, omuz omuza yaşamak ümidiyle gençlerimizin ve milletimizin bayramını kutluyorum ” diyerek sonlandırdı.

19-mayis-2016-10

Cumhuriyet alanından görüntüler.

19-mayis-2016-11

Şehit Ersoy Yorulmaz Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi Çocuk gelişimi Öğretmeni Deniz Öztürk Atatürk’ün gençliğe hitabesini  okudu. ”

Şehit Ersoy Yorulmaz Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi öğrencisi Recep Onur Türkdal eşliğinde  ” Gençliğin Ata’ya Cevabı ” okundu.

” EY BÜYÜK ATA, Varlığımızın en mukaddes temeli olan, Türk istiklalinin ve Türk Cumhuriyetinin ebedi bekçileriyiz. Bu karar, sarsılmaz irademizin değişmez ifadesidir. İstikbalde, hiçbir kuvvet yolumuzdan döndüremeyecektir. Bizler, bütün hızımızı senden, milli tarihimizden ve ruhumuzdaki sönmez insan ateşinden alıyoruz. Senin kurduğun temeller üzerinde attığımız her adım sağlam, yaptığımız her hamle bilinçlidir. ”

19-mayis-2016-12

Tüm öğrencilerin katılımıyla Müzik öğretmeni Aysun Akçay yönetiminde gençlik marşı söylendi.

Şehit Ersoy Yorulmaz Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi öğrencisi Deniz Yılmaz Aktepe ” Şu sonsuz koşu ” adlı şiiri okudu.

19-mayis-2016-22

Datça Yılmaz Kardeşler Anadolu Lisesi Öğrencisi Rüştü Murat Dağ ” Mustafa Kemal’i Düşünüyorum ” isimli şiiri okudu.

Özcan Yılmaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencisi Berkay Tatveren ” Atatürk Kurtuluş Savaşında ” adlı şiiri okudu.

Şehit Ersoy Yorulmaz Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi öğrencisi Baki Alperen Çay 19 Mayıs Şiir Yarışmasında birinci olan şiirini okudu.

19-mayis-2016-15

Daha sonra çeşitli yarışmalarda ödül alanlar anons edilerek ödülleri verildi. 19 Mayıs etkinlikleri kapsamında Geleneksel Çocuk Oyunları Turnuvasında ödül alanlara ve Turizm haftası etkinlikleri kapsamında İzmir Çeşme’de yapılan Ege Bölgesi Genç Şefler Sampiyonasında dereceye giren öğrencilere ödüllerini Datça Kaymakamı Vehbi Bakır verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir