Sanat ve Eğlence Mekanı Dadyadost açıldı.

20 Mayıs Cuma günü bir zamanlar Datça’nın güzide mekanlarından olan Dadyadost’un açılışı vardı. Dadyadost, Datça’da yaşayan ressamlarımızdan Oğuz Tığlı’nın ” Datça’nın D’leri “başlıklı suluboya sergisi ile açılışını yaptı. Böylece Dadyadost yenilenmiş dekoru ve etkinlik anlayışı ile  Kültür, Sanat ve Eğlence Mekanı olarak Datçalıların hizmetine girmiş oldu.

dadyadost-acilisi-1

Dadyadost’un açılışına Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar ve çok sayıda davetli katıldı. Gürsel Uçar açılışta ” Bu mekanı ilk günlerine döndüren sevgili arkadaşıma teşekkür ediyorum. Sanatla, insanlarla bir ortamı paylaşmanın tadı bir başka, böyle bir mekanı tekrar Datça yaşamına kazandırdıkları için mutluyum ” dedi. Datça’ya geleli 31 yıl oldu, benim gibi uzun süredir Datça’da olanlar bu mekanı iyi bilir, Datça’nın sanatçılarının, sanata ilgi duyan insanlarının buluştuğu, sanatsal etkinliklere olan özlemini giderdiği tek mekandı. Burada benim de bir resim sergim açılmıştı, o zamanlar yakınlarda kaybettiğimiz Turgay Sönmez tarafından çalıştırılıyordu. Şimdi yapı yeniden restore edilerek eski dokusu bozulmadan rahat ve konforlu bir yapıya dönüştürülmüş, o zamanların imkanlarıyla şimdiki imkanlar arasında çok fark var. Havalandırma, ışıklandırma vs.

dadyadost-acilisi-2

Mekanın işletmecisi Selçuk Bilgin daha önceleri ” Mekan Kalamış” ı çalıştıran, müzisyen bir arkadaş, tecrübelerinden pekçok kişinin yararlanacağını, müşterilerinin yeni bir işletme anlayışını yaşayacaklarını düşünüyorum. Selçuk Bilgin Datça Belediye başkanı Gürsel Uçar ve katkısı olanlara plaket verdi.

dadyadost-acilisi-3

Dadyadost Kültür ve Sanat evinde sergiler, atölye çalışmaları, söyleşiler, dinletiler, film gösterileri gibi etkinliklerin yapılacağını öğrendik. Sanatevi – Cafe konsepti ile çalışacak bir mekan. Bugünkü açılışta sergisini gezdiğimiz ressam Oğuz Tığlı, seneler önce güzel günlerinin geçtiği Dadyadost’un yeniden hayat bulmasına çok sevindiğini belirterek bundan sonra inşallah tekrar o güzel günleri burada yaşarız dedi.

dadyadost-acilisi-4

Dadyadost’un ilk gününde bir müzik ziyafeti vardı, uzun bir zaman sonra böyle bir etkinlikte bir araya gelen arkadaşların sohbeti esnasında müziğin güzelliği seslerin arasında kayboldu. Bundan sonraki zamanlarda umarım birbirinden değerli sanatçı arkadaşlarımızı dinlerken kendimizi müzikle bütünleştirebiliriz. Yenilenen Dadyados’un oturma yerleri pekçok, yukarı katta ve teraslar şeklinde açıkhava oturma yerleri bulunuyor. Sanatsal etkinliklerde sanırım sohbet edecekler bu mekanlara geçerler.

dadyadost-acilisi-5

Mekanın bahçe şeklindeki oturma yerlerinden biri.

dadyadost-acilisi-6

Müzisyen arkadaşlarımız parçalarını yorumlarken, program geç saatlere kadar sürüyordu, izleme imkanım olmadı.

dadyadost-acilisi-7

Oğuz Tığlı’nın Datça’nın D’leri sergisinde Datçanın tanınmış simalarını görmek mümkün, bunların içinde kaybettiğimiz, şu an aramızda olmayanları da görmek beni hüzünlendirdi. Dadyadost gibi onlar da birçok anımı tekrar canlandırdı. Küçük ama samimi, içten bir Datça’da yaşadığımız günler. Dadyadost’a yeni yaşamında başarılar dilerken, hayırlı olsun diyorum, içten, samimi ve yapıcı bir işletme hayatı ile uzun bir zaman Datçamıza hizmet edeceğini umuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.