datça yel değirmenleri

Datça Yel Değirmenleri

Yel Değirmenleri

Bu sayfamda Datça’daki tarihi yel değirmenlerini işleyeceğim.Yarımada’nın gittiğim bir çok yerinde bu değirmenlere rastlıyorum. Bunlar özel şahıslara ait oldukları için bir şey yapılamıyor.Ancak bu kişilerden satın alınarak gerekli restorasyonlar yapılıp ziyaretçilere açılabilir . Tabii bu maddi kaynağı harcamayı göze alan bir mercih yok, böyle olunca da tepelerde bir anıt gibi duran bu yapılar yok oluyor.

KIZLAN YEL DEĞİRMENLERİ

kizlan-degirmenleri-1

Kızlan yel değirmenleri aşağıdan başlayarak yukarıya doğru arka arkaya 6 değirmenden oluşmakta, kapıları güneye bakmakta. En öndei değirmen Kaymakamlık tarafından restore edilerek kiraya verilmiş durumda, lokanta olarak hizmet veriyor. Diğer değirmenler şahıslara ait, ikinci değirmen ev gibi kullanılıyor, diğerleri bakımsız vaziyette durmakta.

yel-degirmenleri-1

Datça’da yel değirmeni dendiğinde ilk akla gelen yer Kızlan köyü oluyor. Datça’ya gelirken Kızlan köyü kavşağına gelmeden önce değirmenler görülüyor.

kızlan yel değirmeni

Değirmenlerin içlerindeki aksamlar alınmış, son uçtaki değirmende çarklar ve ahşap malzemeler duruyor.

kizlan-yel-degirmenleri-1

Kızlan yel değirmenlerinin Datça’nın diğer bölgelerindeki değirmenlere göre taş işçilikleri daha düzgün.

kızlan yel değirmenlerinin içi

Değirmenlerin yapım tarihi olarak 1900 lü yılların başları sanılıyor, değirmenler 1950 li yıllardan sonra Motorların kullanılmaya başlanmasıyla yavaş yavaş işlerliklerini kaybetmişler.

Sayfalar: 1 2 3 4

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir