kiteboard yarışları

Datça Windsurf ve Kiteboard Yarışları Başladı

Pegasus Türkiye Windsurf Ligi ve Pegasus Türkiye Kiteboard Ligi 2015 sezonu ikinci ayak yarışları 19 Haziran Cuma günü Datça’da start aldı. Dikili’de yapılan ilk ayak yarışlarında rüzgarı bulamayan windsurf ve kiteboard yarışmacıları Datça’daki yarışların ilk gününde rüzgarla coştular. 21 haziran tarihinde son bulacak olan Datça windsurf ve kiteboard yarışları Datça Belediyesi’nin ev sahipliğinde Datça Surf Tatil Köyünde yapılıyor.  Windsurf liginde 12’si bayan toplam 83 sporcu, kiteboard liginde ise 49 sporcu ve toplamda 143 sporcu mücadele ettiği yarışmaların Datça ayağına bu yıl ilgi azdı, geçen yıllara göre daha az sayıda sporcu katıldı. Belirtildiğine göre bunda hava tahmin raporlarında Datça’da rüzgarsız bir hava göstermesi üzerine bazı sporcuların  yarışmalara gelmediği düşünülüyor.

Pegasus Hava Yolları ve Türkiye Yelken Federasyonu (TYF) işbirliğiyle 5. yılına giren Pegasus Türkiye Windsurf Ligi ve geçtiğimiz yıl kurulan Pegasus Türkiye Kiteboard Ligi yarışları bu yıl Dikili, Datça ve Alaçatı’da yapılıyor.

İlk gün yarışları sonunda windsurf kategorisinde erkeklerde Enes Yılmazer, Bayanlarda Lena Erdil, Genç erkeklerde Berk Kayın, Masterlarda Talat Aşıkoğlu ilk sırada yer aldı. Kiteboard kategorisinde ise Göhkan Karaköse günü ilk sırada tamamladı.

surf tatil köyü

Fotoğrafta Çağla Kubat Diaz Malzemelerini taşırken.

Saat 11.00 e doğru yarışların yapılacağı Sörf Tatil Köyüne gittiğimde sporcular daha yeni gelmekteydiler, kayıt olarak, malzemelerini hazırlamaya koyuldular. Datça Surf Tatil Köyü Tesislerinde gerçekleştirilen turnuvaya katılan sporcuları Datça Belediyesi ağırlıyor.

windsurf-2015-1

Öğleye doğru sporculara Hakem heyeti tarafından yarışlarla ilgili brifing verildi. Baş Hakem Mehmet Ş. Besceli yaptığı konuşmada katılımın az olmasından duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Bugün  Master sporcularda 11, Kiteboard’da 9, Genç erkeklerde 6, erkeklerde 9, bayanlarda 8 spocunun mücedele ttiğini söyleyen Mehmet Besceli ” Bir sene evvel yarışlara katılan genç bayanlar varken şimdi katılım az. Çağla’dan, Lena’dan  veya diğer bayan yarışmacılardan sonra kim gelecek. Alttan birileri gelmeli ki bu spor devam edebilsin. Birçoğunuz bir kulübün içindesiniz alt yapıya da önem verseniz çok iyi olur ” diyerek konuşmasını bitirdi.

datça windsurf 2015

Öğleden sonra saat 14.30 da hakem heyeti teknelerine giderek, şamandıralar denizdeki yerlerine bırakıldı. Kısa bir zaman sonra da yaışmacılar yelkenlerini taşıyarak kıyıya geldiler. Rüzgar geldiğimizden beri vardı ama zaman zaman düşmeler oluyordu, bu yüzden öğleden sonra rüzgarın düzenli geldiği zaman beklenildi. Yarışların yapılabilmesi için en az 11 knot hızında bir rüzgarın düzenli esmesi gerekiyor.

datça windsurf 2015

Bu yılki yarışların ilk gününde de geçen yıl olduğu gibi sadece kıyıdan fotoğraf çekme imkanı bulabiliyoruz. Böyle olunca yarış heyacanını tam duymak ve yansıtmak zor oluyor. Geçmiş yıllarda bu imkan sağlanıyordu ve yarış heyacanını bu sporu sevenlere izletebiliyorduk. Büyük ihtimalle diğer iki günde de aynı şartlar olacak, bu yıl tatil köyünün önündeki iskele de kaldırılınca yarışmacıları sörf veya kiteborg yaparken görüntülemek zorlaştı, kıyıya yanaştıkları anlarda fotoğraflarını çekebildim.  Fotoğraf, video gibi görsel öğeler sporcuları motive ediyor, bu spora ilgiyi artırıyor. Solda bayanlarda günün birincisi Lena Erdil kıyıya gelirken görülüyor.

datça windsurf yarışları 2015

Fotoğrafta solda erkeklerde günü birinci bitiren Enes Yılmazer Görülüyor.

Yarışlar rüzgarın daha iyi alınması için oldukça açıklarda oluyor, ilerlerde şamandırılar etrafında dönen yarışmacıları görüntülemek bizim imkanlarımızla zor. Normal gözle takip etmek te zor, belki de bu yarışlara seyirci ilgisinin olmaması bundandır. Yıllardan bu yana çok az bir izleyicinin dışında gelip takip eden olmuyor. Ülkemizin özellikle bu mevsimlerde rüzgarla yapılan bu sporlara en uygun yerlerden biri Datçamız, yıllardan bu yana bu yarışların bir ayağı burada yapıldığı halde bu sporlar Datçamızda gerekli ilgi ve desteği göremiyor, konuştuğum sporcular bu sporun burada ilgi görmesi için yarışmalara katılan genç sporcularının yetişmesi gerektiğini belirtiyorlar. Bugünkü yarışlarda Datçamızda yetişmiş bir gencimizi bugün yarışmacıların arasında görmeyi çok isterdim. Datça’yı yarışlarda Datça Belediyespordan Berk Yalgın başarılı bir şekilde temsil ediyor, ama arkasından gelecek gençleri görmek istiyoruz.. Datça Belediyesi Yaz Okulunda yıllardan bu yana Murat Karslı ve arkadaşları yelken ve windsurf kursları vermekteler,  ama maddi imkanlar ve destek yeterince olmayınca yetenekli çocuklarımız bu sporda kendilerini gösteremiyorlar. Pahalı sporlar, yarışlara katılan sporcuların bu yarışlara kendi maddi imkanlarıyla hazırlanıp, katılması gerekiyor. Bunun için onlara destek veren sponsorlar, spor kulüpleri, çeşitli kurumlar var.

windsurf yarışları

Solda Datça’yı Windsurf erkeklerde temsil eden Berk yalgın görülüyor. Sağ altta ülkemizi dış ülkelerde de başarıyla temsil eden, bayanlar kategorisinin favorilerinden Fulya Ünlü .

Sayfalar: 1 2

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir