Cennet Koylarda Bir Pazar Günü

buyuk-cati-koyu-14

Balığa dair bir belirti olmayınca Balıkaşıran koylarına doğru yola çıktık.  Arabamıza gidinceye kadar da fotoğraf çekmeye devam ettim, her yerden bir manzara çıkarabilirsiniz, bakmanıza bağlı.

buyuk-cati-koyu-15

Ahşap iskelede yeğenimin fotoğrafını çektim, bu kısım sazlık.

balıkaşıran

Çatı yolundan ana yola çıktıktan birkaç kilometre sonra Balıkaşıran geliyor, burada Balıkaşıran ve Karia yolu tabelaları var, Karia yolu buradan Bördübet’e doğru devam ediyor. Datça Yarımadası’nın en dar yeri, yaklaşık bir kilometre. Kara parçasının Ege tarafında Gökova körfezi, Akdeniz tarafında Hisarönü körfezi yer alıyor. Her iki tarafta da inanılmaz güzel bir doğa var,  Balıkaşıran koylarının karşı tarafında da  bir toprak yol var, orman yolu, Bencik koyuna doğru gidiyor. Bu kıyılar da girintili çıkıntılı, çam ağaçlarıyla kaplı çok güzel yerler, bir kez yürümüştüm.

Balıkaşıran tabelasının biraz ilerisinde arabamızı park ettik, karşımızda çok güzel bir manzara vardı. Kuzeyden esen rüzgar sıcaklığı biraz azaltıyordu.

 

Patika yoldan biraz gidinc tepede karşımıza bu manzara çıktı, Balıkaşıran’ın Kuzeydoğu tarafına giden patika yoldan yürüdük, irili ufaklı koylar arka arkaya devam ediyor.

balikasiran-koylarinda-3

Balıkaşıran koylarına giden patika yoldan biraz gidince tepede küçük bir düzlük var, sol tarafa gidrseniz irili ufaklı koylar arka arkaya devam eder, Karia Yolu da bu istikametten geçer. Sağ tarafta fotoğraftaki manzara var, bu tarafta da birkaç koy sıralanmakta. Karşıda ahşap iskeleye bağlı iki küçük kayık var, bir eski baraka, manzaraya bir canlılık veriyorlar. Biz patika yolu takip ederke bu tarafa gittik. Koy karşıdan çok güzel görüüyor ama sahile inince bayağı bir çöple karşılaşıyorsunuz.

balikasiran-koylarinda-2

Karşıda bağlı kayıklar, ahşap iskele, baraka tablolardan çıkmış gibi bir manzara oluşturuyor.

balikasiran-koylarinda-4

Koya doğru yürürken bir ara yeğenim Dayı bak kaplumbağalar dedi, hani falan derken ben biraz geç gördüm. İki Caretta kaplumbağası yan yana yüzüyordu, bir kaç kez sudan dışarı çıktılar. O arada video çekiyordum ama ekrana onları alamamışım. Bir gün sonra da Carettalar Bodrum taraflarında mavi yolculuk yapanlara saldırdı diye haberler çıktı. Bir sebebi vardır mutlaka, doğadaki canlılara yaşam alanı bırakmadık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir