knidos'un sır'ı sergisi

UKKSA 6. Knidos’un Sır’ı Festivali

Yakaköy’de faaliyetini sürdüren Uluslararası Knidos Kültür Sanat Akademisi tarafından 6.sı düzenlenen “Knidos’un Sır’ı Festivali ” açılışı 06 ağustos cumartesi günü saat 19.00 da yapıldı. Festival çeşitli etkinliklerle 30 ekim tarihine kadar sürecek. Bu yıl festivale diğer yıllara göre olağanüstü bir katılım vardı, sanatta Marmaris – Datça buluşması oldu, Marmaris’ten çok sayıda sanatsever etkinliğin açılışına katıldı.

uluslararası knidos kültür ce sanat akademisi sergisi

Türkiye’nin en büyük açık hava sergisi buradaydı, çok sayıda sanatçının çalışması sergilendi. Resim, heykel, cam, seramik dallarında pek çok eser vardı. Bunların bir kısmını fotoğraflayabildim, galeri sayfamda fotoğraflarımdan seçtiklerimi paylaşacağım. Resim çalışması olarak ismini alabildiğim sanatçılar, Gülay Yüksel, Anber Onar, Saim Dursun, Raif Kalyoncu, Durmuş Ali Akça, Derya Polat, Ümit Can Gören, Yasemin Kalyoncu, Hülya Küpçüoğlu, Fatih Başbuğ, Derya Yıldız, Kemal Topçu, Sabriye Öztütüncü, Funda İyce Tuncel, Kenan Aydemir, Zeki Polat, Hatice Doğan, Himmet Gümrah, Meryem Akkaya, Mina, Kenan Aydemir, Hasan Mutlu, İzzet Arda, Muzaffer Akyol, Erol Kılıç, Adil Ocak, Teoman Südor, Hatice Aras. Gözümden kaçanlar olmuştur, bazılarının isimlerini de okuyamadım. Katılımcıların toplu olarak basılı isimleri olsa iyi olurdu.

ukksa-festival-2

Funda Tarakçıoğlu’nun kişisel heykel sergisini gezdik. Solda kişsel heykel sergisini gezdiğimiz Emel Vardar’ın bir eseri. Sergide Ayşe Gürdeniz Narin’in kişisel cam sergisi, Ayşen Savcı’nın kişisel cam heykel sergisi, İhsan Kendir kişisel heykel sergisi, Jamil Jajha kişisel heykel sergisi, Mehmet Emin Erdoğdu kişisel heykel sergisi, Memnune Kalkavan kişisel seramik sergisi , Tülin Yiğit Akyol kişisel cam heykel sergisi, Kenan Aydemir kişisel resim sergisi yer alıyor. Sergiyi Yaka’daki Knidos Akademi bahçesi ve sergi salonunda görebilirsiniz.

ukksa-festival-3

Sergi açılışında müzik dinletileri  vardı, sergiyi müzisyen arkadaşlarımız  Can Akşahin, Zeynep Demirkan, Yunus Emre Yalçınkaya, Benan Ayvaz, Tancan Yalçınkaya’, Tancar Acar’ın güzel yorumları eşliğinde gezdik. Fotoğrafta Can Akşahin’in panflüt dinletisi.

ukksa-festival-4

Bahçede de sergilenen heykel çalışmaları vardı, Gamze Er çalışmasının yanında görülüyor. Sağ üstte Emel Vardar heykel çalışması ile. Sağ altta müzisyen arkadaşlar Benan Ayvaz, Zeynep Demirkan, Yunus Emre Yalçınkaya, Tancar Acar eserlerini yorumlarken.

ukksa-festival-5

Ressam Hasan Mutlu çalışmasının yanında, tabii ilginç olan resimdeki modeli ile birlikte bu fotoğrafı çekmem. Sergi’de uzun zamandır göremediğimiz arkadaşlarımızı gördük, Marmaris’ten gelen sanatsever arkadaşlarımızla tanışma fırsatımız oldu. Sağ üstte Marmaris’ten gelen arkadaşlar ressam Funda İyce Tuncel ile görülüyor. Knidos Akademi’ye gelişlerimizde tanıştığımız sanatçı arkadaşlarımızı tekrar görmek çok hoştu.

ukksa-festival-6

Yazımın girişinde belirttiğim gibi olağanüstü bir kalabalık vardı, bu durum sanatçıları ve etkinliği düzenleyenleri çokça memnun etti. Sağ altta Datça Beledieye Başkanı Gürsel Uçar ve meclis üyesi arkadaşlar görülüyor.

Açılış konuşmasını yapan, aynı zamanda açılışın sunucusu Filiz Erman İmmich uzun bir konuşma yaptı. Filiz Erman İmmich özetle ” Ülkelerin uygarlık düzeyleri sorgulandığında ilk akla gelenler bilim, sanat ve felsefe olmuştur. Bu üçlünün toplumdaki değeri ve yeri hiçbir zaman yadsınamaz. İşte UKKSA da çağdaş sanatı desteklemek, sanatı gelecek kuşaklara taşımak adına bundan 10 yıl önce kuruldu. Nevzat Metin maddi ve manevi büyük bir özveri ile bu sanat merkezini mavi ile yeşilin buluştuğu bu güzel mekanda kurarak , ulusal ve uluslararası sanatçıları buluşturdu. Bir ülke sadece taş ve betonla değil, aşkla, anılarla, özlemlerle, birikimlerle, hasretle, heyacanla, hayallerle yüzümüzü ve ruhumuzu döndüğümüz yöne doğru çevrilebilinir ve çağdaş ülkeler arasındaki yerini alır. ” dedi.

Sayfalar: 1 2

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir