Çağla Toplanırken

kumyer'de

 

Solda Mehmet Duman, 72 yaşında,  çağla toplayan Özden Duman’ın babası. Çağla toplayan arkadaşlara kolay gelsin diyerek Palamutbükü’ne  doğru arabamı sürdüm.

 

Palamutbükü’ne yaklaşırken tepede durarak, Palamutbükü’nün fotoğraflarını çektim. Ova yeşilin en güzel tonlarına bürünmüştü. Datça’ya özgü bir manzara.

 

palamutbükü ovası

Bir dere gibi uzanan yeşiller.

 

aşısız bademde çağlalar

Yolun kenarındaki birkaç ağaç dikkatimi çekti, badem ağacı, birileri dikmiş sanki ama aşısız gibi geldi bana. Meyvaları da yenecek aşamaya gelmişti, bir tane tattım, tadı güzel değildi, acı gibiydi.

 

palamutbükü'nde çağla toplayanlar

Palamutbükü’nde Akın Pilavcı’nın bahçesine uğradım, kendisi yoktu, sonra yol kenarındaki kahvede kendisini gördüm. Bahçede Ercan sönmez eşi Derya sönmez ve bir kaç kişi daha çağla topluyordu. Burada bir kaç çeşit badem ağacı vardı, bazılarının çağlalarından tattım, Ak  ve Nurlu bademlerin çağlası daha olmamıştı. Çağla konusunda arkadaşlardan yeni bilgiler öğrendim.

 

palamutbükü'nde çağla toplayanlar

Ev sahibi Sevim Pilavcı’yı da çağla toplarken görüntüledim. Bazı ağaçlarda ürün çok iyiydi, Palamutbükü genellikle bu zamanlarda yağan dolulardan etkilenmiyor, bunu burada iklimin daha ılık olmasıyla açıklayanlar oldu. Mesela geçenlerde gezip çağlaları görüntülediğim Bağlarözü’nde de söylenenlere göre dolu zarar vermemiş.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir