Çağla Toplanırken

 

çağla toplama

Yaka’dan Palamutbükü’ne doğru gideceğiz, çağla toplayanları görüntülemek istiyordum. Hava açmıştı, güzel bir bahar havası vardı. Kumyer’de yol kenarındaki bir ağaçta çağla toplayan Özden Duman ilk konuştuğumuz kişi oldu, çağla üzerine biraz konuştuk, haber sayfamda bu konulardan söz etmiştim.

 

çağla zamanı

Karşıdaki bahçede de Gülhanım Aras ve eşi Mehmet Aras çağla topluyordu, badem yapraklarının yeni çıktığı bu günlerdeki yeşilin tonu çok hoş oluyor. Pastel boyalarla boyanmış gibi.

 

Çağlalar toplanacak büyüklüğe ulaştılar buralarda, cinslerine göre çağla toplama zamanı bir ay kadar sürer sanırım. Bunlar erkenci çağlalar, daha sonra ürün verenler sırasıyla bu büyüklüklere ulaşacak.

 

 

Mehmet Aras ağacın en üstünde, bir hafta kadar önce yağan dolu ürünlere zarar vermiş.

 

Datça insanı misafirperverdir, 40 yıldır tanışıyormuşuz gibi yabancılık çekmiyorum. yanlarına gidince önce fotoğraf çekebilirmiyim diye izin alırım, çoğu kez hayır diyene pek rastlamadım. Onlarla rahatça sohbet edersiniz, ama fotoğraf çekerken izin almalısınız.

 

çağla toplayanlar

Mehmet beyin nasıl tehlikeli bir yerde çağla topladığı bu fotoğrafta daha iyi belli oluyor. Zaman zaman düşenler de olabiliyor, sakatlıklar, daha istenmeyen durumlar. Büyük ağaçlarda merdivenle bir yere kadar ulaşırsınız.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir