çağlalar toplanmaya başladı

Çağla Baharı

cagla-bahari-25

Kumyer’den Palamutbükü’ne geldim, burada da hava güzeldi, denizin rengi değişik bir maviydi. Arkadaşım Saffet Toksöz’ün lokantasında bir çay molası verdim, Saffet arkadaşımın kendi elleriyle yaptığı çay bu güzel manzarada çok iyi geldi.

cagla-bahari-26

Palamutbükü’nde fotoğraf çekmek çoğu zaman iyi sonuç verir, burada güzel bir ışık oluyor, doğu tarafında bulutlar çoğu kez kompozisyonda yerini alıyıor.

cagla-bahari-27

Palamutbükü limanından fotoğraf çekerken beyaz, gri bulutlar gökyüzünü kaplamıştı. Palamutbükü bu zamanlar oldukça ıssız, sahil kenarındaki masalarda oturanlar vardı, güneşin ve manzaranın tadını çıkarıyorlardı.

cagla-bahari-28

Palamutbükü’nde fazla oyalanmadan Çeşmeköy yoluna saptım, Çeşmeköy’e yaklaşırken badem çiçeklerini fotoğraflamak için durdum, yeşillerin içinde beyazlar güzel oluyor. Bu zaman aslında çiçekli badem görmek zordur, bu neyin nesi bilmiyorum.

korkut-sonmez

Yazıköy çeşmesinde su doldururken, yanımdan elinde dosyalar olan çocuklar geçti, nereye gittiklerini sorunca resim kursuna dediler. Geçen gelişlerimden birinde Muhtar Salih Bora kooperatif bünyesinde yapmış oldukları kültürel faaliyetlerden söz etmişti, bir gün gelip izlerim dedim. Aklıma o konuşma geldi, bilgi almak için eski okul binasına girdiğimde kapıda heykeltraş arkadaşımız Korkut Sönmez’le karşılaştım, o da bu çalışmaların içindeymiş. Odalardan birinde resim kursu veren arkadaş öğrencilerin çalışmalarını panolara asmaktaydı. Daha sonra yan odada tiyatro kursu öğretmeni Ümit Bakış ile tanıştım. Ümit bey uzun yıllar İzmir Develet Tiyatrolarında çalışmış, 1,5 sene önce Yazı köye gelip yerleşmiş. Ümit bey köy kadınlarının çalışmalara olan desteğinden söz etti, ” Korkut arkadaşla tanıştıktan sonra kooperatif bünyesinde bir anat merkezi açma düşüncesi oluştu, konuyu muhtar Salih Bora’ya açtığımda olumlu karşıladı ve çalışmalara başladık. İlk planda yetişkinler ve çocuklar için tiyatro kursları, rsim çalışmaları Ümran Koçyiğit rehberliğinde, Mustafa Kutluay Ortaokulu öğretmenlerinden Kadriye Çelik rehberliğinde Psikodrama, yine Yazıköy’de ikamet eden Osman Karadeniz’le yetişkinler için koro oluşturduk. Çalışmalar ücretsiz, koopertif bünyesinde çalışmalar, ilerde bu çalışmalardan bir gelir elde edilirse hakça paylaşılacak. ” dedi.

cocuk-resimleri

Duvarlar çocukların resim çalışmaları ile kaplıydı.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8

2 yorum

  1. Yine Bahar ve güzellikler …zaman ne çabuk geçiyor yazı dizilerinizi çoğu zaman sessiz sessiz okurken bazen kendimi tutamayıp yazmadan edemiyorum.Bu ne güzellik,kışı ayrı baharı ayrı yazı bir başka….
    Seviyorum Datçayı ve doğaya toprağa gönül veren insanları…Sevgiyle kalın hocam elinize emeğinize yüreğinize sağlık.

    1. Çok teşekkürler Selma hanım, güzel bir yarımada’da yaşıyoruz, umarım hep böyle kalır, bizden sonrakiler de bu güzelliklere tanık olurlar, sizin yorumlarınız da beni çok mutlu kılıyor, teşekkürler…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir