çağlayanlar gezisi

Bir su öyküsü – Kocadere Çağlayanları

Bazı yerlerde dere düz bir alandan geçiyor, çağıldayarak akan sular sessiz sakin bir hal alıyor.

Paylaştığım fotoğraflarda çokça rastladığım cümlelerden biri : ” Biz burayı hiç görmedik veya duymadık, nerede ” gibisinden. Tabii yılın bir döneminde akan sular olduğu için coğrafi bilgilerde geçmiyor. Sonra doğa yürüyüşleri sayesinde bizim de öğrendiğimiz yerler. Bu yerleri tanıtırken amaçlarımdan biri nasıl bir yarımada’da yaşadığımızı göstermek, o yarımadaya kazmaları vururken, dozerleri dağ tepe çalıştırırken bu Yarımada’ya ne yapıyoruz düşüncesi maalesef gelmiyor. Gezilerimizde her yerde iş makinalarını görüyoruz bu sıralar, dağlar, kayalar parçalanıyor.

Ve sonunda bizi heyacanlandıran çağlayana geldik, burada duyduğumuz heyacan görselliğin dışında çağlayanın aktığı gölete inmekten kaynaklanıyor. Bu üçüncü inişim olacak, daha önceleri ip te kullanmamıştık ama hatalıydık. Bu kez yanımızda ipimiz vardı, şansımıza ineceğimiz kayalığın üstünde de sağlam bir çam ağacı duruyordu, o olmasa ipimiz olsa ne olacaktı. Yağmurlar ve çağlayanın nemi kayaları cilalamış gibiydi, birkaç yer oldukça kaygandı, tutunacak bi yer bulmak ta mümkün olmuyor. Ayakkabımızın ucunun girebileceği genişliklere basarak yol aldık.

Çağlayanı aşağıdan izlemek yaşadığımız heyacana, çabaya değiyor. Çok hoş bir atmosfer. Oldukça yüksekten sular bütün gücüyle akıyor, bu sulardan Datça için yararlanılamaz mı diye düşündüğümüz oluyor bazen. Datça su sorunları yaşayacak bir yer, okuduğum yazılarda gölet için araştırmalar yapılmış ama toprak geçirgen diye olumsuz raporlar verilmiş. Vahşi doğanın vahşi güzellikleri, arkadaşımla zor elde edilen güzellikleri seven insanlarız. Sabır, temkinli olmak, umutsuzluğa kapılmamak, soğukkanlılık, doğru ama çabuk karar verebilme, çeviklik doğanın bizlere öğrettikleri. Yaşamın her alanında insana lazım olan şeyler.

 

Tırmanışta fotoğraf çekmeye devam ettim, yukarıdan iki göletin de göründüğü anlar. Çağlayanın tümünü aynı kare içine almak mümkün olmadı, daha geniş açılı bir objektif lazım.

Sayfalar: 1 2 3 4

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir