baharların en güzeli

Baharların En Güzeli

2 Nisan günü arkadaşım Ekrem İpek ile Betçe’yi gezdik, Kumyer’de çok güzel görüntülerle karşılaştık. Datça’da şu günlerde baharların en güzeli yaşanıyor, her yer rengarenk çiçeklerle dolu, yeşillenen bademler , çimenler, yeşil rengin hakim olduğu günler. Yeşil dinlendirici bir renktir, yorgunluklarımızı, tasalarımızı unuttuğumuz geziler oldu bu geziler. Daha sonra Kızlan arazilerinde şimdiye dek görmediğim güzellikte bahar görüntülerine rastladık, yaşamımızın en güzel fotoğraflarını çektiğimiz anlardı bu anlar. Bu güzelliklerin içinde esin perileri gelip buluyor insanı, şair olasın geliyor veya şairlere kızıyorum niye bu güzellikler şiirlerinde yer almaz diye. Sözcüklerin dili fotoğraf çekmeye benzemez daha derinden etkiler insanı.

Böyle bir baharın yaşanacağını tahmin ediyordum, mart, nisan aylarında yağan yağmurlarla doğa coştu. Diğer taraftan bu yazıları yazarken çevremiz toz duman, gürültü, bir yandan da yaşadığımız dünya. Artık her şeyi anında duyabiliyoruz, bu da mutsuzlukları, gelecekle ilgili kaygıları artırıyor doğal olarak. Çevremiz toz duman derken hemen ilerimizde dağlar oyuldu, yapılar hızla yükseliyor, dün kamyonların geçmesi bitmedi. Reşadiye’den başlayan yeni ana yol çalışması da evimize kadar yansıdı, araçların sesleri, paletlerin gıcırtıları odama kadar geliyor. Tabii yazın gelenler yolu gördüklerinde oldukça şaşıracaklar, modern anlamda güzel bir yol oluyor, direkler söküldü, herşey toprak altından geçiyor, geniş kaldırımlar. Bir tek üzüldüğüm böyle birşey yapmışken bisiklet yolunun olmayışı, duyduğuma göre projede yokmuş.

çağla baharı

2 Nisan gezimizin asıl amacı çağla almaktı, arkadaşlarıma, tanıdıklara çağla yollamamız gerekiyordu. Bunun için her yıl olduğu gibi kendi ellerimizle, tadarak çağlalarımızı toplamak istiyorduk. Hızırşah Pustular’dan geçerken çağla toplayanları görünce durup bahçeye girdik, aslında bizi duruduran yol kenarında gördüğümüz çiçeklerdi. Çiçekleri fotoğraflarken Cengiz ve Sultan Keleş’i gördük, çağla topluyorlardı, sohbet esnasında derdimizi anlattık, tabii dediler istediğiniz gibi çağlalarınızı toplayın. Bu kesimlerde bu yıl çiçekler geç açtı, çağlalar diğer yerlere göre daha tazedirler. Neyse bir yandan sohbet ederek çağlalar toplandı, yanımda getirdiğim el terazisi ile tarttık, tamam derken; Arkadaşlar burada çok daha güzelleri var diye seslenilince oraya gittik, kababağ bademleri, çok tazeydiler, lezzetleri de farklıydı. Topladıklarımızı bırakıp yeniden çağla toplamaya başladık. Cengiz beye, Sultan hanıma gösterdikleri yakınlıktan dolayı çok teşekkür ediyorum. Bu güzel karşılaşmalar gün geçtikçe birçok güzel şeyin yitirildiği dünyamızda insana yaşama sevinci veriyor.

Bademleri toplarken bize haşmet bademinin çağlalarını tattırdılar, Cengiz bey bu çağla cinsinden memnun olduğunu belirtti. Yazıköy taraflarında çokça olan bir badem cinsi, geçen hafta arkadaşımla tatmıştık, hastalıklara daha dayanıklı imiş. Cengiz bey en kaliteli badem cinsi olan Nurlu bademlerini kesip bununla aşılamış. Bir ara genç fidanları göstererek domuzun dallardaki yapraklara da musallat olduğunu söyledi, görünürde kırılmış dallar vardı.

Bu arada ağaçlar bir vadinin yamaçlarındaydı, dağlarda düşmeyen ben burada kayıp düştüm. Düşerken çoğu zaman kendimi korurum bu kez öyle ani oldu ki kolum altımda kaldı, birkaç gün ağrıdı ama önemli bir şey olmadığı için sevindim. Sakatlanmak demek uzun bir zaman doğadan ayrı kalmak demek.

knidos akademi'de bahar

Epeydir Yakaköy’deki Knidos Akademi’ye uğramamıştık, uğradık nisan sonlarına doğru faaliyetler başlıyor. Kurucu başkan Nevzat Metin de oradaydı, çaylarını içtik.

bahar manzaraları

Yaka’dan Kumyer yoluna girdik, bugün amacımız çağla almaktı ama o işi yolun başında halletmiştik, öyle olunca da biraz dolaşıp evlerimize dönmekti niyetimiz. Kumyer’de yolun kenarında gelincik ve diğer çiçekler vardı. Fotoğraf çekmek için durduğumuzda yolun kenarında sümbülgiller ailesinden mor çiçeklerle karşılaştık. Çok güzel görünüyorlardı, yan yana sıralanmışlar. Bundan 3-4 sene önce aynı çiçeklere bu yol kenarında rastlamıştım, bir daha görünmediler, arkadaşıma da bir ara bahsetmiştim. Şimdi onları yeniden görmek güzel bir karşılaşma oldu. Sol başta arap sümbülü denen çiçekler görünüyor.

gelincik baharı

Gelincikler kırmızı renk ve ilginç biçimleriyle yeşil otların içinde çok güzeldiler. Biraz ileride eski bir ev kalıntısı vardı oraya gittik.

datça kumyer eski yapı

Yapının duvarlarına güneş ışığı düşmüş, taşlar sıcak bir renk almıştı. Arkadaşımın duvarlara dokunarak mutlu olduğu anlar. Bunlar geçmişin zor ama mutlu günlerinden kalan hatıralar.

datça'da bahar

Öyle güzel bir bahar ki renk, renk, çiçek çiçek, ağaçların yaprakları arasından süzülen ışık manzaraya ayrı bir güzellik katmaktaydı.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6

3 yorum

 1. Mum gibi kırıldınız Muzaffer Bey,
  İnsan yazdıklarının arkasında durur ve hatalarını dűzeltir. Sayfamı bloke ederek ne değişti ben sizi her ortamda yazılarınızı kritik edeceğim sanal alemde yayınladığınız műddetçe.
  Syg,

  1. Evet kırıldım, ilk yorumunuzu eleştirdiğiniz halde yayınlamıştım dikkat ederseniz, devamında eleştiri sınırlarını aştınız. Bilmeden, kendinize göre yazıyorsunuz, ben bu doğayı, bu canlıları korumak için çaba gösteriyorum. Bir yer tanınarak yok olmaz, tersine tanımadığımız, önemini bilmediğimiz değerler yok olur. Lütfen artık yorumlarınızı başka yerlerde sürdürün. Selamlar…

   1. Merhaba Muzaffer Bey,
    Siz ve Arkadaş grubunuz őnderliğini yaptıgınız Doğayı ve Canlıları őzenerek koruyabilirsiniz. Global Reklam yaptığınız için geniş bir kitlenin cazibesini çekikiyorsunuz , Datça daha’da cazipleşiyor cazipleşenler ne kadar Sizler gibi Datça Doğa dokusuna hassas davranacaklar. Yaşadıklarınızı, bilginizi Sanal alem’de paylaşacağıza Kitaplarınızda paylaşırsanız belirli bilinçli kitlelere hitap etmiş olacağını dűşűnűyorum ve savunuyorum. Yakında sizin belgelediginiz bőlgelere bilinçsiz Rehberler aracığıyla geziler dűzenlenir. İnşaallah yanılırım.
    Keşke ilk komentarımda reaktion gősterseydiniz .
    Syg,
    H.Yurdakul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir