Bağla Koyu Gezisi

sahilde keçi ölüsü

Keçi ölüsünün yanına geldik, dramatik bir sahne, daha bozulmamış, baş kısmında yaban keçilerinin rengini andırır renkler vardı. Yaşam bütün güzelliğiyle yanıbaşında uzanmaktaydı, dalgaların beyaz köpükleri  usulca ona doğru gelirken. Boynuzlarını görünce bu yaban keçisi değil dedim , arkadaşlarıma da bunu belirttim, rengi de şüphe uyandırmıştı. Arkadaşlarımın dikkatini dizlerdeki  nasırlı kısımlar çekmişti, dağ keçisi düşüncesini de bundan dolayı edinmişlerdi anladığım kadarıyla. Dağ keçisi değil diye düşünsem de kesin olarak böyle değil diyemedim, tırnaklarının altına falan baktık, dağ keçilerinde kayalara tutunmalarını sağlayan bir özellik olduğunu duymuştum. Neyse akşam eve gelince Yasin İlemin arkadaşıma fotoğrafı gönderdim ve evcil keçi olduğunu öğrendikten sonra aklıma web sitemdeki Datça yaban doğası sayfama bakmak geldi, fotoğraflara  bakar bakmaz gördüğümüzün yaban keçisi olmadığı belli oluyordu.

şebboy

Gebekum milyonlarca yıllık fosil kumları barındıran bir bölge, bir kısmı çevrilerek koruma altına alındı ama araçların girdiği de oluyor. Buranın kendine özgü bir florası var, kumların içinden başını çıkaran çiçekler, bu aylarda bazıları açmış. Kum zambakları da burada çokça var.

bagla-gezisi-11

Arkadaşlarımın yürüyüşlerini yarım bıraktırmıştım, arabamızın yanına geldiğimizde, siz dedim yürümek istiyormusunuz, gelin benimle. Ve Kızlan tepelerinden Bağla koyuna doğru yola çıktık, hafif bir rüzgar vardı, hava açıktı. Bağla koyu fazla uzakta değildi, dinlendirici bir yürüyüş olacaktı. Patika yollardan koya doğru yürürken karşımızda çok güzel bir manzara uzanmaktaydı, Emecik dağının geçit vermez en sert kısımları da bu manzaranın içindeydi. Buraya yürümeyi düşünürken gelecek günlerde yapmayı planladığımız bir yürüyüş için de ön keşif yapmış olacaktık.

bagla-gezisi-12

Kuzey rüzgarlarının etkili olduğu tepeler, ağaçların biçiminden hemen belli oluyor.

bagla-gezisi-13

Bu aylarda her koyun, vadinin kendine özgü bir güzelliği vardır. Son yağmurlarla her taraf yemyeşil oldu. Bu bölgelerde pamuklan çiçekleri doğaya ayrı bir güzellik katarlar, düzlüğe indiğimizde açmış pamuklanlarla karşılaştık, kısa bir zaman sonra dağları beyaz, pembe çiçekleriyle neşelendirirler.

bağla koyu düzlükleri

Ön tarafta görülen beyaz çiçekler pamuklanlar, kefen denen dikenli bitkiler de sarı çiçekleriyle dağları güzelleştiriyor.  Bazı dağlar bu bitkilerin çiçekleriyle sarı bir renge bürünür. Yürürken bizlere dikenleriyle acı veren bu bitkiler, şimdi güzelliklerini sergilemekte.

Sayfalar: 1 2 3 4 5

2 yorum

  1. Her zaman sizin sayfa çok güzel resimler ve raporlar var. Almanyadan okuyup resimler görüyorum. Burada birçok bilgi edindim. Mayısta gene Emeçike geleceğiz.
    Çok teşekkürler bu harıka sayfa için.

    Affedersınız benim türkçe için. Almanım.

    Selamlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir